Şarap lekesi Çıkartmak İçin Hangi Yollar İzlenir?

14.07.2017
6.547
Şarap lekesi Çıkartmak İçin Hangi Yollar İzlenir?

Şarap lekesi çıkartmak için izlenecek yolların en ince ayrıntısına kadar uygulanması gerekir. Aksi takdirde lekeler olduğu bölgeden çıkmaz ve daha büyük sorun meydana getirir.

Pamuklu Ürünlerden Çıkarma

 

Bulaşık Deterjanı ve Hidrojen Peroksit

Gerekli Malzemeler

  • Hidrojen peroksit
  • Bulaşık deterjanı

Hidrojen peroksit ile sıvı bulaşık deterjanı eşit miktarlarda bir kabın içinde karıştırılır. Bu uygulamada kullanılan ürünler tek başına işe yaramaz ama iki şekilde karıştırıldığında özellikle pamuklu ürünlerde kurumuş şarap lekesi konusunda oldukça faydalıdır. Bulaşık deterjanının ağartıcı özelliğinin bulunmaması çok önemlidir. Hazırlanan karışım ile lekeli alanı sürtün. Sürtme işlemleri için parmaklarınızı kullanmanız gerekir. Sonrasından şarap lekesi çıkarma için bu karışımı 30 dakika boyunca bu şekilde bekletin. Bir kapa ılık su doldurun bekleyen lekeyi iyice silerek durulayın. Bu uygulama pamuklu gömlek ve pamuklu giysideki lekeleri çıkarma konusunda da etkilidir.

Limon ve Tuz Kullanımı

Gerekli Malzemeler

  • Limon
  • Pamuk
  • Tuz

Kurumuş şarap lekesi nasıl çıkar kapsamında pamuğu soğuk suyun içine batırın. Bu adım kuru lekeyi nemlendirerek daha kolay çıkmasına olanak sağlar. Ardından limon suyunu direkt olarak lekeye dökün. Ele alınan tuz ile lekeyi iyice ovun. Bu leke koltuktaki bir leke ise ardından ılık su ile durulayın. Kumaştaki bir lekeyse her daim arka tarafından durulama yapın. Koltuk ya da kıyafet durulandıktan sonra açık havada kurutulmalıdır.

Ketenden Çıkarma

 

Lekeyi Damping Etmek

Özellikle keten bir gömleğin şarap lekesi olması durumunda hemen müdahale etmek çok önemlidir. Leke olan kısmın gömleğin diğer bölümlerine değmemesi lazımdır. Gömleği düz bir zemine koyun ve lekenin arkasına havlu koyun. Bu sayede leke arka kısma geçmeyecektir. Pamuklu ve nemli bir bez yardımı ile yeni meydana gelmiş olan şarap lekesini lekeleyin. Lekeleme işlemini tüm sorun ortadan kalkana kadar devam ettirin. Bu uygulama eski lekelerde işe yaramaz.

Tuz Kullanımı

 

Keten kumaşlarda meydana gelen şarap lekesi çıkarma için kumaşı düz bir alana serin. Üzerine bol miktarda tuz dökün. Hatta leke tuzdan gözükmesin ve bu şekilde bekletin. Bekleme esnasında tuza şarabın renginin geçtiğini gözlemleyebilirsiniz. Lekelenmenin ardından mutlaka soğuk su ile kumaştaki leke ovalanarak yıkanır. Ovalama işlemlerini ince eski tüller ile yapabilirsiniz.

Kaynar Su Kullanımı

Çaydanlıkta 3 su bardağı su kaynatın. Şarap lekesi olan kıyafetin üzerine lavabo içinde direkt olarak dökün. Sıcak su şarabın akmasına olanak sağlayacaktır. Gerekirse sıcak su dökme işlemleri birkaç kez tekrarlanmalıdır.

Zemin ve Duvardan Çıkarma

 

Koltuk ve duvardaki şarap lekesi için hızlı şekilde hareket etmek önemlidir. Kâğıt havlu yardımı ile duvardan ve koltuktan şarap lekesi fazlası alınır. Zemin ve duvardaki şarap lekesi çıkarma için leke çıkarıcı ürünler kullanılmalıdır. Leke çıkarıcı ürün kullanım talimatları doğrultusunda kullanılmalıdır. Ayrıca bu tarz ürünler su ile genelde seyreltilir. Özellikle duvardaki şarap lekesi için su ile seyreltilen ürünler tercih edilmelidir. Koltuktan ve duvardan çıkartmak için temiz bezle silinmeli ve ardından mutlaka durulanmalıdır.

Sabun Kullanımı

 

Parke ya da duvardaki şarap lekesi için sıcak su ile sabun birbirine karıştırılır. Ardından yumuşak temiz bir bez yardımı ile lekeli olan alanlar silinir.

Kabartma Tozu Kullanımı

Kabartma tozu lekeleri çıkarma konusunda etkili bir malzemedir. Lekenin fazlası alındıktan sonra sorun olan bölgenin tamamen üstünü kaplayacak şekilde dökülür ve bekletilir. Ardından temiz bezle silinmeli ve mutlaka durulanmalıdır. Durulamanın yapılması kalıntı kalmaması adına gereklidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.