Ter Lekesini Çıkarma Yöntemleri ve Kullanılacak Malzemeler

14.07.2017
5.392
Ter Lekesini Çıkarma Yöntemleri ve Kullanılacak Malzemeler

Sıcak günlerde her zamankinden fazla terleriz ve bu durumda giysilerimiz hiç hoş görünmeyen sarı lekelere maruz kalır. Peki kıyafetlerdeki ter lekesi nasıl çıkar? İşte pratik yöntemleri…

Kıyafetlerdeki Ter Lekesi

 

Ter lekesi nasıl temizlenir diye kara kara düşünmenize gerek yok. Çünkü basit birkaç yöntem ile bu lekelerden kurtulmak oldukça basit. Ter lekeleri nasıl çıkar diye endişeleniyorsanız bu yazı size yardımcı olacaktır. Ter lekesine sık sık maruz kalıyorsanız bu yöntemleri aklınızın bir köşesinde tutmalısınız. Asitli bir yapıya sahip bu salgının lekelerini çıkarmak için de asitli çözeltiler bize yardım edecektir. Peki ter lekesi nasıl çıkar? İşte pratik yöntemleri…

Ter lekesini çıkarma yöntemlerinin başında asitli çözeltiler gelir. Bu çözeltiler doğal maddelerden de elde edilebilir. Kullanacağınız kimyasallar renkli ve beyaz kumaşlar için farklı olacaktır. Çözüm yolları ararken bu lekenin olmaması için de yöntemleri uygulamalısınız.

Kıyafetlerden ter lekesi sirke ile kolaylıkla çıkabilir. Sirke doğal yollarla elde edilen oldukça güçlü kimyasal bir maddedir. Sirke ile hem kötü kokuları hem de oluşan zorlu sarı lekeleri kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Bu lekelerin oluşumunu önlemek için koltuk altınıza karbonat sürmeniz işe yarayacaktır. Bu sayede kötü koku oluşumu ve leke oluşumu önlenir. Bu lekelerin olmaması için cildinize zarar vermeden uygulayabileceğiniz en sağlıklı yöntem budur.

Sirke ile çıkarma

Sirke sarı lekeleri kolaylıkla çıkarır ve kumaşa zarar vermez. Gömleklerdeki ve giysilerdeki sarı lekeleri çıkarmada en etkili yöntem sirkedir. Kıyafetlerdeki ve kumaştaki kötü kokuyu da söken bu yöntem uygulayabileceğiniz en güvenilir yöntemdir. Sirkedeki asidik yapı sayesinde ipek eşarptaki veya koltuktaki oluşan lekeleri kolaylıkla çıkarabilirsiniz.

 

Sirke ile uygulama yapmadan önce kumaşın yıkama talimatlarına göre hareket etmenizde fayda vardır. İpek ve benzeri kumaşları elde yıkamanız daha iyi olacaktır. Bu kumaşın zarar görmesini önleyecektir.

Sirke uygulaması oldukça basit etkisi ise kesin bir yöntemdir. Çözüm yolları arıyorsanız bu yöntem tam size göre. Bu lekelere neden olan maddeyi kumaştan söküp atmak istiyorsanız yapmanız gereken tek şey lekeye doğrudan sirke dökmeniz ve ardından hafifçe çitilemeniz. Böylece lekeler kolaylıkla geçer. İpek kumaşlar için çitileme işlemini çok nazikçe yapmalısınız ve kesinlikle fırça kullanmamalısınız. Bunun sebebi kumaş üzerinde tüylenmeye sebep olmamasıdır.

Asprin

Elbiseye bulaşan ter lekesi için uygulayabileceğiniz çözüm yollarından biri de asprindir. Ağrı kesici olarak kullanılan asprinin elbiseden bu lekeleri çıkarmada çok etkili olduğunu biliyor muydunuz? Ayrıca yataktaki izler için de bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta temizlik maddesi olarak kullanılan asprin olmaması. İki adet tablet beyaz asprini toz haline getirin. Yarım fincan ılık suda karıştırın. Elbisenin lekeli bölümünü 2-3 saat boyunca çözelti içerisinde bekletin. Ardından yıkayabilirsiniz. Koltuktaki ve kumaştaki lekeleri de bu yöntem ile çıkarabilirsiniz.

 

Tuz

Bu lekelere neden olan maddeleri yok etmede bir diğer etkili yöntem ise tuzdur. Tuz ile bu lekeler kolaylıkla geçer. Bunun nedeni bu lekeyi oluşturan salgınında tuzlu olmasıdır. Lekenin kalıcı olamaması için bu yöntemi her türlü kumaşta uygulayabilirsiniz. İpek kumaşlarda buna dahildir. İpek ve ipekli kumaşlar kolaylıkla yıpranabilen bir yapıya sahiptir. Bunun olmaması için asidik çözeltileri bu kumaşlardan uzak tutmalıyız. Kumaşın ipek olmaması halinde bu çözeltileri kullanabilirsiniz. 4 çorba kaşığı tuzu 1 litre su içerisinde çözdürün ve süngerle lekeye uygulayın. İşe yaradığını göreceksiniz.

Amonyak

Daha dayanıklı kumaşlar için güvenle uygulayabileceğiniz bu yöntem kesin sonuç verecektir. Lekeye neden olan maddeyi kumaştan söküp atar. Yapmanız gerek tek şey amonyak ve su çözeltisini lekeye sünger yardımıyla uygulamaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.