Süet Ayakkabıları Temizlemenin Farklı Yöntem ve Malzemeleri

01.07.2017
6.770
Süet Ayakkabıları Temizlemenin Farklı Yöntem ve Malzemeleri

Süet deri bot, çizme, spor gibi bir çok ayakkabıda kullanılan bir deri çeşididir. Sıradan deri gibi temizlenmesi mümkün değildir. Peki süet ayakkabı nasıl temizlenir? İşte farklı yöntemleri ve kullanılacak malzemeler.

Süet ayakkabılar nasıl temizlenir?

 

Bu tip deri normal deriden farklıdır. Hafif tüylü bir yapıya sahip olduğundan temizlik yöntemleri de farklıdır. Bu yöntemleri uygulamak için bir adet süet temizleme fırçası elde etmelisiniz. Açık renkli olanları özellikle daha çabuk kirlenir ve renkli olanlara göre daha hassas bir bakım gerektirir. Bu tip kumaşlar en kolay kendisi için üretilmiş temizleme fırçalarıyla temizlenir. Ancak bazen zorlu lekeler ile karşılaşılabilir. Bu tip lekeler için farklı yöntemlere başvurulmalıdır. Peki süet ayakkabı nasıl temizlenir? İşte süet ayakkabı temizleme yöntemleri.

Özellikle bu kumaşlardan yapılmış spor ayakkabılar oldukça çabuk kirlenir. Toz ve benzeri izleri fırçasıyla temizlemek mümkün olsa da yağ veya çamur izleri için alternatif yollara başvurulmalıdır.

Bu yöntemler genellikle bu kumaştan yapılmış spor ayakkabılar için veya bot için uygulanır. Bu kumaşlar için özel üretilmiş spreyi satın almanız da işe yarayabilir. Ancak bu spreyi lekeler tazeyken uyguladığınızda işe yarayacaktır. Kurumuş olan lekeler için alternatif yollar gerekmektedir. Deri mont veya deri ayakkabıda bu sayacağımız yöntemleri kullanabilirsiniz. Açık renk veya siyah ceketlerde farklı yöntemler işe yarayacaktır. Açık renkli olanlarda kullanacağınız yöntemler siyah olanlarda işe yaramayabilir. Peki bu lekeler nasıl çıkar? Süet nasıl temizlenir? işte süet bot temizliği ve çok daha fazlası…

Beyaz süet koltuk temizliği

Beyaz deri koltuklar gerek evimizde gerekse ofisimizde sıkça kullandığımız eşyalardır. Beyaz eşyalarımızın ne kadar çabuk kirlendiği hepimizin malumudur. Peki bu zorlu lekeler beyaz koltuktan nasıl çıkar. İşte pratik çıkarma yöntemleri…

Evinizde kolayca uygulayabileceğiniz yöntemlerle beyaz koltuklarınızı temizlik şirketlerine tonla para vermeden temizleyebilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler izopropil alkol, sprey şişesi, mikrofiber bez, Sünger ve ovma fırçasıdır.

 

Kolayca temin edebileceğiniz bu malzemelerle evinizde süper güçlü bir temizlik kürü hazırlayabilirsiniz. Bu sayede beyaz süet koltuklarınızı her türlü lekeden arındırabilirsiniz. Hazırlayacağınız bu karışımı bekletmeden uygulamanız önemlidir. Bekleme halinde etkisi azalacaktır. Sprey şişesine izopropil alkolü boşaltın. Lekenin üzerini tamamen örtecek şekilde alkolü iyice sıkın. Ardından kuru ovma fırçası ile güzelce yedirin. Daha sonra sünger yardımıyla fazlalıkları alın. Mikrofiber bez yardımıyla lekeleri yüzeyden tamamen uzaklaştırabilirsiniz.

Mum lekesini çıkarma

En sevdiğiniz beyaz deri koltuğunuza veya ayakkabınıza mum mu döküldü? Endişelenmenize gerek yok. Birkaç pratik yöntem ile bu lekelerden kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Mum lekeleri en zor lekeler arasındadır. Eğer koltuk gibi düz bir yüzeye mum döküldüyse fazlalığını kuruduktan sonra bıçak ile kazıyın ve ardından mum lekesinin üzerine bir kağıt koyup ütü ile ütüleyin. Ütülediğinizde mum eriyerek kağıda yapışacaktır. Bir diğer yöntem ise az miktarda su ve karbonat ile hazırlayacağınız macundur. Bu macunu deri üzerine uygulayın ve bez yardımıyla silinir. Bu yöntem ile yüzeyden mum lekesi kaybolacaktır.

 

Çamur lekeleri

Ayakkabılarınız çok kolay çamur lekelerine maruz kalır. Ancak doğru yöntemler uygulandığında bu lekelerden kurtulmak mümkündür. Bu lekelerden kurtulmak için bir adet naylon fırça ve tahta zımparası edinmeniz gerekmektedir. Bu malzemeler ile kuruduktan sonra yüzeye zarar vermeden bu izlerden kurtulabilirsiniz. Öncelikle fazlalığı sirkelenir ve temiz kuru bir bez ile silinir. Ardından naylon fırça ile fırçalanır. Ardından tahta zımparası ile zımparalama işlemi gerçekleştirilir. Böylece çamur lekeleri kolaylıkla çıkar.

 

Su lekeleri

İlginç gelebilir ancak bu lekeleri uzaklaştırmanın yolu yüzeyi tamamen su ile kaplamaktır. Sünger yardımıyla yüzeyin tamamını su ile kaplayın. Ardından gece boyunca kurumaya bırakın. Eşit olarak ıslanan yüzeyde su izleri kaybolacaktır. Kuruduktan sonra süet fırçasıyla fırçalamanız izlerin tamamen yok olmasına yardımcı olacaktır. Bu yöntem ile izler kolaylıkla çıkar. Eğer bu işlemi ayakkabı için uygulayacaksanız içini tamamen gazete kağıdı ile doldurup öyle kurumaya bırakın. Bu ayakkabınızın kuruduğunda ideal şeklini almasını sağlayacaktır.

 

Yağ Lekeleri

Bu tip lekeleri çıkarmak biraz zor olabilir ancak imkansız değildir. Öncelikle lekenin olduğu bölgeyi şiddetle fırçalayın. Bu yöntem taze yağ lekelerinin yayılmasını sağlayacaktır. Yüzeye yayıldıktan sonra bu lekeleri temizlemek daha kolay olacaktır. Ardından aseton ile müdahale etmeyi deneyin. Aseton asidik yapısı sayesinde ardında iz bırakmadan lekeyi çıkarır. Ancak bu yöntem de işe yaramadıysa mısır nişastasını deneyin. Lekenin üzerini kaplayacak şekilde mısır nişastasını serpin ve bir gece boyunca bekletin. Mısır nişastasının molekülleri yağ moleküllerini emecektir. Ertesi gün naylon bir fırça ile fırçalayarak kalıntılardan kurtulun.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.