Portakal Suyunun Lekelerinden Kurtulmak İçin Neler Yapılır?

29.11.2018
7.333
Portakal Suyunun Lekelerinden Kurtulmak İçin Neler Yapılır?

Portakal suyu lekelerinden kurtulmak isteyen kişiler kimyasal ürünlerin kullanımı yerine evde hazırlayabilecekleri doğal karışımları tercih etmesi gerekir.

Portakal Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?

 

Portakal suyu ve meyvesinden kaynaklı meydana gelen lekeler turuncu bir görüntünün meydana gelmesine sebebiyet verir. Bu lekelerden kurtulmak isteyen kişiler hem kimyasal ürünler hem de evde kendilerinin hazırlayacakları doğal ürünleri kullanmak imkanına sahiptir.

Halk İlaçları

Sirke

 • Kirlenen kumaş öncelikli olarak soğuk suda durulanır.
 • Bu uygulama yeni lekenden kumaşlar için oldukça uygundur.
 • Ardından pamuk pedin üzerine elma sirkesi dökülür.
 • Lekenin üzerine pedle tamponlanma işlemi yapılır.
 • Gerekirse işlem birkaç kez tekrarlanır.
 • Ped lekelendiği zaman temiz ped ile tampon uygulamasına leke ortadan kalkıncaya kadar devam edilir.
 • Ardından kıyafet ya da kumaş tekrardan soğuk suda yıkanır ve temizlendiği hemen gözlenebilir.

Tuz yahut Pudra

Yeni bulaşan lekelerde hemen sıvıyı emecek şekle geçmeden ve kumaşın liflerine nüfus etmeden önlenmesi adına talk pudra ya da tuz serpilmelidir. Bu ürünler suyun emilmesini ve kumaşa geçmesini önler. 5 dakika kadar bu şekilde kaldıktan sonra soğuk suyla yıkanabilir yahut çamaşır makinesinde uygun şekilde yıkanabilir.

Beyaz Kıyafetler

 • Beyaz kıyafetlerde oluşan lekeler için hemen kaynar su uygulaması yapılması gerekir.
 • Yalnız bu uygulama kumaş kaliteliyse yapılmalıdır.
 • İnce ve narin kumaşlar kaynar sudan zarar görebilir.
 • Ayrıca kumaşın sadece lekeli kısmına uygulama yapılması da oldukça önemlidir.
 • Sıcak sudan sonra kıyafet ya da kumaş uygun şekilde çamaşır makinesinde yıkanmalıdır.

Hassas Kumaşlardan Çıkarma

Hassas olan kumaşlardan portakal lekesini çıkartmak isteyen kişiler leke üzerine gliserin uygulamalıdır. Gliserin yarım saat boyunca lekenin üzerinde bekletilir ve ardından temiz su aracılığıyla yıkanır. Gerekirse makineye atılması önemlidir.

Doğal İpeklerden Çıkarma

 • Bu işlemde etil alkol kullanımı yapılır.
 • Bir pamuk ped üzerine nemlendirilecek şekilde etil alkol dökülür.
 • Direk olarak lekenin üstüne tamponlanma yapılır.
 • Lekelenen ped atılarak yenisinin kullanılması önemlidir. Bu sayede leke tekrardan kumaş üzerine geçmez. Sadece ped üzerinde kalır.
 • Ardından uygun şekilde yıkanır.

Kabartma Tozu

Deneyim sahibi olan ev hanımları kabartma tozunu sadece mutfakta değil halı, koltuk, kıyafet ve kumaşlarda oluşan lekelerde de kullanılır. Halı, koltuk, kıyafet ve kumaşlarda oluşan lekelerden kurtulmak isteyen kişiler kullanır.

 • 1 adet kabartma tozu
 • Birkaç damla bulaşık deterjanı

Bu malzemeler bir kabın içinde karıştırılır ve macun kıvamında bir karışım elde edilir. Hazırlanan karışım lekenin üzerine sürülür ve 30 dakika kadar bekletilir. Ilık su ile kumaş ya da kıyafet yıkanır. Halı ya da koltuk ılık suyla silinir.

Ev Kimyasalları

Kıyafetlerden lekeleri çıkartmak adına ağartıcılar ve leke çözücülerin kullanımları yapılabilir. Çamaşır suyu kullanımı yapılacaksa uygun olan kumaşlarda kullanılmalıdır. Kumaşa uygulanması adına çamaşır suyu biraz normal suyla karıştırılmalıdır. Hazırlanan karışımın içine lekeli kısım bastırılır ve 15 dakika kadar bekletilir. Ardından çamaşır makinesinde uygun şekilde yıkanmalıdır.

Leke Çıkarıcı

Marketlerde satılan leke çıkarıcı olan ürünlerin kullanımı yapılabilir. Lekeli olan alanın üzerine leke çıkarıcı dökülür ve talimatlar doğrultusunda bekletilerek yıkanmalıdır. Portakal lekeleri çıkartmak adına kullanılacak olan leke çıkarıcıları alırken özelliklerine dikkat edilmelidir. Leke çıkarıcıları kullanırken plastik eldiven kullanımı yapılması önemli bir detaydır. Çünkü bu ürünlerde kimyasal bulunduğu için kullanımı sağlık açısından oldukça zararlıdır. Deri ile temas etmemesi adına eldiven kullanımı tercih edilir. Ayrıca alınan leke çözücünün kokusu oldukça fazlaysa gerekirse maske kullanımı yapılması gerekir. Maske kullanımı sayesinde solunum sistemine de zarar verilmez. Özellikle astım hastaları ve solunum sistemi hastalıkları olan kişilerin kesinlikle maske kullanımı yapmaya dikkat etmesi gerekir.

Buharlı Temizleyiciler

Buharlı temizleyici makineleri koltuk ve halılarda oluşan portakal lekelerinden kurtulmak adına kullanılabilir. Maliyet açısından oldukça pahalı olan ürünler lekelerin en doğru şekilde çıkarılmasını sağlar. Güçlü düzeyde olan sıcak buhar akışları her türlü kumaş üzerinde bulunan lekelerin ortadan kalkması konusunda kolaylık sağlar. Kumaşlara, halılara ve koltuklara uygulama esnasında kullanım talimatlarına tüm detaylarına bakılarak dikkat edilmesi gerekir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.