Saç Boyası Lekelerini Çıkarma Yöntemleri ve Kullanılacak Malzemeler

06.07.2017
6.301
Saç Boyası Lekelerini Çıkarma Yöntemleri ve Kullanılacak Malzemeler

Saç boyası lekesi özellikle ciltten bir hayli zor çıkar. Ancak doğru yöntemlerle bu lekelerden cildinize zarar vermeden kurtulabilirsiniz. Peki cilde bulaşan saç boyası nasıl çıkar? İşte pratik yöntemleri ve kullanacağınız malzemeler…

Saç Boyası Lekesini Ciltten Çıkartma

 

Saç boyası lekesi özellikle ciltten çıkarılması oldukça zor lekelerdir. Ancak doğru yöntemler ile müdahale edildiğinde bu lekelerden cildinize zarar vermeden kurtulmak mümkündür. Peki ciltteki saç boyası lekesi nasıl çıkar? Öncelikle bu lekelere maruz kalmamak için bazı önlemler almanız gerekmektedir. Bu basit önlemler ile bu izlere maruz kalmadan boyama işlemini sonlandırabilirsiniz. İlk olarak eldiven kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Ellerinizde bu izi görmek istemiyorsanız tek kullanımlık eldivenlerden yardım alabilirsiniz. Özellikle siyah olanları oldukça kötü görünen ve zorlu izler bırakır. Bunların yüz çizginizden dışarı taşmaması için bu bölgeye yağ oranı fazla olan bir vazelin uygulayabilir veya cilt tipinize uygun bir nemlendiriciyi bol miktarda uygulayabilirsiniz. Bu sayede bu izin oluşumunu önleyebilirsiniz.

Bu boyalar kimyasal yapı bakımından cilde çok kolay adapte olur ve oldukça kalıcıdır. Çıkarmak için uygulayacağınız yöntemler özelikle hassas bir cilde sahipseniz cildinize zarar verebilir, tahrişlere sebep olabilir. Bu izler aslında zamanla da gider. Yüzünüze bulaşan yada elinize bulaşan bu izleri çıkarmak için asidik çözeltilerden yararlanmanız faydalı olacaktır.

Alındaki bulaşan lekeler için yağ oranı yüksek nemlendiricilerden veya direk zeytinyağı gibi besleyici yağlardan yararlanabilirsiniz. Peki başka hangi malzemeler ile bu lekelerden kurtulabiliriz? İşte yöntemleri ve kullanılacak malzemeler…

Fırın soda

Cildinizdeki saç boyası lekeleri nasıl çıkar diye merak ediyorsanız bu yöntem tam size göre. Ancak güçlü bir şekilde formüle edilmiş bu ürünü temin edip doğrudan cildinize uygulamanız tehlikeli olacaktır. Bunun için fırın soda içeren bir diş macunu ile uygulama yapmanız tavsiye olunur. Birçok diş macununun içeriğinde fırın soda beyazlatma etkisini arttırma amacıyla kullanılmaktadır. Bu amaçla üretilmiş bir diş macunu edinin ve fazlalık boyayı cildinizden uzaklaştırdıktan sonra üzerine diş macununu sıkın. Ardından parmaklarınızla masaj yaparak dairesel hareketlerle uygulayın. Lekelerin söküldüğünü göreceksiniz.

 

Zeytinyağı veya bebek yağı

Zeytinyağı veya bebek yağı kullanımı özellikle hassas cilde sahip okuyucularımız için ideal çözümler arasındadır. Cildinize bulaşan bu lekelere veda etmek istiyorsanız bu malzemelerden birini pamuk yardımıyla uygulayabilirsiniz. Bu işlemi birkaç dakika boyunca uygulamanız gerekebilir. Bu sayede cildinizde herhangi bir tahrişe yol açmadan bu lekelerden kurtulabilirsiniz.

