Suni Deri Üzerindeki Tükenmez Kalem İzleri Nasıl Temizlenir?

28.06.2023
8.374
Suni Deri Üzerindeki Tükenmez Kalem İzleri Nasıl Temizlenir?

Suni deri temizlenmesi kolay bir yüzey olsa da tükenmez kalem izleri gibi lekeler bu yüzeylerden kolayca çıkmayabilir. Peki suni deriden tükenmez kalem lekesi nasıl çıkarılır?

Suni Derideki Tükenmez Kalem Lekeleri

 

Suni deri koltuklarımızdan giysilerimize cüzdanlarımızdan mobilyalarımıza kadar bir çok alanda hayatımızın içerisinde. Bu derilerden bir çok lekeyi çıkarmak mümkün. Ancak inatçı mürekkep lekelerini deriden çıkarmak her zaman bu kadar kolay olmayabilir. Bu durumda alternatif yollar denenmeli ve istenilen sonuca ulaşılmalıdır. Suni deri giysilerimizden veya koltuklarımızdan tükenmez kalem izlerini yok etmek o kadar da zor değil. Zamanında müdahale edildiğinde her leke gibi tükenmez kalem lekeleri de zorlu lekeler olmaktan çıkıyor.

Tükenmez kalem mürekkebi deriden çıkarılması zor bir lekedir. Ancak leke henüz tazeyken doğru yöntemler uygulanırsa kolayca çıkar.

Bu izler sadece su ile temizlenmeyebilir. Bu durumda alternatif yollara baş vurulmalıdır. Bu izlerden kurtulmak için asidik çözeltiler kullanılmalıdır. Bu çözeltiler içerisinde kalemin mürekkebi çözünür ve lekeler kolayca çıkarılır. Evde kolayca uygulayacağınız bu yöntemler ile bu izlerden kurtulmak artık mümkün. Asidik çözeltile günlük hayatımızda her zaman kullandığımız ürünlerdir. Bu ürünlere kolonya, aseton veya tiner örnek verilebilir. Bu çözeltiler bir çok alanda farklı amaçlarla kullandığımız ürünlerdir. Ancak leke çıkarıcı olarak da kullanılabilir.

Alkol

İlk ve en etkili yöntem alkoldür. Bu izlerden kurtulmak alkol ile çocuk oyuncağı. Saf alkole batırılmış bir bez ile lekeye müdahale ettiğinizde olumlu sonuç alacaksınız. Alkol ile temiz bir bezi ıslatın. Bu bezin pürüzlü veya pamuklu bir bez olması etkisini arttıracaktır. Alkole batırılmış bu bez ile lekeye müdahale edin. Leke tamamen çıkana kadar işlemi tekrarlayabilirsiniz. Bu yöntem yüzeye kesinlikle zarar vermez. Böylece eşyalarınızın üzerindeki izlerden kurtulabilirsiniz.

 

Sirke

Bir diğer asidik madde olan sirke de çok etkili bir leke sökücüdür. Herkesin evinde bulunan bu ürün ile bu izlerden kurtulmak oldukça basit. İki çorba kaşığı su ile bir çorba kaşığı beyaz sirkeyi karışım haline getirip izlerin üzerine temiz bir bez veya sünger yardımıyla uygulayın. Yine yüzeye zarar vermeden izlerden bu yöntem ile kurtulabilirsiniz.

Saç spreyi

Saç spreyi uygulaması kolay ve ve maliyeti düşük etkili yöntemlerdendir. İzlerin üzerine saç spreyi sıkın ve ıslak bez ile silin. İzlerin yok olduğuna tanık olacaksınız. Evde uygulayabileceğiniz bu yöntem ile inatçı tükenmez kalem izlrinden kurtulabilirsiniz. Saç spreyini uyguladıktan sonra alkol ile ovmak daha etkili olacaktır.

 

Magic silgi

Bu ürün yapı marketlerde bulabileceğiniz maliyeti çok olmayan bir üründür. Bu ürün ile deri yüzeylerdeki mürekkep izlerinden çok kolay kurtulabilirsiniz. Ürünü leke üzerine sürterek uygulayın. Ardından lekelerin yok olduğunu göreceksiniz. Bu yöntem de deriye zarar vermeyen bir yöntemdir.

Tuz

Leke henüz taze iken üzerine tuz dökmeniz ve ovmanız etkili olacaktır. Tuz molekülleri mürekkebi emerek deriye nüfuz etmesini engeller. Böylece izler kolaylıkla çıkar. Bu yöntem de maliyeti düşük ama oldukça etkili bir yöntemdir.

 

Aseton

Aseton ya da bir diğer adıyla oje çıkarıcı bu izlerden kurtulmadaki en etkili yöntemlerdendir. Bu yöntem aynı alkol gibi uygulanır. Pürüzlü bir bez aseton ile ıslatılır ve lekeye uygulanır. Aynı işlem sünger yardımıyla da yapılabilir.

Diş macunu

En kolay ve etkili yöntemerden biri de diş macunudur. Bu yöntem ile izleri tamamen yok edebilirsiniz. Lekeye jel olmayan beyaz diş macunu uygulanır ve temiz bir diş fırçasıyla lekeler tamamen yok olana kadar fırçalanır. Ardından su ile temizlenir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.