Sivilceye Ne İyi Gelir?Sivilce İzleri Nasıl Geçer

15.12.2023
4.944
Sivilceye Ne İyi Gelir?Sivilce İzleri Nasıl Geçer

Sivilce ve sivilce lekeleri sivilce izleri için evde bakım önerileri ile sivilcelerin oluşturduğu kötü görüntülerden kurtulmak mümkündür. Özellikle ergenlik döneminde ortaya çıkan kadın, erkek birçok kişi tarafından görünüm açısından rahatsız edici bir durumdur.

Sivilcelerin sağlık açısından herhangi bir zararı bulunmamasına rağmen sivilce lekeleri, kalıcı izler oluşturabilir. Vücutta birçok yerde çıkan sivilceleri önlemek için evde doğal ve bitkisel yöntemler hazırlanabilir. Evde hazırlanan maskeler ve kremler, maliyet olarak düşük fiyatlıdır. Sivilceler ve lekeler için yapılan cerrahi müdahaleler, oldukça pahalı ve zor işlemlerdir.

Sivilce İzleri İçin Bal ve Limon Maskesi

Sivilce izleri için en çok tercih edilen maskeler arasında bulunan bal ve limon maskesi oldukça etkili ve başarılı sonuçlar elde edilir. 2 yemek kaşığı limon suyu ile 4 yemek kaşığı kadar bal bir araya getirilerek karıştırılır. Bu karışım, 2-3 dakika kadar kaynatıldıktan sonra ılımaya bırakılır. Ilık bal ve limon karışımı, sivilcelerin bulunduğu bölgelere sürülerek 10-15 dakikada kadar bekletilir. Daha sonra ılık suyla, karışım sürülen bölgeler temizlenir.

Koldaki Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer?

Koldaki sivilce lekeleri nasıl geçer ile evde yapılacak bilecek birçok doğal yöntem bulunur. Kolda çıkan sivilceleri yok etmek için elma sirkesi kürü tercih edilebilir. Evde yapabileceğiniz veya marketlerden temin edebileceğiniz elma sirkesi ile koldaki sivilcelerin yok edilmesi mümkündür. Elma sirkesini, kolda sivilcelerin bulunduğu bölgelere sürerek 10 dakika bekletmenin ardından ılık suyla durulanması gerekir.

Kolda bulunan sivilcelerden kurtulmak için bu işlem, günde 2 kere yapılmalıdır. Özellikle yaz günlerinde kişileri oldukça rahatsız eden koldaki sivilceleri yok etmek için birçok faydası bulunan aloe vera kürü de tercih edilebilir. Aloe vera’nın iç kısmında bulunan jel, kol bölgesine sürülerek koldaki sivilcelerden kurtulmak mümkündür.

Yüzdeki Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer?

Yüzde sivilce lekeleri nasıl geçer sorusunun cevabı sivilce ve problemi bulunan kişiler tarafından en çok merak edilen konulardan birisidir. Yüzdeki sivilceler, kişileri oldukça rahatsız eden faktörlerdir. Yüzde genellikle alın, çene, yanak bölgesinde çıkan sivilceler için evde yapılabilecek doğal yöntemler bulunur.

Tercih edilen doğal yöntemler, hem sağlık açısından hem de az maliyeli ve zahmetsiz işlemlerdir. Yüzde çıkan sivilcelerden kurtulmak için gül suyu maskesi, bal ve elma maskesi gibi karışımlar tercih edilebilir. Yapılan araştırmalar, balın yüze canlılık vermesinin yanı sıra yüzdeki birçok problemin giderilmesinde etkili olduğunu ortaya çıkarmıştır. Ayrıca doğal gül suyu, cilt temizlemek için çok etkilidir.

Çukurlaşmış Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Çukurlaşmış sivilce izleri nasıl geçer hakkında yapılması gereken bazı doğal ve bitkisel yöntemler bulunur. Çukurlaşmış sivilce izleri, özellikle yüz bölgesinde kötü ve hoş olmayan görüntülerin ortaya çıkmasına sebebiyet verir. Çukurlaşmış sivilce izleri için en çok tercih edilen yöntemlerden birisi gülsuyu maskesidir. Gülsuyu maskesi için gerekli malzemeler şunlardır:

 • Yaklaşık 100 ml gülsuyu
 • 2 yemek kaşığı kadar bal
 • 2 yemek kaşığı toz şeker
 • E vitamini

Gülsuyu maskesi için 2 yemek kaşığı bal, şeker ve gül suyu bir kap içerisine alınır ve üzerine 2 kapsül E vitamini de konularak güzelce karıştırılır. Daha sonra bu karışım, yüze maske şeklinde sürülür. Ortalama 20-25 dakika sonra ılık suyla yüz, iyice temizlenir.

