Saç Boyası Lekelerini Kıyafetlerden Çıkarmak İçin Neler Yapılması Gerekir?

  06.07.2017
  368
  Saç Boyası Lekelerini Kıyafetlerden Çıkarmak İçin Neler Yapılması Gerekir?

  Saç boyası lekelerini giysilerden çıkartmak için öncelikli olarak hızlı davranarak lekenin fazlasını almak gerekmektedir. Ardından istenilen uygulama giysi üzerinde uygulanır.

  Islak Mendil İle Leke Giysiden Nasıl Çıkarılır?

   

  Kıyafete dökülen ya da bulaşan saç boyası sorununu ortadan kaldırmak için hızlı bir şekilde ıslak mendil kullanımı yapmak gerekir. Islak mendil ile dökülen saç boyası alınır. Ardından bulaştığı bölge kurumadan silinerek sorun tamamen ortadan kaldırılır.

  Beyaz Sirke Kullanımı

   

  Gerekli Malzemeler

  • Beyaz sirke
  • Su

  Islak mendil yardımı ile boya kumaşın üzerinden tamamen temizlenir. Sonrasında zaman kaybetmeden kıyafet için kullanılacak olan beyaz sirke kullanılmalıdır. Ilık suyun içine bol miktarda beyaz sirke koyulur. Sirkeli suyun içine kıyafet batırılır ve bu şekilde en az 6 saat boyunca bekletilir. Bekletme işleminin kısa tutulması lekenin çıkmamasına sebep olabileceğinden dolayı uzun süre bekletilmesi gerekmektedir. Lekenin bulunduğu alanın büyüklüğüne göre sirkenin içinde bekletme süresi de değişebilir.

  Çamaşır Deterjanı Kullanımı

   

  Gerekli Malzemeler

  • Sirke
  • Ilık su
  • Çamaşır deterjanı

  Beyaz sirke ile saç boyası lekesi çıkarma uygulaması yapılan ve lekenin çıkmadığı durumlarda kıyafeti bu şekilde bekletmemek gerekir. Bu aşamadan sonra giysi için kaliteli bir çamaşır deterjanı kullanımı yapılması gerekir. Giysi çamaşır makinasında yıkama talimatları doğrultusunda yıkanmalıdır. Gerekli olursa öncelikli olarak kıyafet için ön yıkama yapılır ve ardından normal yıkama işlemi yapılarak saç boyası lekesi çıkar.

  Karbonat Kullanımı

   

  Karbonat kıyafetlere değen saç boyası lekelerinin daha çok emilmesinin önüne geçer. Islak olan saç boyası lekesi için direk olarak karbonat uygulanması lekenin yayılmasının önüne geçer. Karbonat döküldükten sonra boyayı çekmesi birkaç dakika boyunca üzerinde bekletin. Ardından ılık su ile yıkayın. Az bir leke kalmışsa çamaşır deterjanı ovalayıp durulama yapın.

  Saç Spreyi

   

  Gerekli Malzemeler

  • Saç spreyi
  • Islak mendil
  • Pamuk

  Kıyafet üzerinde bulunan lekeyi vakit kaybetmeden ıslak mendil ile temizleyin. Temizleme işlemi esnasına saç boyası lekesi yayılmaması için dikkati olmak gerekir.  Pamuğa sıkılan saç spreyini lekenin üzerine uygulayın ve ardından mutlaka ılık su ile durulama işlemi yapın.

  Limon suyu

   

  Saç boyası lekesi limon suyu yardımı ile çıkar. Lekenin üzerine limon suyu dökün ve biraz beklettikten sonra makinada yıkayın.

  Diş Macunu ve Karbonatlı Limon Suyu İle Leke Nasıl Çıkar?

  Diş Macunu

   

  Gerekli Malzemeler

  • Karbonatlı diş macunu
  • Diş fırçası
  • Ilık su

  Saç boyası lekesi nasıl çıkar kapsamında karbonatlı ve jel formunda olmayan diş macunu kullanımı yapılabilir. Saç boyası lekesi olan bölgeye parmaklarınız ile diş macunu sürün ve hafif hafif ovalayın. Bu uygulamada ovma işlemi için iş fırçası kullanımı da yapabilirsiniz. Boyanın lekesi yapılacak olan ovma sayesinde tamamen çıkar. Ardından ılık su ile kıyafet durulanmalıdır.

  Karbonat ve Sıvı Bulaşık Deterjanı

   

  Gerekli Malzemeler

  • Karbonat
  • Sıvı bulaşık deterjanı
  • Limon
  • Temiz bez

  Bir kase içinde eşit miktarlarda karbonat ve sıvı bulaşık deterjanı karıştırılır. Bu karışım sayesinde yumuşak bir macun elde edilir. Ardından üzerine birkaç damla limon suyu eklenir. Temiz bez su ile ıslatılır ve macuna sürülür. Sonra leke üzerine macun uygulanarak leke olduğu bölgeden kolayca çıkar.

   

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.