Sprey Boyayı Tüm Yüzeylerden Çıkarma Yöntemleri ve Kullanılacak Malzemeler

09.07.2017
7.016
Sprey Boyayı Tüm Yüzeylerden Çıkarma Yöntemleri ve Kullanılacak Malzemeler

Sprey boyalar bir çok alanda kullandığımız malzemelerdir. Ancak istenmeyen yüzeylere geldiğinde zorlu lekeler bırakırlar. Peki sprey boya nasıl temizlenir? İşte pratik yöntemleri ve kullanılması gereken malzemeler.

Sprey Boya Lekesi

 

Bu boyalar otomotivden dekorasyona bir çok alanda kullandığımız malzemelerdendir. Ancak istenmeyen kazalar sonucu bu boyalar etrafa sıçrayabilir, kıyafetlerimiz veya çevremiz kirlenebilir. Bu durumda hızlı davranmalı ve bu lekelerden hemen kurtulmalıyız. Aksi takdirde kurumuş olan bu lekeleri çıkarmak çok daha zor olacaktır. Sprey boyayı yüzeylerden çıkarmak için uygulayabileceğimiz birkaç yöntem vardır. Bu yöntemler test edilmiş ve işe yaradığı kesin yöntemlerdir. Peki sprey boya nasıl çıkar? İşte yapılabilecekler…

Sprey boya asidik çözeltilerle yüzeylerden kolayca çıkarılabilir. Yüzeylerden kolay çıkarılabilmesi lekenin tazeliğiyle doğru orantılıdır. Bu sebeple lekeye hemen müdahale etmek çok önemlidir.

Her evde bulunabilecek basit malzemelerle bu lekeleri duvardan veya camdan kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Sıradan leke çıkarıcılar veya deterjanlar işe yaramayabilir. Bu sebeple asidik çözeltilere başvurmanız gerekmektedir. Asidik çözeltiler içerisinde bu madde kolaylıkla çözünür ve özellikle pürüzsüz yüzeyleri terk eder. Hızlı davranmak burada çok önemlidir. Lekeye ne kadar erken müdahale edersek kalıcılığı o kadar kısa sürecektir.

Duvardaki Sprey Boyayı Çıkarmak

Duvarlarınız bu lekelere maruz kaldıysa yapabileceğiniz birkaç şey var demektir. Bu yöntemleri zamanında uygulamak hayat kurtarıcı olacaktır. Sprey boyayı duvardan uzaklaştırmak için öncelikle bilmeniz gereken bu maddenin asidik çözeltilerde çözüneceğidir. Bu sebeple alkol veya benzeri bir maddeyle müdahalede bulunmak doğru bir hamle olacaktır. Peki duvardan sprey boya nasıl temizlenir? İşte yanıtı…

Duvar pürüzsüz bir yüzey olduğundan işiniz biraz daha kolay demektir. Ancak asidik çözeltiyi uygulamadan önce su ile inceltmeniz daha iyi olacaktır. Çünkü aksi takdirde duvarınızın boyasını attırabilir. Su ile inceltilmiş asidik çözeltiler ile duvarınız bu lekelerden kolaylıkla temizlenir.

 

Duvarımı bu lekelerden ne ile temizleyebilirim diye düşünüyorsanız ilk tercihinizin aseton olması gerektiğini söyleyebiliriz. Bulabilirseniz saf aseton daha etkili olacaktır. İçeriğinde renkli pigmentler bulunan asetonlar yeni lekeler oluşturabilir. Bu sebeple saf asetonu sünger yardımıyla leke üzerine uygulamanız işe yarayacaktır. Bu yöntem işe yaramadıysa saf alkolden veya izopropil alkolden yararlanabilirsiniz. İzopropil alkolü sert kıllı bir fırçayla uygulamanız etkisini arttıracaktır. Ayrıca bu malzemeler kurumuş lekeler için de işe yarayacaktır.

Camdan Çıkarmak

Cam gözeneksiz bir yüzey olduğundan buradan bu izleri çıkarmak için duvardaki yöntemleri uygulayabilirsiniz. İlk olarak saf aseton ile işe başalmalısınız. İşe yaramazsa saf alkolden de yararlanabilirsiniz. Bu yöntemlerin yetersiz kaldığı durumlarda WD-40 imdadınıza yetişecektir. Doğrudan leke üzerine uygulayabilirsiniz. Mikrofiber bir bez ile temizleme işlemini sürdürebilirsiniz. Bir diğer etkili yöntem ise benzin ile temizlemektir. Ayrıca araç yüzeyinde de bu yöntem işe yarayacaktır. Bir diğer yöntem ise kil hamurundan yararlanmaktır. Taze lekeleri kolayca hazırlayacağınız bir kil hamurunu leke üzerinde yoğurarak çıkarabilirsiniz.

 

Kumaştan Çıkarmak

Kumaşlar gözenekli yüzeyler olduğundan bu lekeleri buradan çıkarmak biraz daha zahmetli olacaktır. İşe ilk olarak boyanın kurumasını önleyerek başlamalısınız. Bu tip su bazlı boyalar su içerisinde kolaylıkla çözünecektir. Bu sebeple lekeli kumaşı su altına tutarak lekenin büyük kısmından kurtulabilirsiniz. Ardından kumaşlar için fırın sodadan yararlanabilirsiniz. Bir miktar toz sodayı leke üzerine dökün ve fırça yardımıyla temizlemeye başlayın. Bu yöntem işe yaramazsa alkol bazlı bir leke çıkarıcıdan yararlanın. Alkollü ürünler bu boyaları kumaştan kolayca sökecektir. Bir diğer yöntem ise kuru temizleme sıvılarıdır. Doğrudan leke üzerine uygulayabilir ve ardından bol su ile yıkayabilirsiniz.

 

YORUMLAR

  1. Eslem dedi ki:

    Merhaba rugan çantam yanında bulunan başka bir çantanın rengi oluşmuş şöyle pembe çanta öbek öbek lacivert gölgeler oluşmuş.aseto,vazelin,saç spreyi herşey denedim başarılı olamadım bana Nasıl çözüm sunabilirsiniz Tşk.ler