Şarap Lekesi Nasıl Çıkar,Şarap Lekesi Geçer mi?

07.11.2019
5.372
Şarap Lekesi Nasıl Çıkar,Şarap Lekesi Geçer mi?

Giysideki Şarap Lekesi Nasıl Çıkar:

Şarap, romantik gecelerin vazgeçilmez içeceğidir. Ancak bu vazgeçilmez içecek bazı durumlar da zorlu anlar yaşamanıza sebep olabilir. Kıyafetlerinizin üzerine, masa örtüsüne, halıya, ya da mobilyalar üzerine dökülmesi ya da damlaması durumunda can sıkıcı lekeleri meydana getirir.

Giysilerin üzerinde meydana gelen kırmızı şarap lekesini kolay bir şekilde çıkarmak için pek çok farklı yöntemden bahsedebiliriz. Bu yöntemlerin bir kısmı kulaktan dolma bilgilerden, bir kısmı da yeni ve pratik bilgiler doğrultusunda geliştirilmiş yöntemlerdir.

Bu aşamada önemli olmuş olan konu, tam olarak şarap lekesi olup olmadığından emin olmadığınız sürece şarap lekesi olarak düşündüğünüz leke için direk müdahale etmemenizdir. Çünkü bahsedeceğimiz yöntemlerde organik lekeler grubuna girmiş olan kırmızı şarap lekesi için yapılmış olacak işlemler ve yanlış müdahaleler bu lekenin yapısını olumsuz yönde değişmesine sebep olarak lekenin çıkmasını neredeyse imkansız bir hale getirebilmektedir.

Giysilerinizin üzerinde oluşan şarap lekesinin nasıl çıktığı hakkında vermiş olduğumuz tavsiyeleri dikkate almanın yanı sıra aynı zaman da yıkaya bildiğiniz, kumaşların üzerine de bu işlemleri uygulamadan önce her giysinin iç kısmında yer alan daima bakım etiketlerini dikkatlice okuyup inceleyin ve temizleme basamaklarına da bu bakım etiketinin üzerinde yazan bilgilere göre dikkat edin.

Bazı kıyafetlerin yıkanması ya da işlem görmesi sıkıntı yaratabilmektedir. Bu kıyafetler genellikle kuru temizleme yöntemiyle temizlenir. Eğer sizin de sadece kuru temizleme işlemi için uygun olan bir giysiniz varsa ve bu kıyafetinizin başına talihsiz bir olayla beraber şarap lekesi gibi bir takım lekeler meydana geldiyse bu durumda evde işlem yapmaktan kaçınmalısınız. Kıyafetinizi kuru temizleme merkezlerine götürerek, leke hakkında detaylı bilgi vererek lekenin çıkmasında destek alabilirsiniz. Aksi halde uğraşlarınız doğrultusun da leke kumaşa daha fazla nüfus ederek, çıkması imkansız bir hale gelebilir.

Şarap Lekesini Ne Geçirir? Şarap Lekesini Ne İle Çıkarırım?

En zor lekelerden biri olan şarap lekesini ne çıkarır soruna cevap vermek istiyorum.Zorlu şarap lekesini çıkarmanın basit ve doğal yöntemleri ile yazımızla karşınızdayım.

Şimdi aşamalar doğrultusunda şarap lekesi nasıl çıkar inceleyelim:

  • Şarap lekesine maruz kalmış olan giysiyi ilk olarak ters çevirin, çevirdikten sonra yalnızca lekeli olan alanı bir miktar ıslatacak şekilde soğuk suyun içerisine batırın ya da yıkayın.
  • Soğuk su yardımıyla iyice ıslattıktan sonra rengini ağartıcı olmayan ve içerisin de alkali içermeyen bir deterjandan yaklaşık bir çay kaşığı alarak bir kabın içerisinde ılık suyla karıştırarak basit bir karışım hazırlayın.
  • Hazırladığınız deterjanlı su karışımını iyice emdirmiş olduğunuz temiz ve beyaz bir bez ya da küçük bir havlu yardımıyla şarap lekesi olmuş olan bölgenin üzerine etrafa yayamayacak şekilde hafif hafif bastırarak lekeli alanı yavaşça silin. Bu işlemleri yapmadan önce, şarap lekesi olan bölge ile giysinin diğer yüzü arasına, küçük ve temiz bir havlu koyarak buradaki lekenin arka kısma geçmemesini sağlayın.
  • Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra kumaş türüne göre bakım etiketinde yazılı olan talimatlar doğrultusunda giysiyi çamaşır makinesinde yıkayın.