Kırmızı Sivilce Lekeleri

Kırmızı sivilce lekeleri sivilce oluşumuna yol açacak bazı faktörlerden dolayı ciltte meydana gelen lekelerdir. Kişilerde genetik yapı, hormonsal faktörler, yanlış kozmetik ürünlerin kullanımı gibi nedenlerden dolayı yüzde sivilce ve sivilce lekeleri oluşur. Kırmızı sivilce lekeleri için evde yapılabilecek bazı doğal maskeler bulunur. Yüzdeki kırmızı sivilce lekeleri için limon maskesi uygulanabilir. Limon maskesi için gerekli malzemeler şunlardır;

 • 1yemek kaşığı limon suyu
 • 2 yemek kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı badem yağı
 • 2 çorba kaşığı süt

Malzemelerin hepsi bir kapta karıştırılarak sivilcelerin bulunduğu bölgelere sürülür. Ortalama 20-25 dakika kadar bekledikten sonra ılık suyla yıkayarak durulama yapılır. Bu maskenin günlük olarak düzenli yapılması gerekir. Ortalama 1 hafta sonra yüzdeki değişiklikler yavaş yavaş ortaya çıkacaktır.

sivilce neden olur nasıl önlenir

Kahverengi Sivilce Lekelerine Çözüm

Kahverengi sivilce lekelerini çözüm olarak bal ve limon maskesi tercih edilebilir. Bal ve limon, sivilce izlerinin ve lekelerinin giderilmesinde oldukça etkili 2 üründür. Bal ve limon maskesi için malzemeler şunlardır:

 • 2 adet limon
 • 1 tatlı kaşığı bal

2 adet limonu sıkarak 1 tatlı kaşığı bal iyice karıştırılır. Yapılan karışım, bir pamuk yardımıyla lekelerin bulunduğu bölgelere sürülür. Ortalama 15-20 dakika bekledikten sonra soğuk su ile durulama işlemi yapılır. Bu işlemin, ortalama 15 gün boyunca düzenli olarak günlük yapılması gerekir. İşlem yapılmaya başlandıktan 3-4 gün sonra etkileri yavaş yavaş görülmeye başlar.

Aloe Vera Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Aloe vera sivilce izleri nasıl geçer hakkında bilinmesi gereken bazı noktalar bulunur. Aloe vera, özellikle cilt problemlerinde tercih edilen mucizevi bir bitkidir. Ciltteki bazı hasarların giderilmesinde ve lekelerin temizlenmesinde etkili olan aloe vera, sivilce izlerinin yok edilmesinde de kullanılır. Aloe vera yaprağı. Üzerinde bulunan yeşil örtü bir bıçak yardımı ile kaldırılır.

Yeşil örtünün altında bir jel bulunur. Bu jel alınarak direkt sivilce izlerinin bulunduğu bölgelere sürülür. 25-30 dakika bekledikten sonra yüz güzelce durulanır. Bu işlemin, gün içerisinde 2 kere uygulanması gerekir.

Sivilce İzleri Nasıl Yok Edilir?

Sivilce izleri nasıl yok edilir,sivilce izleri nasıl geçer konusu sivilce problemi bulunan kişilerin en çok merak ettiği konulardan birisidir. Sivilce izlerini yok etmek için güzellik merkezlerinde farklı teknolojik aletler kullanılır. Ancak bunun yanı sıra evde uygulanabilecek doğal ve bitkisel yöntemlerle de bu izlerden kurtulmak mümkündür.

Sivilce izleri oluşmadan önce sivilceler çıktığı andan itibaren müdahale edilmesi de önemli bir detaydır. Sivilce izleri için aloe vera, limon, bal, zeytinyağı, badem yağı gibi doğal ürünler tercih edilebilir.

 Sivilceye Ne İyi Gelir

Sivilce tedavisi için,sivilceye iyi gelen besinlerden yardım almak mümkündür.Besinlerden yardım alırken,cildimizin akne tedavisine ihtiyacı olmamalıdır.Sorunun kaynağı eğer hormonsal yada kullanılmış bir ilaç sonrası oluşan lekelerden ise mutlaka bir hekime başvurulmalıdır.

Sivilcelere iyi gelen besinler şunlardır

 • Lavanta çayı
 • Çinko
 • Zerdeçal
 • Elma sirkesi
 • Limon
 • A,D ve E vitaminleri
 • Tahıl açısından zengin besinler
 • Omega 3
 • Yoğurt,peynir ve süt gibi probiyotik yönden zengin besinler tüketilmelidir.

Sivilce Neden Çıkar

Sivilcelerin neden olduğu,neden oluştuğu hakkında pek çok söylenti vardır.Çikolata ve yağlı gıdalar suçlansa da ancak çoğu insanlarda bu gıdaların akne sorununa yol açtığı kanıtlanamamıştır.Bir başka söylenti ise kirli bir cildin sivilcelere neden olacağı yönündedir.Ancak kirli bir cilt tek başına sivilce oluşmasından sorumlu değildir.

sivilcelerin oluşmasına neden olan etkenler

 • Stres
 • Yağlı bir cilt
 •  Bazı epilepsi ilaçları
 • Lityum içeren ilaçlar
 • Düzenli olar kafa bandı vb. cilde baskı uygulayacak ekipman kulanmak
 • Kozmetik ürünler
 • Hormonal değişiklikler.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.