Kumaştaki Sarı Lekeler Nasıl Çıkarılır?

20.07.2017
6.877
Kumaştaki Sarı Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Neredeyse yaşam alanlarımızın tamamında farklı şekillerde karşımıza çıkan sarı lekeler oldukça can sıkıcı olabilirler. Ancak bazı pratik yöntemlerle bu lekelere veda etmek mümkündür.

Sarı Lekeler

 

Sarı lekeler yaşam alanlarımızın olmazsa olmazlarından. Kimi zaman beyaz kıyafetlerdeki, kimi zaman gömleklerdeki, kimi zaman yataktaki, kimi zaman tavandaki, kimi zaman ise fayanstaki veya ocaktaki sarı lekelerle yüzleşmek sorunda kalırız. Bu lekeler zamanla oluştuğu için çıkarılması da güç lekelerdir, ancak bazı pratik yöntemlerle çıkarılmaları mümkündür.

Sarı lekeler, çok farklı yüzeylerde oluşabilecek lekeler olduğundan, temizlemek istediğimizde, temizleyeceğimiz yüzeye uygun yöntemi kullanmalıyız. Aksi taktirde temizlik yapmak isterken temizleyeceğimiz eşyamıza ciddi zararlar verebiliriz.

Farklı yüzeyler üzerindeki ve kumaştaki lekelerin çıkarılması konusunda genellikle her evde bulunan malzemeler yeterli olacaktır. Bu malzemeleri kullanacağımız farklı yöntemler yazımızın devamında.

Farklı Yüzeylerdeki Sarı Lekeleri Çıkarma Yöntemleri

 

Gömleklerdeki Lekeler

Gömleklerdeki ve diğer giysilerdeki sarartı lekelerini çıkarmak için bize biraz sirke ve su yeterli olacaktır. Sararan gömlek veya gömleklerdeki lekelerin çıkarılması için, ılık su ve saf sirke ile doldurulmuş bir kabın içinde bir gece kadar bekletilmesi ve ertesi gün normal şekilde yıkanması gömleklerdeki lekenin çıkması için yeterli olacaktır. Bu yöntemle sadece gömleklerdeki lekeleri değil, gömlek yakasındaki, danteldeki ve farklı kumaştaki sarartı lekeleri de çıkar.

Ütü Lekeleri

Ütü yaparken sararan gömleklerdeki ve kumaştaki sarartı izlerini çıkarmak da gayet basittir. Ütü yaparken sararan bölgeyi ıslatıp, üzerine mısır nişastası serpip yine ütü ile kuruttuğumuzda bu sarartı yok olacaktır. Alternatif olarak, ütü ile sararan alana oksijenli su döküp daha sonra yine ütü ile kurutmak da çözüm sağlayacaktır. Kumaştaki leke ütü yanığından oluşmuşsa bunun temizlenmesi daha farklı yöntemler gerektirir.

Yataktaki Sarı Lekeler

Yataklarda oluşan sarartı lekeleri için de limon ve karbonat yeterli olacaktır. Bol miktarda karbonatı limon suyu ile ıslatıp macun kıvamına getirip yatakta oluşan sarartının üzerine süreriz. Bu şekilde yarım saat kadar bekleyip lekenin üzerindeki karbonat kalıntılarını temizlediğimizde oluşan bu leke de karbon maddesinin çözücü etkisi sayesinde yatağı terk edecektir.

Sarı Hurma Lekesi

Sarı hurma lekesi nasıl çıkar diye merak ediyorsanız, bunun birkaç yöntemi vardır. Eğer hurma lekesi yeni oluşmuşsa hurma lekesinin olduğu bölümü bir tencere üzerine gererek üzerine kaynar su döktüğümüzde kumaş üzerindeki hurma iz bırakmayacaktır. Eğer hurma yünlü veya ipekli bir kumaşa bulaşırsa ise hurma izinin olduğu bölüm amonyak ile ıslatılarak yıkanır. Renkli veya sentetik kumaşa bulaşan hurma lekesi ise sabunla veya bulaşık deterjanıyla yıkandığında hurma izi tamamen kaybolacaktır.

Pimapendeki Lekeler

 

Özellikle mutfak pimapenlerinde oluşan sarartılar genellikle yağ ve sigara kaynaklıdır. Mutfak alanındaki ve pimapendeki sarı lekeler nasıl çıkar diye merak ediyorsanız, pimapen üzerindeki sarartıları yağ çözücü ve sünger yardımıyla ovarak çıkartabiliriz. Bu temizlikte sıvı ve krem temizleyicilerin de leke üzerindeki etkisi büyüktür.

Yumurta Lekeleri

Yumurta lekeleri her ne kadar zor görünseler de çıkarmak için tuz ve su yeterli olacaktır. Yumurta bulaşan yere su içine bolca tuz koyarak dökeriz. Daha sonra bir fırça veya bez yardımıyla doku üzerindeki lekeyi sildiğimizde yumurta izi çıkar. Aynı zamanda yumurta kaynaklı sarartının çıkarılmasında sirke de etkili bir yöntemdir.

Tezgahtaki Lekeler

 

Mutfak tezgahındaki ve buzdolabındaki sarartıları çıkarmak da oldukça kolaydır. Mutfak tezgahı veya buzdolabı üzerindeki sarartılarda da çamaşır suyu ve sirke bize yardımcı olacaktır. Hafif sıcak su ve çamaşır suyu ile mutfak tezgahını iyice ovup biraz bekledikten sonra duruladığımızda mutfak tezgahında ve buzdolabı üzerinde oluşan sarartılar gidecektir. Sirke ile de mutfak tezgahımız üzerindeki sarartılardan kurtulabiliriz.

Ayakkabıdaki Lekeler

Ayakkabı üzerindeki sarartılarda da diş fırçası ve diş macunu oldukça etkilidir. Diş macununu sararan bölge üzerine sıkıp diş dırçası ile iyice fırçalayıp duruladığımızda bu izler kaybolacaktır. Bu yöntemi eldeki sarartı lekelerinde de kullanabiliriz. Eldeki lekeler de diş macunu ile ovduğumuzda çıkmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.