Perde Yıkama ve Beyazlatma Yöntemleri

11.01.2019
5.973
Perde Yıkama ve Beyazlatma Yöntemleri

Perde Yıkama ve Beyazlatma Yöntemleri

Perde yıkama ve beyazlatma sanıldığı kadar zor olmayıp, yöntemlerini öğrenerek kolaylıkla çamaşır makinesinde ya da elde perdelerinizi yıkama yöntemleri.

Perdeleri Beyazlatmak

 • 2 yemek kaşığı toz şeker;
 • Çamaşır deterjanı.

Birçok bayan perdelerin temizlenmesi için elde yıkamak yerine daha kolaylık olması nedeniyle çamaşır makinesini tercih etmektedir. Çamaşır makineleri kolaylık sağlamasına rağmen ayarını yapamamanız durumunda tül perdelerin ya da güneşliklerin yanmasına ya da parçalanmasına neden olur. Perdelerin çok hassas kumaştan üretilmesi sebebiyle mutlaka yıkanırken kurallara uymanız gerekmektedir.

Sigara dumanından, tozdan, nemden, kalorifer peteğinin ısısının bile perdelerin kararmasına ve zamanla renginde ciddi bir değişiklik olmasına neden olur. Böylesi bir durumla karşı karşıya kaldığınız zaman ise sizlere tavsiyemiz her zaman için perdelerin makine içerisinde yıkayacaksanız o zaman deterjan bölümüne sadece 2 yemek kaşığı toz şeker atmanız olacaktır.

Rengi değişmiş perdelerinizin toz şeker ile inanılmaz bir beyazlığa kavuşacağını unutmamalısınız. Perde yıkaması gerçekleşirken her zaman için çamaşır makinesinde ayar bölümü varsa mutlaka perde yıkama programını açarak çalıştırmalısınız. Çamaşır deterjanı olarak hangisini kullanıyorsanız ki bu size kalmış fakat jel deterjan kullanmanız perdeleriniz açısından daha avantajlı olacaktır.

Deterjanı koyduktan sonra 2 yemek kaşığı kadar toz şeker ilave ederek makineyi çalıştırın ve makine yıkama işlemini bitirmesi durumunda ise göreceksiniz ki bu perdeleriniz ilk aldığınız gün kadar beyaz olacaktır.

Stor Perde Temizleme

 • 1 çay bardağı sirke;
 • 1 yemek kaşığı karbonat;
 • 1 yemek kaşığı amonyak;
 • Su;
 • Bez.

Stor perdeleri kuru temizlemeye vererek temizlemeniz en doğrusu olacaktır. Fakat evinizde kirlenmiş perdelerinizi temizlemek istiyorsanız yöntem basit olduğunu unutmamalısınız. Bunun için hem mikropların ölmesini sağlayacak olan hem de hijyen verecek yukarıda ki malzemeleri temin etmelisiniz. Hemen belirtmek istiyoruz ki sirke seçimi olarak yapacağınız seçimler başında beyaz sirke olmalıdır. Renkli olan sirkelerin renk değişikliğine sebep olacağı bilinmelidir.

Bir kova yarısına kadar ılık suyla doldurulmalıdır. İçerisine sırası ile sirke, amonyak ve karbonat ekleyip, karbonat çözülünceye kadar karıştırmanız gerekmektedir. Bir süre karıştırmanın ardından isteğe göre bir fırça ile birlikte stor perdenin toz kısmı süpüreceğiniz gibi silmeye başlamadan önce mutlaka tozunu alabilmek için elektrikli süpürge de tercih edebilirsiniz. Büyük ve temiz bir bez ilk olarak kova içerisinde ki karışıma batırılmalı ve sıkılarak fazla su alınmalıdır. Tozunu aldığınız perdenizin her şerit kısmı ayrı ayrı temizlenmelidir.

Bütün şeritler silinmesi ile birlikte mutlaka kuru ve temiz bir bez alarak bu sildiğiniz şeritleri kurutmanız gerekmektedir. Böylelikle stor perde temizliğini de gerçekleştirmiş olacaksınız.

Perdelerin Çamaşır Makinesinde Yıkanması

Birçok insan çamaşır makinesinde perdeleri yıkamanın güvenilir bir yöntem olmadığını düşünmektedir. Aslında perdelerinizi doğru ayarda ve doğru yöntemlerle yıkamanız durumunda en güvenilir yöntemlerden ve zahmetsiz bir işlem olacaktır. Perdelerin büyük olması nedeniyle ve ağır olması sebebiyle makine içerisinde nasıl yıkanacak olduğunu ve hangi ayarda yıkamanız gerektiğini, öncesinde ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız bu kısmı dikkatli okumalısınız. Lekelenmiş perdelerden lekeyi çıkarmak için ilk olarak bir hazırlık aşaması olmaktadır. Bunun için ister tül perde olsun ister güneşlik olsun yapacağınız ilk işlem şunlar olacaktır:

 • 1 çay bardağı elde yıkama deterjanı;
 • Ilık su;
 • Beyaz sabun.

Çamaşır makinesine atmadan önce perdelerde bulunan lekenin daha kolay çıkması ve perdelerin temiz olması için yukarıda yazmış olduğumuz malzemeleri bir leğen içerisine koyun. Karıştırın ve tül ya da güneşliği içerisine atarak 30 dakika boyunca bekletin. Bu sayede ıslanmasını sağlamış olacaksınız. Her perde için ayrı ayrı yapmalısınız ve göreceksiniz ki perdelerinizi makineye atmadan önce bu işlemi gerçekleştirmeniz sonucunda daha beyaz ve ilk gün kadar güzel perdelere sahip olacaksınız. Daha sonrasında şu adımları izlemeniz gerekmektedir:

 • Makineye aşırı perde koyarak ağır olmasına ve makineye fazla yüklenmemelisiniz;
 • Renklerine ve kumaş türüne göre ayırmalısınız;
 • Makineye zarar vermeden tambur içerisine konulmalıdır;
 • Özellikle de renkli perdeler için toz deterjan yerine sıvı deterjan tercih edilmesi beyazımsı bir leke bırakmamasını sağlayacaktır.

Her makinenin ayrı programlaması bulunmaktadır. Perdeler için özel program bulunmayan makinelerde hassas yıkama modunun seçilmesi gerekmektedir. Deterjan gözüne yukarıda yazmış olduğumuz toz şekerden iki kaşık eklemeli ve sonrasında sıvı deterjan ekleyerek makinenizi uygun programda çalıştırmalısınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.