Takıları Parlatma Yöntemleri Nelerdir?

12.01.2019
5.916
Takıları Parlatma Yöntemleri Nelerdir?

Takıları Parlatma Yöntemleri Nelerdir?

Pırlanta, gümüş, altın, elmas gibi takılarınız bir süre sonrasında parlaklığını yitirecek olduğundan tekrardan takılarınızı parlatma yöntemleri.

Gümüş Takıları Parlatma

 • 2 yemek kaşığı bulaşık deterjanı;
 • 1 su bardağı su;
 • Bez;
 • Fırça;

Takılar arasında en çok rengi koyulaşan takılar arasında bulunmaktadır. Bu nedenle de parlaklığına kavuşması için gümüş takıların her 3 ayda bir parlatma işlemi gerçekleştirilmelidir. Bunun için hazırlanan özel solüsyonlar bulunmaktadır. Fakat çok pahalı olması sebebiyle insanlar evlerinde bulunan malzemelerle birlikte hem temizliğini hem de parlatma işlemini yapmayı istemektedirler. Bunun için ilk öncelikle dokunduğunuz zaman ellerinizi yakmayacak kadar ılık olan bir su hazırlamalısınız. Gümüşlerinizi yıkama işlemini yaparken unutmayın ki ne çok soğuk ne de çok sıcak su ile parlatma işlemi gerçekleştirilmemelidir. Bulaşık deterjanı belirtilen miktarda konulmalı ve karıştırılarak köpürtülmelidir.

Takılarınızın zarar görmemesi için mutlaka gruplar halinde yapmanız öneriliyor. Deterjanlı suyun içerisine koyun ve kararma durumuna göre 1 saat ile 3 saat arasında bu suyun içerisinde bekletmelisiniz.

Ara ara karıştırmanız gerektiğinden her 10 dakika da bir karıştırmanız daha iyi sonuç verecektir. Zaman dolduğunda ise gümüşlerinizi çıkartın ve bir bezin içerisine koyup fazla suyun sızmasını sağlamalısınız. Bazı kirlerin çok inatçı olması nedeniyle çıkmama durumunda ise yapacağınız işlemin fırça ile fırçalamak ve kirleri çıkarmak olacaktır. En sonunda yine ılık suyla durulamalı ve kurutarak kullanabilirsiniz.

Pırlanta Takıları Parlatma

 • 1 yemek kaşığı amonyak;
 • 1 çay bardağı su;

Gerçek pırlantaları parlatmak için çok hassas davranmalısınız. Amonyak ve su ile bir karışım hazırlamanız gerekiyor. Daha sonrasında ise bu karışım ile birlikte pırlantalarınızı nazikçe davranarak parlatmanız gerekmektedir. Bu işlem için şu şekilde bir yöntem uygulamanız pırlantalarınızın ilk gün kadar parlak olmasını sağlar. Bir kabın içerisine 1 yemek kaşığı miktarında gerçek amonyak koymalı ve üzerine 1 çay bardağı ılık su koyarak karıştırın.

Bütün pırlantalarınızı bu karışımın içerisine koyun ve her 10 dakika da bir karıştırın. Pırlantaların 1 saat boyunca karışım içerisinde kalması ve sonrasında ise çıkartılarak musluk suyu altında durulanmalıdır. En son kurutmanız için mikrofiber bez ile birlikte kurutma işlemini çok dikkatli ve nazik hareketler ile yaparak, pırlantaya zarar vermeden gerçekleştirmelisiniz. Bir pırlata takının her 3 ayda bir parlatma işlemi yapılmalıdır.

Diğer Taşların Parlatılması

 • 1 çay kaşığı sıvı sabun;
 • 1 çay bardağı ılık su;
 • Yumuşak Bez.

