Plastik Boya Lekesini Çıkarmanın Püf Noktaları

31.05.2018
6.386
Plastik Boya Lekesini Çıkarmanın Püf Noktaları

Boya lekesinin duvardan ya da yere damlaması sonucunda çıkarmak oldukça zor olabilir. Kurumuş ya da yeni damlamış olan boya lekesini çıkarmanın püf noktaları.

Plastik Boya Lekesi

Plastik boya lekeleri oldukça zor temizlenmekte olan özellikle de kuruması sonucunda daha da zor temizlenecek olan lekeler arasında olmaktadır. Duvardan lekeleri çıkarmanın çok zor olduğu bilinmektedir. Özellikle de yere damlamış olan ve kuruyan plastik boyasını çıkarmak oldukça zor olmaktadır. Bu lekelerin oluşması durumunda duvardan ya da yerden çıkarmanın bazı püf noktaları bulunmaktadır.

Yere yeni damlamış olan plastik boya kurumadan müdahale edilirse daha kolay temizlenecek olduğu bilinmektedir. Eğer ki görmemiş olduğunuz bir plastik boya lekesi olması durumunda plastik boya nasıl temizlenir sorusu akıllara gelmektedir. O zaman boyanın su bazlı olması durumunda kurumuş olan lekenin temizlenmesi için bazı maddelere ihtiyacınız olacaktır.

Plastik boyanın döküldüğü yer temizleme işlemi sırasında oldukça önemli olmaktadır. Eğer parke ya da dolap gibi ahşap olan bir yere dökülmesi durumunda bu yerlerden boyayı çıkarmak için jilet ya da bıçak gibi malzemeler kullanarak lekeyi kazımanız önerilmektedir. Eğer ki ahşap olan eşyalarınızın üzerine dökülmesi durumunda tiner ya da boya sökücü gibi maddeler kullanmanız sonucunda ciddi zararların oluşmasına neden olabilir.

Bu nedenle de bu tür eşyaların üzerine boya çıkartıcı ürünlerin dökülmesi ve bu şekilde temizlenmesi tavsiye edilmemektedir.

Ele bulaşmış olan plastik lekenin henüz kurumadan çıkarmak için bol suyla yıkamalısınız. Tıkayacak olduğunuz suyun her daim soğuk olmasına dikkat etmelisiniz. Daha sonrasında ise sabun ile yıkamanız sonucunda ele bulaşmış olan leke kolaylıkla çıkacaktır. Eğer lekenin kurumuş olması durumunda çıkarmak için bol tiner ile ellerinizi yıkamanız gerekmektedir. Bu sayede plastik leke kolaylıkla çıkar.

Kıyafetten Plastik Boya Lekesini Çıkarma

Plastik boyalar su bazlı olması nedeniyle kıyafete bulaşması sonucunda kolaylıkla çıkması ile bilinmektedir. Plastik boya lekesi kurumasına rağmen giysilerden oldukça kolaylıkla çıkması ile bilinmektedir. Bunun için ilk olarak giysinizin türü fark etmeksizin lekenin kalıntılarını temizlemek için bir bıçak yardımıyla kazımalısınız. Bu sayede boya lekesi kuruması durumunda lekenin fazlalığını çıkarmış olacaksınız. Şayet leke henüz yeni olması durumunda bunu çıkarmak için hemen soğuk suyla yıkamalısınız. Sıcak su ile yıkamanız durumunda lekenin yayılma ihtimali olduğu unutulmamalıdır. Islak bir boya lekesi olması durumunda hemen üzerine bir miktar pudra dökebilirsiniz. Pudra boyayı emecektir. Daha sonrasında ise bol suyla yıkamanız sonucunda lekenin kumaşın türüne göre uygun bir şekilde çıkacak olduğunu göreceksiniz.

İlk olarak lekeyi birkaç saat boyunca soğuk suyun içerisinde bekletmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında soğuk su ile çözülmüş olan lekenin üzerine bir miktar sıvı deterjan dökmeniz sayesinde lekenin yumuşamasında etkili olacaktır. Daha sonrasında ise kıyafetinize uygun olan yıkama programı ile birlikte çamaşır makinesinde yıkamanız sonucunda lekenin çıkmasını sağlamış olacaktır. Plastik boyaların uygun bir şekilde makine içerisinde yıkanması durumunda lekenin çıkacak olduğu unutulmamalıdır.

Ahşaptan Plastik Boya Çıkarma

Plastik boya lekesinin kurumadan müdahale edilmesi ahşap üzerinden kolaylıkla çıkmasında etkili olacaktır. Bunun için boya üzerine bir miktar pudra döküp alkol ile temizlenmesi sonucunda yerden kolaylıkla çıkacaktır. Eğer kurumuş olan bir plastik boya olması durumunda ahşaptan çıkarmak oldukça zor olacaktır. Bu nedenle de ahşap eşyalarınızın çizilmeden ilk olarak jilet gibi kesici bir aletle boyanın üzerini kazımanız gerekmektedir. Temizleme işlemini yapabilmek için ilk olarak ıslak bir bezle boyanın kalıntılarını silmelisiniz. Daha sonrasında ise bulunduğu bölgeden lekeyi çıkarabilmek için bol suyla sildiğiniz ve daha sonrasında kurulamış olduğunuz ahşap üzerinden lekenin çıkarmak için alkollü bir bez ile silmelisiniz.

Ahşap olan bölgeden lekenin çıkarma işlemi oldukça zor olması nedeniyle parke gibi yerlerden plastik boya nasıl çıkar gibi bir soruyu soruyorsanız o zaman bazı temizlik firmalarının çıkarmış olduğu ürünleri kullanmalısınız. Bu ürünler sayesinde ahşap olan eşyalarınıza zarar vermeden kolaylıkla plastik boya lekesinin damladığı yerden çıkartmış olacaksınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.