Süt Lekesini Yüzeylerden Çıkartmak İçin Neler Yapmak Gerekir?

15.07.2017
6.712
Süt Lekesini Yüzeylerden Çıkartmak İçin Neler Yapmak Gerekir?

Süt lekesi olan kıyafet, halı ve diğer alanlardan lekelerin çıkarılması için yapılacak olan işlemlerin ne olduğuna dikkat edilmesi gerekir. Aksi takdirde leke sorunu olabildiğince büyür.

Giysi ve Kumaşlardan Çıkarma

 

Kıyafetlerde meydana gelen süt lekesi için kısa süre içinde lekeleme yapılmalıdır. Süt lekesi elyaf karışımı olan kıyafetlerde meydana geldiyse mutlaka kurumasına izin verilmelidir. Ardından soğuk su ile leke çıkartma işlemi yapılır. Diğer kumaşlarda meydana gelen süt lekesi için;

İlk olarak kıyafetin soğuk suya batırılması gerekir. Sıcak su lekenin kötüleşmesine sebep olacaktır. Süt yanığı lekesi ise soğuk suyun içinde bekletilme süresi olabildiğince uzun tutulmalıdır. Bekletilen kıyafetin üzerine sıvı bir deterjan veya kumaş temizleyicisi ile ön işlem yapılır. Lekeyi yıkamadan önce ön işlemden geçirmek, lekeyi kumaştan kaldırmaya yardımcı olacaktır. Kurumuş ya da yeni meydana gelmiş olan süt lekesi için yapılan ön işlemden sonra kumaşın özellikleri dikkate alınarak çamaşır makinesine yıkmaya atılır. Yıkanan kıyafet makineden çıktıktan sonra mutlaka lekenin çıkıp çıkmadığı konusunda kontrol yapılması gerekir. Leke çıksa bile kurutma makinesi kullanılmadan kurutma işlemi yapılır.

Halıdan Çıkarma

 

Gerekli Malzemeler

  • Bulaşık sabunu
  • Su
  • Temiz bez

Süt lekesi halıdan nasıl çıkar kapsamında süt dökülür dökülmez lekeye müdahale edilmesi gerekir. Kâğıt bir havlu yardımı ile meydana gelen lekenin fazlası hemen alınır. Dökülmenin halının içine sızmasına izin vermek daha sonra çıkarılması zor olacak bir lekeye sebep olur. Ardından temiz bir bez yardımı ve soğuk su ile bölge lekelenmelidir. Bu bölgeye temizlik maddesi uygulamadan önce su ile ne kadar çok süt lekesi alınırsa o kadar çok fayda sağlar. Ardından bulaşık deterjanı ile su bir kabın içinde karıştırılır. Leke deterjan karışımına batırılmış bezle yardımı ile silinir. Silme işlemleri birkaç kez tekrarlanır. Lekenin tamamen çıkmasından sonra süt sökülen bölge su ve bez yardımı ile durulanır.

Amonyak

Kurumuş ve inatçı hale gelen süt lekesi nasıl çıkar kapsamında gerekli malzemeler;

  • Amonyak
  • Su

2 fincan ılık suyun bir çorba kaşığı amonyak ile karıştırın. Temiz bir bezi bu karışımın içine batırın. Bez ile lekeli alanı silin ve silme esnasında ellerinize eldiven takın. Ardından dökülen ve kurumuş olan bölgeyi soğuk su ile durulayın ve kurutun.

Yıkanmayan Kumaşlardan Temizleme

 

Yıkanmayan kumaşlara dökülen süt lekesi sorunları için bir süngeri suya batırın ve lekenin üzerine koyarak biraz bekletin. Ardından bu sünger ve su ile lekeli olan bölgeyi lekelemeye başlayın. Ardından bölgeye sıvı bulaşık deterjanı uygulaması yapın. Sünger yardımı ile kıyafeti hafif hafif ovalayın. Lekeyi tamamen ortadan kaldırana kadar bölgeyi su, deterjan ve süngerle sürtmeye devam edin. Ardından mutlaka bölgeyi soğuk su ile durulayın ve kurutun.

Kakaolu Sütü Çıkarma

 

Kakaolu süt lekesi nasıl çıkar hidrojen peroksit uygulayın. Hidrojen peroksit lekenin üzerine döküldükten sonra bez yardımı ile süt lekesi olan bölge silinir. Lekeyi giysi parçasından ya da farklı alandan kaldırana kadar buna devam edin. Ardından soğuk su ile durulayın ve kurumasına izin verin. Kakaolu sütün çıkarılması adına uygulanacak farklı bir uygulamada;

  • Yumuşak bulaşık deterjanı
  • Soğuk su
  • Bez

Kakaolu süt lekesinin çıkası için soğuk su ile deterjan bir kabın içinde karıştırılır. Ardından kıyafet bu suyun içine batırılır ve yarı saat boyunca bekletilir. Sonra lekeli bölge çitilenerek tüm sorun ortadan kaldırılır. Leke hafif düzeyde kaldıysa kıyafet çamaşır makinesinde uygun olan bir programda yıkanarak doğal yollar ile kurutulur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.