Sandık Lekelerini Çıkartmak İçin Nasıl Bir Yol İzlenir?

14.07.2017
6.806
Sandık Lekelerini Çıkartmak İçin Nasıl Bir Yol İzlenir?

Sandık lekesi olan ürünlerdeki sorunları ortadan kaldırmak için öncelikli olarak hangi yolun izleneceğine karar verilir. Bundan sonra tüm detaylar en ince ayrıntısına kadar yapılır.

Tuzlu ve Sabunlu Su Deneyin

 

Sandık içinde yer alan ve sararmış olan danteller için bu uygulama oldukça etkilidir. Sandık lekesi olan eşyaları tuz ve sabun ile karıştırılmış olan suyun içinde bir süre bekletin. Lekelerin hafiflediğini gördükten sonra eşyalarınızı çamaşır makinesinde uygun olan sıcaklıkta yıkayın. Çamaşır makinesinde yıkandıktan sonra lekeleri çıkan eşyalar doğal yollar ile kurutulmalıdır.

Süt Deneyin

Gerekli Malzemeler

  • Süt
  • Su
  • Çamaşır makinesi

Özellikle beyaz danteldeki sarı sandık lekesi nasıl çıkar kapsamında oldukça etkili bir uygulamadır. Ilık sütün içerisinde işlem yapılmalıdır. Narin olan kumaşta ise uygulama soğut süt ile yapılır. Kumaşta bulunan sandık lekesi için sütün için bekletme işlemi uygulanır. Sütün içinde 3 ya da 4 saat bekletilen eşyalardaki lekeler oldukça hafif düzeyde kalır. Ardından mutlaka çamaşır makinesinde uygun bir programda ya da elde yıkanmalıdır. Özellikle sandıkta bekletilecek olan eşyaların uygun bir şekilde muhafaza edilmesi gerekir. Hava almayan vakumlu ve kilitli poşetler bu anlamda fayda sağlar. Ayrıca vakumlu poşet sayesinde daha az yer işgal edilir ve uzun seneler boyunca lekelenmeler meydana gelmez.

Kabartma Tozu ve Soğuk Su

 

Gerekli Malzemeler

  • Kabartma tozu
  • Soğuk su

Lavabonun içine sandıktaki ürünleri koyun. Üzerine soğuk su dökün ve bu şekilde bastırın. Ardından kabartma tozunu dökün ve tamamen çözülmesi için bekletin. Bu uygulamada kabartma tozunun çözülmesi çok önemlidir. Kabartma tozunun çözülmesinden sonra elleriniz ile dantelleri hafif hafif ovun. Bu şekilde yaklaşık bir saat kadar bekletin. Kumaş ve dantelleri lavabonun içinden çıkartın. Lavabonun içindeki su boşaldıktan sonra tek tek lavabo içinde soğuk su ile durulamaya başlayın. Ardından mutlaka sandık lekesi olan ürünleri uygun bir program seçerek çamaşır makinesine atın. Çamaşır makinesinde lekelerin geri kalanları temizlenir. Doğal kuruma yöntemleri ile kurutmak kalan lekelerin dantele sabitlenmemesi açısından önemlidir. Ayrıca kesinlikle kurutucu kullanımı yapılmaması gerekir. Kurutucu lekelerin sabitlenmesini sağlayan etkiler yaratır.

Dantellerden Temizleme

 

Gerekli Malzemeler

  • Beyaz sabun
  • Su
  • Çamaşır suyu

Modern çağdan kaynaklı olarak artık dantel kullanımı yapılmamaya başlanmıştır. Danteller sandık beklediği için sarı sandık lekeleri kaçınılmaz bir durumdadır.  Özellikle senelik olarak havalandırmak ya da sermek için çıkarılan dantellerde lekeler görülür. Sabunu bir kovanın içine rendeleyin ve üzerine az miktarda sıcak su dökün. Sıcak su sabunun erimesine olanak sağlayacaktır. Ardından kovanın içine sıcak su eklemesi yapın ve dantellerinizi bu suda en az 2 saat boyunca bekletin. Bekleme süresinde dantellerin ağardığını ve lekelerin yok olacak düzeyde hafiflediğini gözlemleyebilirsiniz. Çok ağrı leke mevcutsa beyaz danteller için birkaç damla çamaşır suyu dökebilirsiniz. Uzun süre havasız sandık sarısı lekesi olan ürünler için;

Gerekli Malzemeler

  • Süt
  • Kesme şeker

Bir litre sütü iyice kaynatın ve sütün ılık olmasına yakın içine 2 adet küp şeker atın. Bu karışım kumaşta ve dantelde bulunan lekenin çıkmasına olanak sağlar. Karışımın içinde ürününüzü hafif hafif ovalayın ve biraz bekletin. Ardından mutlaka çamaşır makinesinde uygun bir programda ya da elde yıkayın. Çıkan dantelleri çok fazla kurutmadan nemliyken ütüleyin.  Bu sayede dantellerdeki ve diğer ürünlerdeki sandık lekesi çıkar ve uzun süre lekelenmez.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.