Sivrisinekleri Evinizden Uzaklaştırma Yöntemleri Nelerdir?

17.02.2019
5.616
Sivrisinekleri Evinizden Uzaklaştırma Yöntemleri Nelerdir?

Sivrisinekleri Evinizden Uzaklaştırma Yöntemleri Nelerdir?

Havalar ısınmasıyla birlikte içeriye kapı, pencere açık olduğundan sivrisineklerden hızlı kurtulma yöntemleri ve püf noktaları nelerdir?

Sivri Sinekler Neden İçeriye Girer?

Sinek türleri içerisinde en tehlikeli olan ve ısırmazsa bile çıkardığı ses nedeniyle rahatsızlık duyulmaktadır. Sivrisineklerin hastalık bulaştırması gibi durumlarda söz konusu olabilir. Bu sinekler taşıyıcı sinek olarak isimlendirildiğinden tifo, dizanteri ya da yuvarlak kurt gibi hastalıkların bulaşmasına neden olur. Sivri sinekler en çok şu durumlarda içinize girecektir.

  • Işık olduğunda yemek bulmak için;
  • Karpuz gibi meyvelerin açıkta bırakılması;
  • Hayvanların pisliklerinin atılmaması;
  • Çöpün uzun süre bekletilmesi.

Hayvan barınaklarında hayvan pisliğinin atılmaması gibi sebeplerden dolayı yoğun miktarda görülmektedir. Gübre ya da atıkların sineklerin ana beslenme kaynağı olduğunu unutmamalısınız. İnsan kanı da onlar için çok lezzetli olması sebebiyle sizi ısıracak ve kanınızı emerek beslenecektir.

Yapışkanlı Bant

Yapışkanlı bant marketlerde bulabilmeniz mümkün olacaktır. Çoğunlukla sivrisineklerin sarı rengi çok sevdikleri için bu bantların rengi sarı olmaktadır. Çift taraflı yapışkanlıdır ve evinize sık sık giriyorsa, sizleri rahatsız ediyorsa o zaman yapacak olduğunuz ilk konu bu sineklerden kurtulmak amacıyla hemen bantlardan almak ve evinizin farklı yerlerine yapıştırmak olacaktır. Şayet bant bulamıyorsanız o zaman evinizde bulunan şu malzemelerle kendiniz yapabilirsiniz.

  • 1 tane koli bandı;
  • Sarı renkli bir kağıt.

Sarı kağıt kullanmanızı öneriyoruz. Çünkü sarı renk her zaman için çekici gelecek ve sinekleri de kendisine doğru çekecektir. Sarı kağıdın ilk olarak arka tarafına bant yapıştırmalısınız. Fakat bir miktar uzunlukta bant koparın ve arkaya doğru getirin arkada uçlarını birleştirmelisiniz. Bu şekilde çift taraflı bant yapmış olacaksınız. Kağıdın arka tarafına yapıştırın. Sineklerin yapışacak olduğu kısmı da aynı şekilde yapın. Fakat kağıdın sadece bir bölümüne yapmamalı bütün kağıdı kaplayacak şekilde yapmanız gerekmektedir.

Sinekler içeriye girdiği zaman sizi rahatsız etmeden kağıda yapışacak ve sizde sivrisineklerden kurtulmuş olacaksınız.

Şekerli Su

Bütün sinek türlerinin şekere karşı hassasiyeti bulunmaktadır. Meyvelerin üzerinde sıklıkla görülmektedir. Meyve koymak yerine sizler büyük bir kabın içerisine ılık su koymanız gerekiyor. Daha sonrasında ise 3 yemek kaşığı miktarında toz şeker eklemeli ve karıştırmanız gerekmektedir. Soğuk suyla yapmanız durumunda şekerin soğuk su içerisinde tam olarak erimeyecektir. Bu nedenle de önerilmez. Çok aşırı kaynamış su ile de yapmanız durumunda suyun soğuma süresi uzun olacağından bu da önerilmemektedir. Odanızın bir bölümüne koyun ve beklemeye başlayın. Sinekler şekerin kokusundan gelerek beslenmek isteyecektir.

Beslenmek için şekerli suyun içerisine düşecek ve sizlerde sineklerin rahatsız verici seslerini duymayacaksınız.

Sütlü Ekmek

  • 1 su bardağı süt;
  • 3 yemek kaşığı şeker;
  • 1 çay bardağı su;
  • 1 dilim ekmek.

Yapacağınız bu yöntem sivrisineklerin üzerine konmasını ve yapışmasını sağlamaktadır. Etkili bir yöntem olması nedeniyle yaz mevsiminde rahatsız edici sivrisinek evinize girmesini ve sizleri ciddi oranda rahatsız etmesini de engellemiş olacaksınız. Öncelikle yapacağınız 1 su bardağı süt ve su karıştırıp ılık hale getirmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında ise içerisine şeker koyun ve karıştırıp eritilmesini sağlamanız gerekmektedir. 1 dilim ekmek kesilmeli ve sonrasında ise bu karışımın içerisine batırılmalıdır.

Sütün soğumasını bekletmeli ve odanızın bir bölümüne koymanız gerekmektedir. Son derece etkili olacak ve sinekleri kaçıracaktır.

Su Dolu Poşet

Sivrisinekler ışığa karşı duyarlı olması nedeniyle bu yöntem uzun yıllardır evlerde kullanılmakta ve sivri sineklerin kaçmasını sağlamaktadır. Bunun için sağlam ve kalın olan şeffaf bir poşet içerisine su doldurmalısınız. Poşetin dayanıklı olmasına ve aynı zamanda da şeffaf olmasına dikkat edin. Su dolu poşet tavana asılmalıdır. Özellikle de havaların kararması ile birlikte sivriler içeriye girdiği zaman parlama yapacağı için kaçmalarını da sağlar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.