Şalgam Lekesini Tüm Yüzeylerden Çıkarma Yoları

10.07.2017
6.779
Şalgam Lekesini Tüm Yüzeylerden Çıkarma Yoları

Şalgam lekesi en zor lekelerden biridir. Ancak evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz yöntemler ile bu lekeleri alt etmeniz mümkün. Peki şalgam lekesi nasıl çıkar? İşte tüm yüzeylerden çıkarma yolları…

Şalgam Lekesini Çıkarmak

 

Şalgam pancardan üretilen özellikle de doğu mutfağının en başlıca içecekleri arasındadır. Kebapların ve benzeri etli yemeklerin yanında keyifle tüketilir. Ancak bazen istenmeyen kazalar meydana gelebilir ve bu güzel içecek zorlu lekelere sebep olabilir. Bu lekeleri sıradan leke çıkarıcılarla çıkarmanız pek mümkün olmayacaktır. Kök boya olarak da kullanılan pancar bu içeceğe rengini veren şeydir. Ancak bu rengi halılarımızda veya kıyafetlerimizde leke halinde görmek istemeyiz elbetteki. Peki şalgam lekesi nasıl geçer diye merak ediyorsanız sizin için derlediğimiz yöntemlere bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Kök boya olarak da kullanılan pancardan üretilen şalgamın yol açtığı lekeler içerdiği yoğun pigmentler sebebiyle bizi bir hayli zorlar. Ancak mineralli çözeltiler bu lekeleri alt etmenizde size yardımcı olacaktır. Lekeye zamanında müdahale etmek burada en önemli unsurdur.

Pancar lekesinin kuruması lekeyi çok daha zorlaştıracaktır. Bu sebeple lekeyi fark ettiğiniz anda hemen müdahale etmeniz gerekecektir. Kurumuş lekeleri çıkarmak için önce lekeyi ıslatmanız gerekmektedir. Bol su ile yıkamanız lekenin yumuşamasını sağlayacaktır. Burada kullandığınız su ılık olmalı ve Ph değeri çok yüksek olmamalıdır. Sert sular lekenin kalıcılığını arttıracaktır.

Kumaşlardan Çıkarma

Kumaşlar gözenekli yüzeyler olduğundan şalgam suyu gibi lekeleri kolaylıkla emer ve gözenekleri arasına hapseder. Bunu önlemek için lekenin kurumasına izin vermeden lekeyi çıkarma işlemlerine başlamanız gerekmektedir. Bu işlemleri ne kadar erken yaparsanız lekenin kalıcılığını o kadar azaltmış olursunuz. Bu lekeleri kolay çıkarabilmek için suyu bolca kullanmalısınız. Su lekenin çoğunu kumaştan uzaklaştıracaktır.

Kumaşlardan bu lekeleri uzaklaştırmanın en etkili yolu sıvı çamaşır deterjanlarıdır. Bu deterjanlar pigmentleri yok etmeye uygun olarak üretilmiştir. Bu pigmentler kumaş yüzeyine kolaylıkla tutunacağından leke henüz tazeyken müdahale etmek çok önemli bir detaydır.

Sıradan deterjanlar bu lekeleri kumaşınızdan çıkarmaya yetmediyse bu durumda klor ve su ile bir çözelti hazırlamanız işinizi kolaylaştıracaktır. Toz klor edinin ve su ile bir çözelti haline getirin. Hazırladığınız çözeltiye kumaşınızı bastırın ve bir gece bekletin. Klor yerine oksijenli bir ağartıcı da kullanabilirsiniz. Ancak renkli kumaşlarda bu yöntemi tercih etmiyoruz.

Koltuklardan Çıkarma

Koltuklarımızın döşemeleri gün içinde çeşitli lekelere maruz kalır. Ancak bu lekelerden en talihsiz olanı sanırım şalgam lekesidir. Bir çorba kaşığı sıvı bulaşık deterjanını (Konsantre olanları tercih ediniz) iki fincan soğuk su ile karıştırın ve bir çözelti elde edin. Bir adet temiz sünger yardımıyla bu karışımı döşemenize iyice uygulayın. Bu yöntem yeterli gelmediyse endişelenmeyin ve bir sonraki adıma geçin. Yarım bardak suya bir çorba kaşığı amonyak ekleyin. Ancak bu karışıma kesinlikle çamaşır suyu ve benzeri bir madde eklemeyin. Sonucunda zehirli gaz üretecektir. Hazırladığınız karışımı sünger ile uygulayın. Lekelerin kaybolduğunu göreceksiniz.

 

Halıdan Çıkarma

Halılarınız bu lekelere maruz kaldıysa burada yeniden bulaşık deterjanından yararlanabilirsiniz. Bir bardak suya bir çorba kaşığı kadar sıvı bulaşık deterjanı ekleyin ve süngerle uygulayın. Bu yöntem yetersiz kalıyorsa bu durumda amonyak ve su çözeltisini devreye sokma zamanı gelmiş demektir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.