Pilot Kalem Mürekkebi Lekesi Yüzeylerden Nasıl Çıkarılır?

17.04.2023
7.152
Pilot Kalem Mürekkebi Lekesi Yüzeylerden Nasıl Çıkarılır?

Pilot kalemler her birimizin hayatında olan ve çok kullandığımız bir kalem çeşididir. Ancak olmadık zamanlarda akan mürekkebi bazen bizi zor durumda bırakabilir. Peki bu izlerden kurtulmak mümkün müdür? Pilot kalem lekesi nasıl çıkar?

Pilot kalem lekeleri

İster öğrenci olun ister iş adamı pilot kalem lekeleriyle en az bir kez başınız belaya girmiştir. Çok kolay akan mürekkebi yüzünden kimi zaman koltuğunuz, kimi zaman eliniz kimi zamansa giysileriniz mahvolur. Bulaşması ne kadar kolaysa bu lekelerden kurtulması da bir o kadar zordur. Ancak bilinmeyen ip uçları ile bu lekelerden kurtulmak mümkün. Aklınıza gelmeyen ancak çok pratik bir kaç malzemeyle bu lekelerden kurtulmak mümkün. Bir toplantıya gireceksiniz ve aniden elinizdeki kalemin kırmızı boyası elinize boşaldı. Telaşlanmayın ve adımları takip ederek bu lekeden kolayca kurtulun. Peki pilot kalem lekesi nasıl çıkar?

Pilot kalem mürekkebi içindeki bileşenlerden dolayı kolay emilebilen bir yapıya sahiptir. Bu nedenle gerek derimizde gerekse kumaşlarda kolayca uzun süre kalıcı lekelere sebep olabilir.

Bu lekelerin en kötü yanı da çok hızlı şekilde kumaşa ya da deriye nüfuz etmesi ve buraya yerleşmesidir. Bileşenlerindeki tutunan maddelerden dolayı diğer birçok lekeye göre daha kalıcıdır. Ancak bu lekelerden kurtulmak hayal değil. Denenmiş ve başarısı kanıtlanmış birkaç yöntemi aklınızda tutmanız ve zamanı geldiğinde uygulamanız yeterli olacaktır. Bu yazıda pilot kalem lekesi nasıl çıkar sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Pilot Kalem Lekesi Elden Nasıl Çıkar?

Özellikle masa başında çalışan bireyler sık sık ellerine bulaşan bu lekelerden şikayetçidir. Ancak bir çok kişi su ve sabun ile bu lekelerden kurtulmaya çalışır. Fakat bu yöntem yeterli değildir. Deriye çok kolay nüfuz eden pilot kalem mürekkebi sabun ile tam olarak çıkarılamaz. Alternatif yollar denenmelidir. Bu izlerden kurtulmak için öncelikle lekeye kurumadan müdahale etmek çok önemlidir. Aksi takdirde mürekkep gözenekler tarafından emilip deri altına geçerek burada yerleşir ve çıkarılması güç bir hale gelir. Bunu önlemek için hemen müdahale etmek gerekir.

 

İlk olarak bilinmelidir ki alkol içeren ürünler bu lekeleri deriden atmaya yardımcı olacaktır. Bu nedenle kolonya veya aseton ile lekeye müdahale edebilirsiniz.

Özellikle kolonya içeriğindeki yüksek miktardaki saf alkol sebebiyle mürekkep bileşenlerine karşı çözdürücü etki sağlayarak izleri yok edecektir. Temiz bir bez yardımıyla lekenin üzerine uygulanıp silinmesiyle izlerden kurtulabilirsiniz. Bir diğer yöntem ise yine yoğun alkol içeren bir madde olan asetondur. Yine çözücü etkisi bulunan aseton bu izleri elinizden çıkarmaya yardımcı olacaktır. Benzer kimyasal maddeler birbiri ile temas ettiğinde çözünür. Aseton ile bu mürekkep de benzer kimyasal yapıya sahiptir ve birbirleri içerisinde çözünür. Bu da izlerden kurtulmanızı sağlar.

Kumaştan Pilot Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Yine en etkili yöntem burada da alkoldür. Benzer kimyasal yapılara sahip olamaları sebebiyle birbirleri içerisinde çözünür ve lekenin çıkmasını sağlar. Saf alkol veya alkol içeren bir madde lekenin olduğu bölgeye dökülür. Lekeye nüfuz etmesi beklenir. Daha sonra lekenin olduğu bölge nemli bir bez yardımıyla silinir. Bu yöntem işe yaramazsa köpüren traş kremini deneyin. Etkin bir çözücü vazifesi görecektir. Koltuk kumaşlarında da bu yöntem oldukça işe yarayacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.