Saçtaki Yağlanma Nasıl Önlenir? Evde Saç Bakımı

28.05.2022
2.104
Saçtaki Yağlanma Nasıl Önlenir? Evde Saç Bakımı

Saç yağlanmasının nedeni saç derisindeki yağ salgılayan bezlerin normalden fazla çalışıp yağ üretmesinden kaynaklanır. Saçın kirli olması ve yıkanmaması da saç yağlanmasına neden olur. Hormon seviyesinin dengesiz olması saçın yağlanmasına ya da kurumasına neden olacaktır. Özellikle ergenlik ve hamilelik dönemlerinde saç daha çabuk yağlanır.

Saçtaki Yağlanma Nasıl Önlenir?

Özellikle uzun saçlara sahip kişilerde görülen saç yağlanmasının önüne doğal yöntemler ile geçmem mümkündür. Yağlı saçların önüne geçmek için öncelikle problemin neyden kaynaklandığını bilmek gerekir. Bunun için bir uzmandan yardım almak daha doğrudur. Ancak yağlı saçlar genellikle belirli nedenlerden dolayı ortaya çıktığı için evdeki doğal yöntemlerde yağlı saçların önüne geçebiliyor.

Saç yağlanmasının başlıca sebebi, saç derisinin yağlanmasıdır. Saç derisinde ortaya çıkan yağlar saç tellerine ulaşarak saç tellerinin de yağlanmasına neden olur.

Saç yağlanmasının önüne nasıl geçilir sorusuna cevaben;

 •  Saç tellerinin yağlanmasında başlıca sebeplerden biride yeme alışkanlığıdır. Bu nedenle yemek alışkanlığı değiştirmek ve sağlıklı yiyecekler tüketmek yağlanmanın önüne geçebilir.
 •  Aşırı sıcak su ile saçları yıkamak saç derisini kurutur ve yağlanmaya neden olur. Banyo yaparken aşırı sıcak sudan kaçının
 •  Banyoda çok sık yapılan ve saçların yağlanmasına neden olan sebeplerden biride; saç kremini saç derisine uygulamaktır. Saç kremini saç derisine uygulamaktan kaçının.
 •  Saçlara çok sık dokunmak ve taramak da saçın yağlanmasına neden olabilir. Gün içerisinde saçlarınıza çok fazla dokunmayın ve taramayın.

Saçtaki Yağlanma Neden Olur?

Saçtaki yağlanma birçok sebepten dolayı olabilir. Bu sebeplerde başta gelen nedenler saç derisinin yağlanması ve yemek alışkanlıklarıdır. Yeme alışkanlığı saç derisinin yağlanmasına neden olan en büyük nedenlerden biridir. Zararlı yiyecekler kilo almaya neden olabileceği gibi saç sağlığına olumsuz etkiler. Saç yağlanmasına neden olan diğer nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 •  Yağlı ve sağlığa zararlı yiyeceklerin tüketilmesi saç derisinin yağlanmasına neden olur. Buna bağlı olarak saç telleri de yağlanır.
 •  Çok fazla stresli bir yaşam sürmek de saç tellerinin yağlanmasına neden olabilir. Bu nedenle olabildiğince stresten uzak kalmaya çalışın.
 •  Şampuanlar, saç tiplerine özel olarak üretilir. Saç tipinize uygun olmayan bir şampuan kullanmanız saç derinizin ve saç tellerinizin yağlanmasına neden olabilir.

Karbonatla Saç Yıkama Saçtaki Yağlanmaya İyi Gelir Mi?

Karbonat, saç derisini temizler ve saç derisinin yağlanmasını engeller. Bu sayede saç yağlanmasının önüne geçer. Ayrıca saç derisinde ortaya çıkabilecek kötü kokularında önüne geçer. Karbonat ile saç yıkamak için aşağıdaki yöntemlerinden birini seçebilirsiniz;

 

 •  Karbonat ile saç yıkamanın en kolay yollarından biri; karbonatı şampuanın içerisine ekleyin ve normal bir şekilde şampuanınızı kullanın.
 • 1 yemek kaşığı karbonat içerisine bir bardak su ekleyin ve karıştırın. Bu karışımı saçlarınıza sürün ve 15-20 dakika kadar bekletin. Ardından saçınızı iyice durulayın. Bu yöntemi hafta 1 defa kullanabilirsiniz.

Karbonatla Saç Yıkamanın Faydaları Nelerdir?

Karbonat her ne kadar hamur işlerinde kullanılan bir malzeme olarak bilinse de karbonatın en sık kullanılan alanlardan biri de saç sağlığı üzerinde kullanılmasıdır. Karbonatın saç üzerindeki olumlu etkileri aşağıdaki gibidir;

 •  Karbonat, saç derisinin temizlenmesini sağlar.
 •  Saçın pH seviyesini dengeler.
 •  Saç yağlanmasının önüne geçer.
 •  Saç derisine oluşacak yağlanmayı kötü kokuları engeller.
 •  Kepeklenme üzerinde oldukça etkilidir. Kepeklenmenin önüne geçer ve var olan kepeklerin yok olmasını sağlar.
 •  Saçların daha canlı ve daha parlak görünmesine yardımcı olur.
 •  Karbonatın en bilinen faydalarından biri de renk saçıcı olmasıdır.
                                                                                                  Saç Dökülmesi Neden Olur?Saç Dökülmesine Doğal Çözüm Önerileri

  Saç Beyazlaması Neden Olur? Saç Beyazlamasına Çözümler

Saçları Bir Ayda Uzatan Havuç Maskesi

Varis Neden OLur? Evde Varis Tedavisi Nasıl Olur?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.