Sararmış Klozet ve Klozet Kapağı Nasıl Temizlenir?

04.12.2018
7.958
Sararmış Klozet ve Klozet Kapağı Nasıl Temizlenir?

Sulu Boya Lekesi Nasıl Çıkar? Ne Yapılmalıdır?

 

Klozetin ve klozet kapağında oluşan sararmanın nasıl giderileceğini, temizlik için ne yapılması gerektiği ve kullanılması gereken malzemeleri bu yazıda bulabilirsiniz.

Klozet Kapağı Nasıl Temizlenir?

Evlerimizde en çok kirlenen ve temizliğine dikkat edilmesi gereken yerlerin arasında ilk sırada klozetler gelmektedir. İdrarımızı yaptığımı ve birçok bakterinin yer aldığı bu alanların düzenli olarak temizlenmesi gerekiyor. Bu işlem genelde ev hanımlarının yaptığı bir çalışma oluyor. Temizlik işlemi için farklı yöntemler kullanılıyor. Tabi bu yöntemlerden bahsetmeden önce sararmanın neden oluştuğuna bakmak ve buna bir nebzede olsa engel olmak gerekiyor. Sadece sararma sorunu yaşanmıyor aynı zamanda çok sayıda farklı bakterinin de yatağı haline gelen bu alanların kullanımı önemli olan detaydır. Kullanımına dikkat edilerek sararma ve bakteri oluşumunu engellemek mümkündür.

 

Klozet Kapağında Sararma Neden Oluşur?

Çekirdek bir ailede bu ortamlar günde birçok kez kullanılmaktadır. Sadece idrarımız nedeniyle değil aynı zamanda kullanılan farklı ürünler ve su kullanımı da sararmaya neden olabilir. En azından ayda bir kez sıhhi tesisat olarak bilinen bu noktaların temizliğinin yapılması gerekir. Temizlik yapılırken gerekli öz veri gösterilmezse ikinci kez yapılacak temizliğe kadar ortamın renginin değişmesi kaçınılmaz olacaktır. Tabi sadece temizlik ile değil aynı zamanda kullanımına da dikkat etmek gerekir. İhtiyacımızı yaptıktan sonra bir tuvalet fırçası ve bol su kullanarak geriye kalan artıkların iyice temizlendiğinden emin olunmalıdır. Evinizde kullandığınız suların büyük oranda kireçli olması da temizlik ne kadar iyi yapılırsa yapılsın gene de gerçek bir temizliğin yapılmasını gerektirmektedir.

Sararmış Klozet Kapağı Temizlemede Kullanılan Yöntemler

Klozetin tam anlamıyla temizlenebilmesi için farklı yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemler arasında uygun olanı tercih edebilmeniz için öncelikle kirlenmenin hangi boyutta olduğunu belirlemek gerekir. Eğer sararma çok yoğun bir şekilde yaşanıyorsa kullanılacak temizlik malzemelerinin gerçekten etkili olanlarını tercih etmek gerekmektedir. Tabi buna ilk kullanımdan itibaren klozetin rengini bilen birisi çok rahat bir şekilde karar verebilir.

 

  • Cif Kullanarak Temizlik

Evde yapılacak olan temizlikte sıklıkla kullanılan malzemelerden birisi de Cif olarak karşımıza çıkmaktadır. İşleme başlamadan önce kendinizi bakterilerden korumak için bir eldiven kullanmalısınız. Sert bir fırça ya da biz bez yardımı ile tüm klozet gerekli şekilde ciflenmelidir. İşlem tamamlandıktan sonra hemen su ile temizlenmemelidir. Bir süre bekletilmeli ardından bir sünger kullanılarak ovalayarak ve bol su kullanarak temizlemelisiniz.

  • Sirke, Karbonat Kullanarak Temizlik

Evlerimizde bulunan basit malzemeleri de kullanarak temizlik yapabilirsiniz. Bunlar karbonat ve sirkedir. İçlerinde önemli ölçüde dezenfektan bulunan bu malzemeler iyi bir temizlik için kullanılabilir. Sirkenin kullanımı için yapılması gereken bir miktar sirkeyi belirli miktarsa suyun içine ekleyerek kaynatmakla başlayacaktır. Ardından bu suyu klozetin içerisine boca etmelisiniz. Sirkeye ek olarak içerisinde karbonatta dahil ederek isterseniz bir bez yardımı ile temizlik işlemini daha etkili bir şekilde yapabilirsiniz. Bu iki doğal temizleyiciye ek olarak isterseniz kola, limon tuzu gibi malzemelerde bu işlem için kullanılabilir.

  • Asit Kullanarak Temizlik

Sararan kapağın temizlenmesi ve klozet içinde oluşan plak örtüsünün ortadan kalkmasını hızlandırmak için sitrik asit kullanılabilir. Bu çok fazla tercih edilen bir yöntem olmasa da etkisi inanılmazdır ve temizlik konusunda çok kullanışlı olmaktadır. Yapılması gereken klozetin içine sitrik asit atmak ve bir gece boyunca kimyasal etkileşim yapmasına izin vermektir. Ardından bir fırça ve bol su yardımı ile temizleme işlemi tamamlanacaktır.

 

Sararmış Klozet Kapağı Nasıl Beyaz Hale Getirilir?

Klozetin temizliği bu yöntemler ile yapılsa da kapağın sarılığını giderebilmek için uygulanması gereken farklı bir beyazlatıcı yöntem bulunmaktadır. İçerisinde klor bulunan bir miktar deterjan, saç spreyi, soda ve PVC temizliğinde kullanılan Cosmophen 10 isimli madde karıştırılmalıdır. Tabi bu biraz sert bir karışık olacağından kapağınızda kullanmadan önce buna benzer bir madde üzerinde deneme yapmanızda fayda var. İşlemi başarı ile uyguladıktan sonra eğer sorununuz hala devam ediyorsa yapmanız gereken klozet kapağını yenisi ile değiştirmek olacaktır. İşlem bu sayede doğru şekilde yapılmış olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.