Saç Boyamadan Sonra Deri Üzerinde Meydana Gelen Lekeler Nasıl Temizlenir?

05.07.2017
5.546
Saç Boyamadan Sonra Deri Üzerinde Meydana Gelen Lekeler Nasıl Temizlenir?

Saç boyama işlemlerinden sonra deride kalan lekeleri çıkartmak için yapılacak olan uygulamalarda gözlere yakın temas edilmemesi çok önemlidir. Aksi takdirde zarar görebilir.

Kabartma Tozu ve Sıvı Deterjan Karışımı

 

Gerekli Malzemeler

 • Kabartma tozu
 • Sıvı bulaşık deterjanı
 • Su

Giysilerdeki lekelerde olduğu gibi derideki saç boyası lekesi çıkarma konusunda deterjanlar ve kabartma tozları oldukça etkilidir. Kabartma tozu deride bulunan ölü hücreleri kaldırma özelliğine sahiptir. Sıvı bulaşık deterjanı, kabartma tozu ve su bir kabın içinde macun haline getirilir. Karışım fırça yardımı ile deriye uygulanır ve yavaşa ovalanır. Lekeler bu sayede kaybolacaktır.

Aseton Kullanımı

 

Gerekli Malzemeler

 • Aseton
 • Bir tutam pamuk
 • Su

Tırnaklardaki ojeleri çıkartmak için kullanılan aseton kabartma tozu gibidir. Ölü derilerin kalkmasını olanak sağlar ve lekeleri temizler. Pamuğun üzerine aseton dökün ve birkaç damla su ekleyin. Sonra saç boyası lekesi olan kısma uygulayın. Bulaşan lekeler deriden bu sayede kolayca çıkar. Ardından mutlaka saçınızı yıkayın.

Diş Macunu

 

Gerekli Malzemeler

 • Diş macunu
 • Su

Ölü deriyi yok etmenin diğer bir yolu da diş macunu uygulamasıdır. Her cilt için kullanılmaz, yumuşak ve tahriş etmeyen özelliğe sahip olanları kullanmak gerekir. Saç boyası lekesi olan kısma diş macunu sürün ve ılık su yardımı ile 1 dakika boyunca yıkayın. Leke tam anlamı ile çıkmazsa diş macununu biraz daha uygulayın. İkinci uygulama sonrasında bulaşan saç boyası lekesi kolay ve hızlı bir şekilde çıkar.

Vazelin Kullanımı

 

Gerekli Malzemeler

 • Vazelin

Vazelin leke çıkarma konusunda oldukça güvenli bir maddedir. Bu özelliğinin yanı sıra yumuşatıcı ve koruyucu özelliğiyle de bilinir. Bulaşan saç boyası lekesi olan bölgesine vazelin uygulaması yapılır. Lekenin çıkması için hafif şekilde ovulur. Saç boyası inatçı bir leke ise geceden uygulama yapılarak sabah ovulması gerekmektedir.

Bebek Yağı ve Sıvı Makyaj Temizleyici

 

Gerekli Malzemeler

 • Sıvı makyaj temizleyici
 • Bebek yağı
 • Temiz bir bez

Saç boyası lekesi çıkarma konusunda etkili olan diğer bir uygulama ise sıvı makyaj temizleme ürünü ile ve bebek yağı kullanımıdır. Bu iki ürün eşit düzeyde bir kabın içinde karıştırılır ve sürülerek temizlenir.

Saç Spreyi ile Saç Boyası Lekesi Çıkar mı?

 

Gerekli Malzemeler

 • Pamuk bez
 • Saç spreyi

Saç spreyi pamuk bezin üzerine sıkılır ve kesinlikle cilde sıkılmamalıdır. Bez yardımı ile cilt hafif hafif temizlenir.  Temizleme esnasında zaten saç boyası lekesi çıkar ve azaldığını gözlemleyebilirsiniz.  Saç boyası lekesi çıkarma işlemleri tamamlandıktan sonra cilt soğuk su ile iyice durulanır. Sprey kesinlikle bu bölgede bırakılmamalıdır.

Cildin üzerinde kalan boyalar için zaman oldukça önemli bir faktördür. Hızlı davranarak meydana gelen lekelerden hemen kurtulma imkanınıza bulunur. Boya lekesi bekletilirse çıkması da zorlaşacaktır. Kullanılacak olan ürünlerin tamamı sadece boyalı olan bölgelere uygulanmalıdır. Aksi takdirde bazı uygulamalar alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Herhangi bir uygulama esnasında cildin üzerinde bir yanma, kaşınma ya da kızarma hissi meydana gelir hemen bol soğuk su ile durulama yapmak gerekir. Gerekirse durulama işlemleri birkaç kez yapılmalıdır. Bu sayede oluşabilecek olan alerjik reaksiyonların önüne de geçilmiş olacaktır.

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.