Kıyafeti yıkadıktan sonra giysiyi kurutma makinesi kullanmadan kurumaya bırakın. Aksi halde yüksek ısı nedeniyle kıyafetlerin üzerine lekenin iyice nüfus etmesini sağlayabilirsiniz.

Kıyafetler iyice kuruduktan sonra üzerinde hala şarap lekesi kaldığını görürseniz, bakım talimatında da eğer kullanmanız için bir problem yoksa ağartıcı deterjanları kullanabilirsiniz. (Beyaz çamaşırlar için.)

  • Şarap Lekesi Çıkarmak İçin Bir Takım Alternatif Yöntemler:
  • Yukarıda sizler için bahsetmiş olduğumuz kırmızı şarap lekesi çıkarma yöntemlerini ve uygulamalarını yaptıktan sonra kıyafetlerinizin üzerinde hala şarap lekesi varsa, bu inatçı şarap lekesi için bir kuru temizleme şirketinden profesyonel bir destek almanız lekenin çıkması için çok daha iyi ve etkili olacaktır.

 

Eğer kuru temizlemeye verme istemiyorsanız ve illa bu inatçı lekeyle kendiniz uğraşacaksınız, lekenin nüfus etmesi gibi bir takım riskli yanları bulunmuş olmasına rağmen aşağıda sizler için bu yöntemlerden bahsedelim:

  • Eğer giysinizin üzerine kırmızı şarap döktüysen iz ya da damlattıysanız ve o an elinizde beyaz şarap mevcutsa, beyaz şarabı bu lekenin üzerine dökün.
  • Şaşırtıcı bir durum olsa da beyaz şarap, kırmızı şarabın içerisinde ki pigmenti çözerek seyrelterek şarap lekesinin kumaştan çıkarılmasını kolaylaştırabilir. Aynı zaman da kırmızı şarap lekesinin üzerine tuz da serpebilirsiniz; leke üzerine tuz serptikten sonra yaklaşık bir iki dakika boyunca bekleyin ve seyrek akan ılık su altında yavaş yavaş ovalayarak yıkayın.

Halıdan şarap Lekesi Nasıl Çıkar?

Halınıza şarap döküldü diye keyfiniz hiç kaçmasın.şarap lekesi çıkar mı,kurumuş şarap lekesi nasıl çıkar diye merak ediyorsanız merak ettiğiniz tüm soruların cevabı yazımızda.

Halınıza şarap döküldüyse ve bu şarap lekesi nasıl çıkar diye merak ediyorsanız, işin sırrı bir an önce harekete geçmekte yatar. Ne kadar çabuk bu leke ile mücadeleye başlarsanız kurtulmanız bir o kadar kolay olur. Hem bu arada biraz da kendinize gelmiş olursunuz, fena mı?

   Lekeyi çıkarabildiğiniz kadar ıslak bezle silmeye çalışın.Daireler çizerek bez ile ovalayın.Bu işlemi uygularken fazla bastır mamanızı tavsiye ederim ki fazla bastıracak olursa leke dahada derinleşebilir ve çıkarması dahada zorlaşabilir.Bu işlemi uygularken en zor kısmı bitirmiş olacaksınız.

Bir sonraki adımımız halılar için leke çıkarıcı kullanmak olacaktır.Kullanacağınız leke çıkarma ürününün üzerindeki talimatları okuyup öyle uygulama yapmalısınız.

şarap lekesi nasıl çıkar,şarap lekesini ne çıkarır

 

Kurumuş Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?

Sevdiğiniz kıyafetinize şarap mı döküldü,hiç panik yapmayın sakin olun.Aradığınız tüm soruların cevabı için yazımızı okuyun.

Lekeli bölgenin üzerine fazla fazla un atarak unun şarap lekesinin içine geçmesini sağlayınız.Daha sonra fırça yardımıyla lekeli bölgeyi fırçalayın.Sıvı ve akışkan olan şarap lekesini un iyice içine çekecek ve emecektir.Böylelikle nemli bir bez yardımıyla kurulayıp istenmeyen lekeden kurtulmamız mümkün olacaktır.

NOT:

Kumaş üzerinde ki kırmızı şarap lekesini çıkamaya çalışırken faydalı olabilen bir başka püf nokta ise maden sodasıdır. Bu alternatif yöntem aynı zamanda pratik ve etkilidir. Çünkü, özellikle dışarı bir mekan da yemek yerken, soda bulmanız çok daha kolaydır.

Sodayla lekeyi çıkarmaya çalışırken, küçük ve temiz bir bezi soda yardımıyla biraz nemlendirerek lekeyi iyice emdirin ve şarap lekesinin olduğu bölgeyi seyrek akan ılık su altında güzelce yıkayın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.