Sulu Boya Lekesi Nasıl Çıkar? Ne Yapılmalıdır?

04.12.2018
7.397
Sulu Boya Lekesi Nasıl Çıkar? Ne Yapılmalıdır?

Sulu Boya Lekesi Nasıl Çıkar? Ne Yapılmalıdır?

Sulu boya lekesi çıkarmak için ne gibi işlemler yapılmalıdır. Halıdan, kumaştan ve koltuktan bu lekelerin hangi maddeler kullanılarak çıkarılacağını öğrenebilirsiniz.

Sulu Boya Lekesi Neden Oluşur?

Suyu boya lekesi aklınıza geldiğinizde ilk aklınıza gelen çocuklar olacaktır. Özellikle ilk okul yaşandaki çocuklar gelişimleri süresince bu tür materyaller ile çok fazla oynamaktadır. Bu durum beraberinde evin farklı yerlerinde ve elbiselerde lekelerin oluşmasını getirmektedir. İlk fark edildiği anda temizlenirse basit bir ıslak bez ile işlem sonuç verebilir. Ancak fark edilmeyip, kuruduktan sonra yani geç müdahale edilirse işlem biraz daha karmaşık olacaktır. Sulu boyaların içinde ki birleşenler de bu işlemi zorlaştırmaktadır. Her sulu boyanın içerisinde kalitesine göre değişen farklı malzemeler kullanılmaktadır. Bu malzemeler de temizlik yaparken bazen zorluk çıkarmaktadır.

 

Halıdan Sulu Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Çocuklar sıklıkla bu boyalar ve boyama defterleri ile birlikte evlerin ortasında yer alan halıların üzerinde oturmayı tercih etmektedir. Fırçadan sıçrayan boya damlaları, boyanın içinde bulunan su bardağının yere düşmesi gibi nedenlerden dolayı leke oluşabilir. Hızlı bir şekilde nemli bir bezle müdahale edilirse leke oluşmadan temizlik yapılmış olacaktır. Kuruduktan sonra temizlemek içinse suyun içerisinde bir miktar karbonat katmalısınız. Bezi bu suyum içinde ıslatmalı sonra lekenin üzerine dikkatli bir şekilde uygulayarak temizleme işlemini yapabilirsiniz. Tabi bu işlemden sonra temiz bir su ile de ortamı temizlemeyi unutmamalısınız.

Elbiseden Sulu Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Çocuklar sulu boya ile oynarken büyük ihtimal ile elbiselerinin bir noktasında mutlaka boya sürülecektir. Bu bazen isteyerek bazen de istemeyerek de olsa oluşabilecek lekelerden bazılarıdır. Eğer kumaşın üzerinde bir su varsa ilk olarak işleme bunu alarak başlamalısınız. Kumaşın renkli mi yoksa beyaz mı olduğuna bakara farklı temizleyiciler kullanarak çamaşır makinasına gönderebilirsiniz. Bu tip lekeleri çıkarmaya yarayan özel materyaller kullanmak işlemin doğru olması için size yardım edecektir. Elbisenin kumaşı beyazsa makinaya göndermeden önce bir su kovasının içine biraz limon atın ve bu elbiseyi o kovanın içine bastırın. Ya da oradan aldığınız su ile lekeli olan bölgeyi silin. Renkli bir kumaşsa makineye atmadan önce tam lekenin olduğu bölgeye biraz lekeyi çıkartan materyalden dökmeniz işlemin verimli bir sonuç vermesi konusunda yardımcı olacaktır.

 

Koltuktan Sulu Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Lekenin sıklıkla görüldüğü noktalardan birisi de koltukların üzeri olmaktadır. Çocuk sonuçta nerede oyun oynayacağı konusunda kesin bir nokta bulma şansınız yok. Bunu hemen fark etmek size zaman kazandıracaktır. İlk olarak kuru bir bez yardımı ile üzerinde ki ıslaklığı emmekle işe başlamalısınız. Evlerde kullandığınız sabunu bir kova suyun içine atarak bir bey yardımı ile bu sabunlu suyu o bölgeye uygulayın. Leke tamamen ortadan kalkıncaya kadar işleme devam etmelisiniz. Son olarak leke ortadan kaybolduktan sonra silme işlemini bırakıp diğerlerinde olduğu gibi kendiliğinden kurumasını sağlamalısınız.

Kurumuş Sulu Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Hemen fark edilmemiş olan sulu boya lekelerini çıkarmak neredeyse imkansız olarak görülebilir. Ancak günümüzde gelişen bilim sayesinde bu tür lekeler dikkatli bir temizleme yöntemi uygulanarak ortadan kaldırılma şansı vardır. Koltuk, güzel bir elbise ya da halılarda olan bu tür lekeleri gidermek için yapılacaklar hakkında maddeler halinde size basit bir tarif vermeye çalışacağız.

  • Kuruyan lekeyi ilk olarak nemlendirmek gerekecektir. Bunun için sadece su kullanmak yerine sabunlu su kullanmak lekenin yumuşamasına da yardım edecektir.
  • Bu tür lekelerde kullanılacak olan özel leke çıkarıcıları kullanabilirsiniz. İlk olarak o bölgeye bu madde uygulanmalıdır. Karışım lekenin üzerine püskürtülmelidir. 15 dakika bu şekilde bekletildikten sonra çamaşır makinasında yıkanmalıdır.
  • Güzel elbiselerde ki kuruyan lekeleri çıkarmak için sirke kullanılabilir. Bir miktar suyun içerisinde sirke dökerek suyu kaynatmakla işe başlamalısınız. Kaynayan suyu dikkatli bir şekilde lekenin olduğu noktaya dökerek temizleme işlemini yapmalısınız. Ardından gene çamaşır makinasına atmalısınız.

 

Sulu Boya Lekesi Temizliği Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Sulu boya lekesi çıkarmak hızlı bir şekilde müdahale edildiğinde gerçekten kolaydır. Ancak kuruduğu andan itibaren temizlemek için özel maddeler kullanmak gerekmektedir. Bunlardan bazıları hakkında yukarıda bilgi vermeye çalıştık. Ayrıca kullanabileceğiniz malzemeler arasında soda, gliserin ve amonyak da yer almaktadır. Tabi bunların tamamı kumaşın yapısına göre farklılık gösterecektir. O nedenle hangi kumaş üzerinde kullandığınıza dikkat ederek işlem yapmanızda fayda var. Beyaz kıyafetlerde kullanabilmek için 100 ml su, 100 ml hidrojen peroksit ve 100 g soda bir kaba koyulmalıdır. Bunun üzerine kumaş atılarak en az yarım saat bekletilmelidir. Kumaş pamukluysa bu karışımı kaynatarak temizlik yapılabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.