Sir Ağda Lekesi Nasıl Çıkar

05.03.2023
6.840
Sir Ağda Lekesi Nasıl Çıkar

Sir ağda lekesi zor bir leke gibi görünse de bazı püf noktaları uyguladığınızda kısa süre içerisinde lekeyi kolaylıkla çıkarabilirsiniz.

Sir Ağda Lekesi

Sir ağda lekesi en baş belası lekelerdendir. Tenimizden bile sürüldüğü zaman bebe yağı veya ağda yağı ile temizlenen sir ağda döküldüğü yüzeyde ilelebet kalabilir. Doğru yöntemler kullanılarak birçok yüzeyden temizlenebilen sir ağda lekesi eğer yanlış uygulama yaparsanız uzun süre sizinle yaşayan bir leke haline gelebilir.

 

Özellikle hanımların kullanmayı tercih ettiği sir ağda bir anlık sakarlık sonucunda işin içinden çıkılamayacak lekeler bırakabilir. Oldukça yapışkan olan sir ağda temizlik aşamasında da döküldüğü yüzeye yapışır ve çıkmaz. Sir ağda lekesi nasıl çıkar? Sorusunun cevabına gelecek olursak öncelikle sir ağda dökülen yüzeye kesinlikle su değdirmeden başlayalım temizlik aşamasına. Su ağdanın katılaşıp donmasına sebep olacağından dolayı sir ağdanın da döküldüğü yüzeyde donarak yapışmasına ve daha da zor temizlenmesine neden olacaktır. Tüm yüzeyler için sir ağda temizliğini yazımızın devamından okuyup öğrenebilirsiniz.

Sir Ağda Lekesi Koltuktan Nasıl Çıkar?

Sir ağda eğer koltuğunuza döküldüyse ve koltuğunuzun yüzeyi kumaş ise ağdanın döküldüğü yere ağda bezini koyup üzerinden ütü ile yavaşça geçin. Ütünün ısısı çok yüksek olmamalı ve çok bastırmadan bu işlemi yapmalısınız. Daha sonra ağda bezini kaldırdığınızda dökülen miktarın çokluna göre değişiklik göstermekle birlikte ağdanın yüzeyden temizlendiğini göreceksiniz. Eğer sir ağda lekesi çıkmamış ise bu işlemi tekrar edin ikinci seferde kesin sonuç elde edersiniz.

Sir Ağda Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar?

Giysilere bulaşan sir ağda lekesinden kurtulmak için önce giysiniz üzerinizde ise onu sir ağda dökülen kısmı başka bir yere bulaşmasın diye üzerine ağda bezi yapıştırarak üzerinizden çıkarmalısınız. Daha sonra ağda bezinin üzerinden ütü ile yavaşça geçip ağdanın büyük kısmından kurtulursunuz. Geriye kalan kısmını ise ağda yağı ile temizlerseniz sir ağda lekesinden kurtulmuş olacaksınız. Böylece Sir ağda lekesi kumaştan nasıl çıkar sorunuza da cevap bulmuş oluyorsunuz.

Sir Ağda Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar?

Halıya dökülen sir ağda lekesinden kurtulmak için öncelikle yazımızın başında da belirttiğimiz gibi sir ağda dökülen yüzeyin su ile temas etmemesine özen göstermelisiniz. Daha sonra sir ağdanın içinde çözünebileceği maddelerden biri olan sentetik tiner işinize yarayacaktır. Sentetik tineri halınızdaki sir ağda dökülmüş yüzeye yavaşça dökün ve ağdanın üstte kalan kaba kısmını bıçak ve ya spatula yardımı ile bastırmadan sıyırın. Ve bu işlemin ardından tineri yavaşça dökerek kuru bir bez veya çok sert olmayan bir fırça ile temizleyin. Halıya dökülen sir ağda lekesi nasıl çıkar diye endişelenmenize gerek kalmayacak.

Sir Ağda Lekesi Nasıl Temizlenir?

Sir ağda lekesi nasıl geçer diye birçok insan düşünüyor ve araştırıyor. Döküldüğü yüzeye göre temizleme işlemi de farlı olan sir ağda lekesi aseton yardımı ile kolayca temizlenebiliyor. Sir ağda ne kadar yapışkan bir madde olsa da bazı maddeler içinde çözünebiliyor bu maddeler arasında bebe yağı, aseton, zeytinyağı, ağda temizleme yağı, sentetik tiner gibi sir ağdanın temizlenmesinde yardımcı olan maddeler var. Sir ağda dökülen yüzeye temizleme işlemi yapılırken bu maddelerden yardım alırsanız ağdanın döküldüğü yüzeyden ağdayı kolayca çıkarabilirsiniz. Sir ağda lekesinden kurtulabileceğiniz birçok yöntem saydık. Bu yöntemlerden dilediğinizi uygulayarak sizde sir ağda lekelerinden kurtulabilirsiniz. Koltuğunuz, halınız ve ya giysileriniz için endişelenmenize gerek kalmıyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.