Suni Deri Koltuklar Lekelerden Nasıl Arındırılır?

29.06.2017
7.504
Suni Deri Koltuklar Lekelerden Nasıl Arındırılır?

Suni deri koltuklar evlerde ve ofislerde sıkça tercih edilir. Hem şık bir görüntü sunar hem de konforludur. Peki suni deri koltuklarımızı nasıl temizlemeliyiz?İşte pratik yolları…

Suni Deri Temizliği

 

Deri koltuklarınız temizlik bakımından kumaş kaplı koltuklara göre daha avantajlıdır. Temizlik için kullanılan ürünler daha çeşitlidir. Ancak her ne kadar istemesek de koltuklarımız kirlenebilir ve lekelenebilir. Özellikle deri araç koltukları çok çabuk kirlenir. Kimi zaman mürekkep izleri kimi zaman yemeklerin yağ izleri kimi zamansa çay kahve izleri en sevdiğiniz koltuklarınızı mahvedebilir. Bu lekeleri önleyemesek de çözüm yollarını araştırıp sizin için derledik.

Suni deri temizliğinde dikkat edilmesi gereken noktaların başında yüzeyi aşındırmayacak ürünler tercih etmek gelmektedir. Özellikle alkol bazlı ürünler hem yüzeylere zarar vermez hem de bir çok zorlu lekeyi tek seferde çıkarır.

Özellikle beyaz deri koltuklarınız lekelenmeye çok müsaittir. Çoğu zaman bu lekelerden kurtulmak için temizlik şirketlerine tonla para ödemek zorunda kalırız. Ancak evde kendimizin uygulayabileceği basit yöntemler ile bu lekelerden maliyeti en aza indirerek kurtulmak mümkün. Lekelere derinlemesine işlemeden önce müdahale etmek her zaman kurtarıcı olacaktır.

Beyaz koltuk nasıl temizlenir?

Beyaz koltukları temizlemek biraz daha zordur. Ancak doğru yöntemler uygulandığında kolayca temizlenebilmektedir. Koltukların günlük temizliğine her zaman özen göstermelisiniz. Eğer evcil hayvan besliyorsanız mikropların üremesini önlemek için koltuklarınızın günlük bakımını yapmalısınız. Günlük bakım için su ve sabun karışımı idealdir. Özellikle bulaşık deterjanı ve su karışımı etkili bir çözelti oluşturacaktır. 1 litre suya bir çorba kaşığı kadar bulaşık deterjanını ekleyin ve püskürtebileceğiniz bir kaba koyun. Bu karışımı koltuklarınızın günlük temizliği için kullanabilirsiniz. Hem yüzeylerin bakımını sağlar hem de mikroplardan arındırır. Mürekkep lekesi gibi zorlu lekeler için alkol ve alkol içeren ürünleri kullanmanız tavsiye olunur. Mürekkep alkol içerisinde çözüneceğinden lekeleri çıkarmayı sağlar. Bir diğer yöntem ise ıslak mendildir. Islak mendilin ıslatıldığı karışım hem sabun hem de alkol içerir. Bu sebeple lekeler üzerine uyguladığınızda etkili sonuçlar alabilirsiniz.

 

Yağ lekelerinden arındırma

Zorlu yağ lekeleri koltuğunuzu mahvedebilir. Bu durumda bebek pudrası imdadınıza yetişecektir. Koltuk yüzeyinde leke henüz tazeyken bebek pudrasını leke üzerine uygulayın. Bebek pudrası yağ moleküllerini emdikçe toprak kıvamına gelecektir. İzler tamamen yok olana kadar bu yöntemi uygulamaya devam edebilirsiniz. Şampuanlı su da etkin bir yağ çözücüdür. Şampuanlı su ile koltuklarınızı silebilir ve yağ lekelerinden kurtulabilirsiniz. Sıcak su ve bulaşık deterjanı da yağ lekelerini deri yüzeylerden uzaklaştırmakta çok etkilidir. Amonyak veya aseton da bu lekeleri çıkarmada etkili olacaktır. asetona batırılmış bez ile yüzeyi iyice silin. Bu yüzeylerde kesinlikle sert fırça kullanmayın.

 

Mürekkep lekelerinden arındırma

Deri koltuk üzerindeki mürekkep lekelerinden kurtulmanın en etkili yolu saç spreyidir. Saç spreyi en etkili temizleyicilerdendir. Leke üzerine püskürtün ve ardından sıcak su ile temizleyin. Ayrıca bir diğer yöntem ise WD-40 isimli üründür. Ancak deri yüzeylere zarar vermez. Bu yöntem ile de mürekkep izlerinden kurtulabilirsiniz. Bir diğer etkili yöntem ise diş macunudur. Beyaz diş macunu temiz bir diş fırçası yardımıyla yüzey üzerine uygulanır. İzler yok olana kadar bu işlem uygulanmaya devam eder.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.