 

Çamaşır ve bulaşık deterjanı karışımı

Özellikle çamaşır deterjanı içerisindeki moleküller boya moleküllerini hapseder ve yüzeyden uzaklaştırır. Ancak bu yöntemi hassas cilde sahip kişilerin uygulamasını önermiyoruz. Toz çamaşır deterjanı ile sıvı bulaşık deterjanını macun haline getirip masaj yaparak uygulayın ve lekelerden kurtulun.

 

Lav Sabunu

Bu lekeleri ciltten çıkarmada biraz tehlikeli olsa da en etkili yöntemlerden biridir. Lav sabunu motor yağı lekeleri, katran ve boya lekeleri için çok etkili bir üründür. Ancak hassas cilde sahip kişilerin bu yöntemi uygulaması tavsiye edilmez. Elinizde bu sabunu köpürttükten sonra dairesel hareketlerle cildinize birkaç dakika masaj yaparak uygulamanız gerekmektedir.

 

WD-40

Evet yanlış okumadınız! WD-40 burada da son çare olarak imdadınıza yetişiyor ve sizi bu lekelerden kurtarıyor. WD-40`ı pamuk yardımıyla cildinize uygulayabilirsiniz. Ancak uygulama yapmadan önce alerji riskine karşı küçük bir alanda test ediniz.

 

Saç boyası lekesini kumaştan çıkarma

Bu lekelerin en zor çıkarıldığı yüzeyler şüphesiz kumaşlardır. İster deri olsun ister pamuklu olsun her kumaş tipinden aslında birkaç pratik yöntem ile çıkarılma ihtimali vardır. Bu yöntemler zamanında uygulanırsa bu lekelerden kurtulma ihtimaliniz vardır. Kumaştan saç boyası lekesi nasıl çıkar diye kara kara düşünüyorsanız bu yöntemleri deneyebilirsiniz. Bu izleri ciltten çıkarmak biraz daha kolaydır. En kötü ihtimalle zamanla cildinizden kaybolabilmektedir. Ancak kumaşlar için aynı şeyi söylemek pek mümkün değildir. Bu sebeple zaman kaybetmeden kumaşınızı kurtarmak için kolları sıvamalısınız.

Bu lekeler kumaşlardan asidik çözeltiler ile sökülebilir. Ancak hassas kumalar için kumaşa uygun deterjanlar tercih edilmelidir. Asidik çözeltiler kumaşınızı yıpratabilir. Bu sebeple kumaşınızın cinsine göre bir çözüm uygulamalısınız.

 

Bu yöntemlerden ilki ıslak mendil ile müdahaledir. Islak mendilin içerisindeki sıvı asidik ve antibakteriyeldir. Bu güçlü sıvı sayesinde henüz tazeyken bu izleri kumaşınızdan uzaklaştırabilirsiniz. Özellikle deri kumaşlarda bu yöntem oldukça etkilidir. Pamuklu veya akrilik kumaşlar için ise beyaz sirkede bir gece bekletmeyi deneyebilirsiniz. Beyaz sirke yüksek oranda asidik bir çözeltidir ve bu lekelerin baş düşmanıdır. Bu izlerden kurtulmak için kaynar suyun içerisine kumaşınızı alın ve yarım su bardağı beyaz sirkeyi bu suyun içerisine dökün. Bir gece boyunca sirkeli suda giysinizi bekletin. Ardından yıkama talimatlarına uygun şekilde yıkayabilir ve güneş ışığında kurutarak lekelere veda edebilirsiniz. Bir diğer etkili yöntem ise karbonattır. Leke üzerine bir miktar karbonatı dökün ve beklemeye bırakın. Karbonat molekülleri boya molekülleriyle etkileşime geçecektir. Ardından kumaşınızı yıkayabilirsiniz. Bu yöntemler arasında en basiti ise oje çıkarıcı olarak kullanılan asetondur. Özelikle taze lekeler için aseton kullanabilirsiniz. Aseton ile tedavinin işe yarayabilmesi için boya salmayan bir kumaş olmasına dikkat edin. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.