Pileli Etek Nasıl Yıkanır ve Nelere Dikkat Edilmelidir?

28.02.2019
6.828
Pileli Etek Nasıl Yıkanır ve Nelere Dikkat Edilmelidir?

Pileli eteğin görünümünü bozmadan yıkamanın ve daha sonrasında ütülenmesi konusunda dikkat edilmesi gereken püf noktaları nelerdir?

Nelere Dikkat Edilmelidir?

Pileli eteğin temizliğini gerçekleştirmek için makine ya da elde yıkanırken çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Deforme olmasını engellemek için hassas davranmanız gerekiyor. Bunun için eteğin bükülmemesi gerekmektedir. Pile kısımlarında bozulmalar meydana gelecek olduğundan her daim elde yıkanması önerilmektedir.

  • Makinede yıkamayı tercih edenlerin en hassas programlamayı tercih etmeleri önemlidir;
  • Yıkama sonrasında sıkma işleminin kuvvetli olmaması gerekiyor. Pileli eteğin kumaşının çok ince olması nedeniyle kabarık görünmesini engellemek gerekiyor;
  • Makinede yıkamayı tercih ediyorsanız bir torba içerisine koyup yıkamanız daha iyi sonuç verecektir.

Uygun yıkama işlemini gerçekleştirmeden önce pile kısımlarını dikerek gerçekleştirmeniz durumunda daha etkili olmasını sağlayacaktır. Bu sayede pile kısmında bozulmalar meydana gelmeyecektir.

unutulmamalıdır ki kumaşın çok hassas olması sebebiyle mutlaka ki, çok aşırı sıcak su içerisinde ve sert darbeler ile birlikte yıkamamaya dikkat etmelisiniz.

Elde Yıkama

  • 3 yemek kaşığı sıvı deterjan;
  • Yumuşatıcı;
  • Bol miktarda su.

 

Elde yıkama yapacağınız zaman ilk öncelikle suyun sıcaklığının düşük derecede tutmanız gerekmektedir. Ilık su ile birlikte yıkama işlemini gerçekleştirecek olanların suyun kaynar su olmamasına dikkat edin. Deterjan olarak bebeklerin kıyafetlerini yıkamakta olduğunuz şampuanı tercih etmeniz gerekmektedir. Şayet bebe şampuanı bulamamanız durumunda ise yumuşatıcı kullanarak yıkama işlemini gerçekleştirmeniz mümkün olur. Ilık suyun içerisine deterjan koyun. Bir miktar yumuşatıcı da koyun ve karıştırın. Köpürmesini sağlayın.

Daha öncesinden pile kısmının bozulmaması için mutlaka dikmiş olduğunuz eteğinizi çok hassas hareketler halinde suyun içerisine koyun ve bastırın. 15 dakika boyunca beklemelisiniz. Ardından ise yapacağınız elde hafif hareketler ile birlikte yıkmaya başlamalısınız. Suyun çok kirli olması durumunda ise değiştirmeniz önerilmektedir. Sonrasında yine ılık su yardımı ile birlikte durulayın. Sıkma işlemini mümkünse gerçekleştirmemelisiniz. Suyunun kendiliğinden çıkmasını sağlamalısınız.

Makinede Yıkanması

  • Sıvı çamaşır deterjanı;
  • Yumuşatıcı;

Her ne kadar makinede pileli eteklerin yıkanması önerilmemesine rağmen bazen acelesi olanlar ya da elde yıkamakla uğraşmak istemeyen bayanların makine üzerinde yıkaması görülmektedir. Makinede yıkamasını gerçekleştirirken, her zaman bez bir torba içerisine koyun ve o şekilde yıkamasını gerçekleştirmelisiniz. Fakat makinenin en hassas programlamasını seçerek yıkamanız durumunda daha güzel bir sonuç verecektir. Ayrıca hassas bir kumaş olması sebebiyle de yumuşatıcı kullanılmalıdır. Makinenin en hassas programı seçilmeli ve suyun sıcaklığı 30 derece olarak ayarlanmalıdır. Sıcak ayarlamasını yüksek yapanların pileli eteğin kumaşının çok hassas olması sebebiyle bozulmasına neden olacaklarını bilmeleri gerekiyor.

Çamaşır makinesinin deterjan bölümüne sıvı deterjan koymalısınız. Toz deterjan ile birlikte yıkanması halindeyse deterjan lekelerinin kalması görülmektedir. Bunun olmaması için sıvı deterjan kullanın. Yumuşatıcı koyun ve lekelerin çıkması içinde sirke koymanız gerekmektedir. Sirke aynı zamanda mikropların da ölmesini sağlamaktadır.

Çamaşır makinesinde hassas programda yıkanması sonrasında ise torba içerisine koymuş olduğunuz etek çıkartın ve silkeledikten sonra asınız. Makinede yıkanması durumunda otomatik kurutma asla seçilmemelidir.

Ütülenmesi

Pile kısmında bozulmalar gerçekleşmemesi için her zaman için ütü yapmanız gerekmektedir. Fakat ütü yapmanız durumunda dikkatli olmalısınız. Sıcaklık ayarını her zaman için iyi ayarlamalı ve daha sonrasında ise bir tülbent yardımı ile birlikte yıkamayı başlayın. Pile kısmından dikkatlice ütülemeye başlayın. Ütü yaparken hızlı hareketler yapılmaması gerekmektedir. Her zaman için ütü yaptıktan sonra katlamak yerine askıya asarak dolabınıza asmanız önemlidir. Ütü yapmayı sevmeyen bayanların ise pile görünümünü kaybetmemesi için mutlaka kuruturken düz bir zemine yatırıp kendiliğinden kurumasını sağlamalısınız. Ayrıca ütü yaparken sık sık buharından faydalanmanız durumunda daha iyi bir sonuç alacaksınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.