Sineklerden Nasıl Kurtulabilirsiniz? Önleyici Tedbirler

31.01.2019
5.425
Sineklerden Nasıl Kurtulabilirsiniz? Önleyici Tedbirler

Sineklerden Nasıl Kurtulabilirsiniz? Önleyici Tedbirler

Sinekler yaz aylarında kapı ve pencerenin açık olması nedeniyle içeriye girmesi rahatsızlık vereceği için evinizden nasıl çıkaracağınız ve önleyici tedbirler.

Sinekler İçin Önleyici Tedbirler

Yaz aylarında sıcaktan bunalmış bir insanın kapı ve pencereyi açması ile birlikte içeriye istenmeyen sinek ya da böceklerin içeriye girmesine neden olur. Sinekler insan kanı emmesi sebebiyle acı vermesi, kaşıntı ve ayrıca hastalık bulaştırma gibi de birçok durumlar gerçekleşebilir. Ayrıca sineklerin sesleri de ciddi oranda rahatsız olmanıza sebep olacağı için insanlar çözümler aramaktadır. Evinize sineklerin girmesi ile birlikte önleyici tedbirler arasında şunlar bulunmaktadır:

  • Evin temiz olması;
  • Yiyeceklerin ortada bırakılmaması;
  • Çöplerinizi biriktirmeyin;
  • Pencere ya da kapılara sineklik yaptırın.

Sineklerin evinize girip sizi ısırmaması ve hastalıkları da bulaştırmaması için her zaman önleyici tedbirler alabilirsiniz. Özellikle de sivri sineklerin yaz aylarında gece sesi çok rahatsız edecektir.

Pencere ya da kapılara sineklikler taktırmak, sinekleri kaçıracak bitkisel kokuları sıkmak gibi çözümler üretebilirsiniz.

Sinek Öldürücü Spreyler

Marketlerden satın alacağınız spreyler ile birlikte evin içerisine girmiş sineklerden kolaylıkla kurtulmanız mümkün olacaktır. Marketlerde birçok farklı marka tarafından üretilen ve içeriye giren sineğe sıkılması durumunda ölmesini sağlayacak spreyler bulunmaktadır. 5 ile 30 TL arasında farklı ücretlerle satılmaktadır. Fakat kesin çözüm olmaması, özellikle de evlerinde çocuk, yaşlı varsa ve spreyi sıkacak olan kişinin alerjisi olması durumunda alerjik reaksiyon oluşmasına neden olur. Sineğin ölmesini sağlayacaktır. Fakat açık cam ve kapıdan içeriye başka sineklerin girmesine engel olmaz.

Yapışkan Bant

Sineklerin içeriye girmesi ile birlikte rahatsızlık yaşamamanız için yapacağınız yöntem kolaydır. Bu sebeple çözüm arayanlar yapışkanlı bant kullanabilir. Özellikle de sarı renkte olan bant yapıştırmanız önemlidir. Çünkü bant sineğin ilgisini çekecektir. Hem renk olarak hem de koku olarak sinekler tarafından hissedilecek ve böylelikle de zahmet etmeden, rahatsız olmadan içeriye giren sinek bant üzerine gidecek ve yapışacaktır. Böylelikle içeride uçmayacak, ses çıkarıp rahatsız etmeyecek ve sizi ısırmayacaktır.

Sinek Kovucu

Son yıllarda en çok tercih edilenler arasında olmaktadır. Bu bir cihaz olup, farklı boyutlara sahip olması ve yaydığı ışık ile birlikte sineği kendisine çekecek ve ızgara kısımlarında elektrik olması nedeniyle sinekler değdiği zaman yanacaktır. Fakat sineklerin ilk değmesi ile birlikte çıkardıkları ses aniden olduğunda korkutucu olabilir. Özellikle de ilaçlama yapılamayan, marketlerde ya da kasaplarda çok önemlidir.

Şekerli Su

  • 1 yemek kaşığı toz şeker;
  • 2 su bardağı ılık su.

Sineklerin şeker sevmesi nedeniyle şekerli su yaparsanız kolaylıkla sineklere tuzak kurmuş olacaksınız. Şekerin erimesi için ılık su ile karışımı hazırlamanız gerekmektedir. Ayrıca sineklerin kurmuş olduğunuz tuzağa düşmesi ile birlikte geri çıkmaması için derin bir kabın içerisine ılık su koyup içerisine 1 yemek kaşığı miktarında toz şeker ilave ederek karıştırmanız gerekmektedir. Bu sebeple de sizler evinizde bulunan ve rahatsızlık duyduğunuz sinekleri tuzağa düşürmüş olacaksınız.

Sineklerin koku alması çok kuvvetli olması nedeniyle içeriye girince direkt olarak hazırlamış olduğunuz şekerli suyun içerisine düşecek olmaları nedeniyle kurtulmuş olacaksınız.

Bitkiler

Sinekler tarafından keskin kokular hemen hissedilecek olması sebebiyle bitkilerin bu özelliğinden yararlanacaktır. Sivrisinek ya da kara sinek için ilk olarak yapacağınız işlemin saksıda yetiştirmek ya da bu bitkilerin kurusunu oda içerisine koymak olacaktır. Kısa süre içerisinde odadan kaçmalarını sağlamaktadır.

Pelin: Sinekler tarafından rahatsız edici kokusu sebebiyle insanlar tarafından seviliyor olsa da sinek kovucu olarak bilinmektedir. Bu nedenle de yaz aylarında rahatsız edici özelliği olan bu sinekleri evden kovmak ya da odaya girmemesi için yapmalısınız.

Fesleğen: Sinekler en çok keskin kokuya sahip olan ve bu sebeple de ortamı hemen terk etmelerini sağlamaktadır. Fesleğeni küçük poşetler içerisine koyun ya da canlı olarak da yetiştirebilirsiniz. Küçük bir bez kese içerisine koyun ve odanın birkaç köşesine koymalısınız. Oldukça büyük bir etkisi olduğunu fark edeceksiniz.

Defne: Defne yaprağı da etrafına keskin koku yayması ile bilinmektedir. Bu nedenle de yapacağınız ilk olarak kurutulmuş yaprakları odanıza bez bir kase içerisinde koymalısınız. Kokusunu duydukları anda kaçacağı için sizlerde rahatsız olmayacaksınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.