Spor Ayakkabı Üzerinde Bulunan Lekeler Nasıl Temizlenir?

08.07.2017
6.667
Spor Ayakkabı Üzerinde Bulunan Lekeler Nasıl Temizlenir?

Spor ayakkabı üzerinde bulunan lekeler için ayakkabının belli dönemlerde dinlendirilmesi gerekir. Ayrıca düzenli temizleme sayesinde gerekli olan bakımlarda yapılmış olacaktır.

Düzenli Temizlik Yapmak

Gerekli Malzemeler

  • Eski diş fırçası
  • Su
  • Çamaşır deterjanı
  • Sünger

Spor ayakkabıdaki lekeler konusunda temizlik yapmak için kuru fırça kullanmak gerekir. Spor ayakkabı temizliği için yıkama yapmadan önce önemli ölçüde kirin çıkartılması gerekir. Bu işlemde eski bir diş fırçası ile fırçalama yapılabilir. Bu sayede lekeleri kalıntıları çıkar. Bir kabın içinde sıcak su ile çamaşır deterjanı karıştırılır. Ayakkabının taban kısımlar ve kumaş kısımları ayrı ayrı bu su ile temizlenir. Ayrıca iç tabanlıklar ve ipler ayakkabıdan çıkartılarak kenara koyulur. Deterjanlı suyun içine batırılan sünger yardımı ile ayakkabının kumaş olan kısımları ovalanır. Taban kısımları da diş fırçası ile fırçalanarak temizlenir. Ayakkabıda kalan sabunları çıkartmak için su kullanımı yapılmalıdır. Ardından tekrar sünger deterjanlı suyun içine bandırılır ve ayakkabı sürtülür. Lekeler tamamen çıktıktan sonra spor ayakkabı su ile iyice durulanır. Spor ayakkabı kesinlikle kurutucuda kurutulmaz.  Aksi takdirde spor ayakkabılar çeker ve bir daha kullanılmaz hale gelebilir. Oda sıcaklığında bırakılalı ve bu şekilde doğal yollar ile kurumasına izin verilmesi gerekir.

Ayakkabıların temizlenme işlemleri düzenli şekilde yapıldığı sürece sorun yaşanmaz. Bunun içinde düzenli temizlik işlemleri arar ara yapılmalıdır. Bu sayede sorun yaşamadan daha sağlıklı ayakkabılara sahip olmak mümkündür.

Küf Lekesi Nasıl Çıkar?

Küf lekesi genelde spor ayakkabılar belli bir süre kullanılmayacağı için kaldırıldığında meydana gelir. Spor ayakkabı üzerinde bulunan küf lekeleri gliserin uygulaması ile çıkar. Direkt olarak lekenin üzerine uygulanır ve ardından su ile temizlenir. Su ile temizlenme işlemleri birkaç kez tekrarlanabilir.

Bez Ayakkabılar Nasıl Temizlenir?

 

Spor ayakkabı bezden üretilmişse eski bir yastık kılıfının içine koyarak makinede yıkayabilirsiniz. Makinede yıkama yöntemi birçok spor ayakkabının bozulmasına sebep olur. Bunun için sadece bez olanları yıkamanız da fayda var. Bu sayede bez ayakkabılar üzerinde bulunan lekeler çıkar.

Ayakkabı Kokusu Nasıl Azaltılır ve Tabanlıklar Nasıl Temizlenir?

 

  • Spor ayakkabı içinde bulunan tabanlıklar olduğu yerden çıkartılır.
  • Yukarıda bulunan temizleme işlemleri uygulanır.
  • Tabanlıklarda yıkanır ve ayakkabılara yerleştirmeden önce havayla tamamen kurutun.
  • Kuruyan ayakkabıların tabanlıklarının içine kokamaması için koku tozu serpilir. Ayrıca bu toz sayesinde çoraplarda ayakkabı içinde terleme yapmaz. Tozun ayakkabı içine serpilmesi nemden bir miktar emilmesine ve ayakkabılarınızın bir koku geliştirmesini önlemesine yardımcı olacaktır.
  • Ayakkabılar içinde bulunan tabanlıklar zaten kokuyorsa kokuyu iyileştirmek adına tabanlıklar temizlenmelidir. Ayakkabı tabanlarını ayakkabılardan çıkarın ve ardından tabanlıkları deterjanlı su ile yıkayın. Ardından deterjanlı suya batırılış olan sünger ile ayakkabının iç kısmını da yıkayın. Ayakkabı temizleme yöntemleri içinde yer alan bu uygulama sonrasında hava ile kurumasına izin verin.
  • Bu uygulama kokuların azalmasına yardımcı olmazsa mutlaka tabanlıkların değiştirmelisiniz. Yedek olan tabanlıklar çoğunlukla spor malzemesi satan yerlerde ve ayakkabı mağazalarında satılmaktadır.

İplerin Temizlenmesi

Ayakkabıların iplerini çıkartın. İpler ayakkabının üzerinde kesinlikle temizlenmez. Çamaşır yıkama deterjanı ile tüm ipleri güzelce yıkayın. Sert ve çıkması zor olan lekeler için deterjan serpip uygulamaya başlayabilirsiniz. Ilık su ile işlem yapmadan parmağınızı deterjanla ovmak için kullanın. Çamaşır makinasın da uygulama yapmak için ipler bir bezin içinde yıkanmalıdır. Bezin ağzının iyice bağlanması şarttır. Aksi takdirde gevşek bırakılırsa çamaşır makinenizdeki diğer öğelerin etrafına sarılırlar. Bunların makine içinde 30 derecede yıkanması gerekir. Bu sayede var olan sorunlar tamamen ortadan kalkar

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.