Tahta Kalemi Lekesinden Kurtulmak İçin Bilinmesi Gereken Pratik Yöntemler

02.07.2017
7.605
Tahta Kalemi Lekesinden Kurtulmak İçin Bilinmesi Gereken Pratik Yöntemler

Çıkması en zor lekelerden olan tahta kalemi lekesinden kurtulmak deterjanlarla zor olsa da bazı pratik yöntemler sayesinde bu lekelerden de kurtulmak çok kolay.

Tahta Kalemi Lekesi Nasıl Çıkar?

 

Tebeşirlerin yerini bıraktığı tahta kalemleri günümüzde en çok kullanılan kalemlerden olmakla beraber, aynı zamanda da başka bir yere geldiğinde bıraktığı lekenin çıkartılması çoğu zaman sorun olmaktadır. Ancak bazı pratik yöntemlerle bu lekelerden kurtulmak da mümkündür. Peki tahta kalemi mürekkebi lekesi nasıl çıkar? Aslında tahta kalemi mürekkebi nasıl çıkar sorusunun birçok cevabı vardır.

Tahta kalemi lekesi birçok farklı yöntemle çıkar. Bu yöntemlerin her biri aslında lekenin bulaştığı farklı bir yüzey için bulunmuş yöntemlerdir. Bu yüzden de bu yöntemlere başvururken temizleyeceğimiz zemine uygun yöntemi kullanmalıyız.

 

Eğer doğru zemine doğru yöntemi uygularsak tahta kalemi lekesinden kurtulmamız gayet kolay olacaktır. Şimdi gelelim beyaz tahta kalemi lekesi nasıl çıkar sorusunun cevabına.

Gözeneksiz Yüzeylerde Tahta Kalemi Lekesini Ne Çıkarır?

Alkol

Alkol oranı yüksek bir viski veya likör bu lekeyi çıkarmada çok etkili olacaktır. Kalemin izinin olduğu yere alkolü döküp biraz beklendiğinde mürekkebin dağılarak yok olduğunu görürüz. Daha sonra nemli bir bezle silerek bu lekeden kurtulabiliriz.

Diş Macunu ve Karbonat

Diş macunu ve karbonatı iyice karıştırarak macun kıvamına getiririz. Daha sonra oluşturduğumuz bu karışımı hafif nemli bir bez ile lekenin üzerine süreriz. Bu yöntem de lekeyi kolaylıkla çıkaracaktır.

WD-40

Her derde deva WD-40 da tahta kalemi lekesi çıkarmada en etkili yöntemlerden biridir. Mürekkep lekesinin üzerine WD-40 sıkıp birkaç dakika bekletiyoruz. Daha sonra nemli bir bezle sildiğimizde lekenin bezde kaldığını görürüz.

Silgi

Aslında çok basit ama akla gelmeyecek yöntemlerden biri de silgi yöntemidir. Özellikle de beyaz alanlarda kalan lekeyi çıkarmada silgi çok etkilidir. Silgiyi hafif bastırarak mürekkebin üzerine sürdüğümüzde silgi mürekkebi beyaz zemin üzerinden sökecektir.

Tırnak Cilası Temizleyici

Tırnak cilası temizlemede kullanılan cila temizleyiciler de yoğun alkol içerdiklerinden mürekkepli kalem lekesi çıkarmada kullanılan en etkili yöntemlerdendir. Bu sıvıyı mürekkebin üzerine döktüğümüzde birkaç saniye içinde mürekkebi sıvılaştırarak temizlenmesini sağlayacaktır.

 

Tahta Kalemi Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar?

Çamaşır Suyu

Eğer lekeyi beyaz bir kumaştan çıkarmak istiyorsak çamaşır suyu bu konuda çok etkili bir yöntemdir. Lekelenen kumaş çamaşır suyuyla ıslatılıp 15 dakika bekletildikten sonra makinede yıkandığında leke kumaştan çıkacaktır.

Sirke, Süt ve Limon Suyu

Bu üç malzemeyi küçük bir kapta karıştırıp mürekkepli bölgeye dökerek 10 dakika bekletilir. Daha sonra makinede yıkandığında lekeden kurtulmuş oluruz. Bu yöntem de oldukça etkili yöntemler arasında gelir.

Alkol veya Aseton

Alkol veya aseton özellikle kırmızı kalem gibi çıkması zor renklerde iyi sonuç veren bir yöntemdir. Lekeli kumaşı aseton veya alkolle ıslatıp bir süre beklettiğimizde ve sonrasında makinede yıkadığımızda lekeden kurtuluruz.

Narenciyeler

Limon, greyfurt, portakal gibi narenciyeler asit içeren şeyler oldukları için leke çıkarmada etkilidirler. Lekelenen bölgeye narenciye suyu sıkılır ve bir süre bekletilir. Kısa bir süre sonra leke kalkar ve deterjanla yıkama yapılır. Bu şekilde de mürekkep lekesi geçer.

Koltuk ve Halılardan Tahta Kalemi Nasıl Çıkar?

Gelelim koltuklardan tahta kalemi lekesi nasıl çıkar sorusunun cevabına. Saç spreyi koltuklardaki mürekkebi çıkarmanın en etkili yöntemlerindendir. Ayrıca alkol ve oksijen etkileşimli temizleyiciler de koltuk ve halı gibi yüzeylerde işe yaramaktadır. Son olarak da ellerimize bulaşan tahta kalemi lekesi nasıl geçer diye merak ediyorsanız, bunun da en etkili ve en basit yöntemi ellerimizi alkol ile yıkamaktır.

YORUMLAR

  1. Gizli kişi dedi ki:

    Ben basketbol topunun üstünden çıkarmak istiyorum lekeyi ama ne kadar denesene olmuyor bana tavsiye verebilirmisiniz

  2. Maral dedi ki:

    Çok sağolun epey bir işime yaradı.

  3. Misafir dedi ki:

    Teşekkür ederim