Peruk Nasıl Yıkanır ve Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

19.01.2019
6.088
Peruk Nasıl Yıkanır ve Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Peruk Nasıl Yıkanır ve Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Doğal ya da yapay malzemelerden üretilmiş olan perukların ne zaman yıkamanız gerektiği ve bakımının evde nasıl yapmanız gerektiği konusunda pratik bilgiler.

Peruk Bakımı

Doğal ya da sentetik olan perukların ipeksi bir görünüme kavuşması için mutlaka bakım kurallarına uymanız gerekmektedir. Normal saçlar kafa derisinde hem vitaminler hem de mineraller ile birlikte beslenmesi nedeniyle ipeksi bir görünümü olmaktadır. Fakat altına astar konularak üretilen peruklar vitaminler ve mineraller alamayacak olması sebebiyle zamanla canlılığını kaybedecektir. Bu nedenle de şu kurallara uymanız evde saç bakımı yaparken çok önemlidir.

  • Periyodik sürelerle doğal maske yapılması;
  • Kullanmıyor olsanız bile 45 günde bir yıkanması;
  • Kullanmanız durumunda 15 günde bir yıkamanız;
  • Deforme olmaması için özel yerlerde saklanması.

Perukları kullanmadığınız zamanlarda mutlaka özel heykelleri satın alınarak onların baş kısmına geçirip saklamanız önerilmektedir. Özel tutucuların içerisinde saklamanız durumunda peruklara zarar vermeyecektir. Periyodik olarak bakımını yaparken mutlaka önceden taramanız gerekmektedir.

Yapay ya da doğal malzemelerden üretilmiş olan peruklar zaman içerisinde dolaşması daha sık görülecek olması nedeniyle her zaman taramalı ve bu şekilde kullanmanız önerilmektedir.

Peruk Yıkanması

Doğal perukların evde yıkamadan öncesinde hazırlık yapılması gerekmektedir. Bunun için ürünü her zaman kurallarına uygun olarak yıkamak ve ayrıca kullanım kılavuzu varsa uygulamak ya da aldığınız yere sormanız çok önemlidir. Peruk yıkamadan önce doğal perukların yıkanması ya da yapay sentetik perukların yıkanması çok farklıdır. Bu nedenle de üretilen malzeme her zaman göz önüne alınmalıdır.

Hazırlık

Yıkamadan önce dolaşmasını önlemek amacıyla mutlaka dikkat edilmelidir. Taranması gerekiyor. Tarama işlemi sırasında çok dikkat edilmelidir. Dolaşmasını ve saçların uç kısımlarının kırılmasını engellemek gerekiyor. Ayrıca unutulmamalıdır ki tarak seçimi de her zaman için önemli olacaktır. Bunun için dişleri geniş olan taraklar tercih edilmeli ve bukle kısımlarını taramaya çalışmamalı ve sadece parmaklarınız ile birlikte düzeltmeniz gerekmektedir. Ayrıca perukları her zaman tepe kısmından tutmalı ve uç kısımlarından başlayıp taramanız gerekmektedir.

Yıkama

Küçük bir leğenin içerisine ılık su koymalısınız. Suyun sıcaklığını çok iyi ayarlamalısınız. Ne çok sıcak ne de çok soğuk olmamalıdır. Suyun her zaman için peruk astarına zarar vermemesine dikkat etmelisiniz. Yıkama işlemi sırasında peruk için özel üretilmiş olan sabunlar bulunmaktadır. Bunları ya da özel şampuanlar ile birlikte yıkamanız önerilmektedir. Unutulmamalıdır ki şampuanın kalitesiz olması durumunda peruk zarar görecektir. Yıkarken ani hareketler yapmamalı ve çok dikkatli yıkamanız gerekmektedir. İlk olarak en tepe kısmından başlamalı ve uçlarına doğru saçların dolaşmasını engelleyip yıkamanız önerilmektedir. Gözle görülmekte olan kirli kısımların ise her zaman en yoğun şekilde yıkaması gerekmektedir. Yıkama işlemi sırasında saç kremi gibi saç bakımı için üretilen yardımcı kremler kullanılmaması önerilmektedir.

Durulama

Yıkama işlemi sonrasında çok hassas hareketler ile birlikte yıkamanız gerekmektedir. Durulamaya geçmeden öncesinde 5 dakika boyunca şampuanın nüfuz etmesi beklemeniz önerilmektedir. Ardından ise bol miktarda soğuk su ile birlikte durulamanız önerilmektedir. Ayrıca suyun basınçlı olması da şampuanın çıkması konusunda etkili olur. Her zaman için basınç miktarı yüksek olmalıdır.

Bakım

Peruk durulanması sonrasında tellerin ipeksi bir görünüme kavuşması için uygulamanız gereken ilk yöntem bakımı olacaktır. Bunun için yine aldığınız yerden bilgi alacağınız gibi melisa yağı ya da argan yağı ile birlikte yapmanız gerekmektedir. Avuç iç kısmına az miktarda alınmalı ve daha sonrasında ise tepe kısmından başlayıp uç kısımlara kadar uygulamanız gerekmektedir.

Yağlanma olmaması için bakımını gerçekleştirmekte olduğunuz yağlardan çok az miktarda kullanmalısınız.

Kurutma

Bakımını her zaman için yaptıktan sonra kurulama işlemine geçmeniz gerekmektedir. Bunun için evde bakım yaparken kurutması zaman alacaktır. Bu nedenle de ovalama işlemi gerçekleştirilmemelidir. Bir havlu içerisine tellerden bir kısım alınmalı ve sıkarak kurutmanız gerekmektedir. Saçların deforme olmasını engellemek çok önemli olması nedeniyle mutlaka sizlerin havlu ile birlikte fazla suyu almanız ilk öncelikle gerekmektedir. Daha sonrasında ise saç kurutma makinesini en düşük sıcaklıkta ayarlamalı ve o şekilde kurutmalısınız.

Doğal peruklar yıkanması sonucunda saç kremi uygulanması her ne kadar önerilmiyor olsa bile sahte peruklar yıkanmasının ardından mutlaka saç kremi uygulamanız gerekmektedir. Bakım sırasında besleyici yağlar sentetik olarak üretilmiş peruklarda uygulanmayacağı da unutulmamalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.