Sırt Çantalarının Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

13.01.2019
5.349
Sırt Çantalarının Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Sırt Çantalarının Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Sırt çantalarının günümüzde çok popüler olması sebebiyle çok çabuk kirlenmesi nedeniyle kolaylıkla temizleme yöntemleri nelerdir?

Çamaşır Makinesinde Yıkanması

Sırt çantalarının temizlenmesi için kolaylık olması nedeniyle çamaşır makinelerinde yıkanması tercih edilmektedir. Çamaşır makinesinde yıkanması sırasında dikkatli olunmaması durumunda çantanızın deforme olmasına neden olur. Aşağıdaki adımları izleyerek makinede yıkama gerçekleştirmeniz durumunda sırt çantalarınıza zarar vermemiş olacaksınız.

 • Dayanıklı ve kaliteli çantalar sadece çamaşır makinesi içerisinde yıkanmalıdır;
 • Suyun sıcaklığı 40 dereceden fazla olmaması gerekmektedir;
 • Fermuar kısmı açık olmalıdır;
 • Tek olarak makine içerisine konulmamalı ve çantayı bir kılıf içerisine koyup yıkamalısınız;
 • Program olarak en hassas ayar seçilmelidir.

Her zaman için çamaşır makinesi içerisine koymadan önce bir çamaşır kılıfı içerisine fermuarları açık olacak şekilde koyup tambur kısmına yerleştirmeniz gerekmektedir. Toz deterjanların kullanımı koyu renkte olan sırt çantalarında önerilmemektedir. Çamaşır makinesinde her ne kadar durulama yapılıyor olsa bile toz çamaşır deterjanlarının iz bırakmasına neden olur. Bunun olmaması için her zaman jel deterjanlar minimum miktarda konulması gerekmektedir. Jel çamaşır deterjanı koyup bu şekilde temizlenmesini sağlamanız gerekmektedir.

Makinenin hassas programda yıkanmasının nedenleri arasında kumaşın zarar görmemesi olacaktır. Suyun sıcaklığı ve devir sayısına bağlı olarak bir süre sonrasında kumaş liflerine zarar vereceği gibi aynı zamanda da renklerde değişiklik olmasına neden olacağı unutulmasın. Özellikle de parlak kumaşa sahip olan sırt çantalarının yıkanması için hassas programın önemli olduğunu unutmayın.

Çamaşır makinesinden çıkarttıktan sonra ise her daim kılıf içerisinden çıkarttıktan sonra fermuarlarını kapatmalı ve askı kısımlarından asarak kurutmanız gerekmektedir.

Sırt Çantasının Elde Yıkanması

 • Elde yıkama deterjanı;
 • Büyük bir leğen;
 • Fırça;
 • Bol su.

Çamaşır makinesine sığmayan ya da makine içerisinde temizlemesini istemeyenler elde yıkaması için, çantanın sığacak olduğu bir leğen sıcak suyla doldurulmalıdır. İçerisine normal bir sırt çantaları için 1 fincan miktarında jel deterjan koyun. Toz deterjanın kalıntı bırakacak olması sebebiyle  tercih etmemeniz gerekmektedir. Kirlenmiş çantayı sıcak suyun içerisine bastırmalı ve su ılık olana kadar bekletmelisiniz. Her 5 dakikada bir çantayı döndürmek gerekiyor. Ayrıca çantanızı leğen içerisinde ki suya bastıracağınız zaman her daim çantanın bütün fermuarlarının açık olarak koymanız daha etkili olur.

Çantanın kirliliğine bağlı olarak suyu bir kez daha değiştirebilirsiniz. İlk yıkama da suyun renginde ciddi bir değişiklik olması durumunda kirlenmiş su dökülerek, yeniden sıcak su konulmalı ve içerisine deterjan atarak karıştırma sonrasında çantanızı ikinci kez koyun ve yine bekleyin. Su ılık olduğu zaman sert kılları olan bir fırça ile birlikte fırçalamanız önerilmektedir. Sadece dış tarafının fırçalanmaması ve iç kısımlarının da fırçalanması son derece önemli olmaktadır. Musluk suyu altında durulamanız ve suyun sızması için yüksek bir yere koyup beklettikten sonra kuruması için asmalısınız.

Sırt Çantasının Silinmesi

 • 1 su bardağı sirke;
 • 1 yemek kaşığı tuz;
 • 1 yemek kaşığı karbonat;
 • Bez;
 • Fırça;
 • 2 litre su.

Kirlendiğini düşündüğünüz sırt çantanızı temizlemek ve hijyene kavuşturmak için silecekseniz sirke ve diğer malzemelerden hazırlamış olduğunuz su ile silmeniz öneriliyor. Düzenli olarak bu karışım ile birlikte silme işlemini yaptığınız zaman çantanızda kirlenme olmayacaktır. İlk aldığınız gün kadar güzel ve parlak kullanmak istiyorsanız bir kova içerisine ılık su koyup içerisine beyaz ve mayasız sirke, tuz ve karbonat ekleyin ve karıştırın. Sünger ya da bez kullanarak silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Fakat öncesinde sert kılları olan elbise fırçası da olabilir bir fırça ile fırçalamalı ve tozlarının alındığından emin olduktan sonra, bezin hazırlamış olduğunuz suya batırmalı ve silmeniz gerekiyor. Sık sık sildiğiniz bezi çeşme suyu ile birlikte yıkayın ve tekrardan karışıma batırıp silin.

Sadece dış kısımlarının silinmemesi ve iç kısımlarını da hazırlamış olduğunuz su ile silmelisiniz. Temizlendiğinden emin olduğunuz zaman başka temiz bir bez musluk suyu ile birlikte ıslatılmalı ve hazırladığınız karışım ile birlikte sildiğiniz çantanızı tekrardan silmeniz gerekmektedir. Oda sıcaklığında kuruması ile birlikte kullanabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.