Taşlı takıların temizlenmesi oldukça zor ve zahmetlidir. Bunu bir kuyumcuda yapmayıp evinizde yapacaksanız çok dikkatli olun. Çünkü taşların yerinden çıkması ve kaybolmasına neden olabilirsiniz. Bu durumda kalmamak için nazik hareketlerde bulunmalısınız. İlk olarak bir kase içerisine ılık su konulmalı ve içerisine sıvı sabun koyup bir çatal yardımı ile birlikte çırpmanız ve köpürtmeniz gerekmektedir. Değerli taşlarınıza ait olan takılarınızı bu karışımın içerisine tutarak batırın.

10 saniye kadar suyun içerisinde tutun ve hemen çıkartın. Daha uzun tutmanız taşlarınıza zarar vereceği gibi yapışkanı çıkmasına da neden olur. Bunun gerçekleşmemesi için mutlaka suyun içerisinde kısa tutun. Çıkardıktan sonra yumuşak bir havlu ile silin. Takınızı kontrol edin ve taşlarında bir eksilme olup olmadığına bakın. Şayet eksilme olması durumunda sizler tamir etmeye ve yapıştırmaya asla kalkmayın. Bu taşların bazıları çok küçük boyutta olacağından yapıştırmaya kalkmanız durumunda ciddi zarar verebilirsiniz.

İncilerin Parlatılması

 • Saf alkol;
 • Yumuşak bez.

İnciler çok hassas olması nedeniyle evinizde parlatmanız çok önerilmemektedir. Fakat acil durumlarda parlatmanız gerekiyorsa evinizde sadece kararmış incilerinizi parlatmalısınız. Bunun için saf alkol kullanarak temizlemesi gerçekleştirilmelidir. Unutmayın ki en ufak bir sert hareketiniz sonucunda incilerinizde geri dönüşü mümkün olmayan hasar oluşmasına neden olur. Hasar vermemek içinse nazik hareketler ile davranmanız daha etkili olur.

Mikrofiber bez ile parlatma işlemi gerçekleştirirseniz aynı zamanda da kırılması ya da çizilmesini de engellemiş olursunuz. Saf alkol az miktarda beze dökülmeli ve incinizi bezin ortasına koyup silmeye başlayın. Bir dakika boyunca sildiğiniz zaman incinin parladığını göreceksiniz.

Altın Parlatılması

 • Diş macunu;
 • Fırça;
 • Su;
 • Bez;

Altın parlaklığını çok fazla kaybetmese bile hatalı kullanım nedeniyle bazı durumlarda parlaklığını yitirecek olduğundan parlatma işlemi yapılmalıdır. Özellikle de çok fazla kullanılmış altınlarda parlaklığını eskime nedeniyle yitirecek olduğundan bu yöntem ile parlaklığına kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Diş macunu hafif sulandırılmalı ve altın içerisine batırılıp 10 dakika boyunca bekletin. Çıkardıktan sonra diş fırçası ya da daha sert kılları olan bir fırça ile birlikte fırçalayın. Bol su ılık su ile durulayın ve parlaklığını tekrardan kazandırmak için yumuşak bir bezle birlikte silmeniz gerekmektedir.

İmitasyon Takıların Parlatılması

 • Sigara külü;
 • Su;
 • Bez.

İmitasyon takıların kararması ve parlaklığını kolaylıkla yitirecek olduğundan parlatmak için sigara külü ile birlikte eski parlaklığına kavuşmayacak olsa bile bir miktar parlak olmasını sağlayabilirsiniz. Banyo yaparken çıkarmamanız, sürekli olarak suya temas etmesi gibi durumlarda kararmalar meydana gelecek ve parlaklığının azalmasına neden olur. Bu durumda yapacağınız işlem bir miktar sigara külünün ılık su ile birlikte sulandırmak ve imitasyon takınızın üzerine sürerek 10 dakika boyunca bekletmek olacaktır. Tekrar söylemek isteriz ki ilk aldığınız gün kadar parlaklığa kavuşmayacak olsalar bile birkaç ton parlamasını sağlayabilirsiniz. Bekleme sonrasında yumuşak bir bez ıslatılarak sigara külü yuvarlak hareketler yapılarak silinmelidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.