Tay Tüyü Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır ve Neler Kullanılmalıdır?

20.07.2017
6.684
Tay Tüyü Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır ve Neler Kullanılmalıdır?

Tay tüyü koltuk kumaşlarını hangi uygulama ile temizlerseniz temizleyin ardından mutlaka ılık su ile durulama yapmanız gerekir. Ayrıca kurumadan koltuğun kullanılmaması da gerekmektedir.

Evdeki Çözümler

Doğal Sabunlar

 

Tay tüyü kumaş nasıl temizlenir doğal olarak üretilmiş olan sabunlar leke çıkarma konusunda oldukça güzel çözümler sunar. Özellikle yağ bazlı olan kirlerin yok edilmesinde etkilidir. Doğal sabun direk olarak nemli bir bezin üzerine sürülür. Ardından bez ile tay tüyü kumaş koltuk silinir. Bu uygulama şu şekilde de gerçekleştirilebilir;

Ilık olarak hazırlanmış olan suyun içine biraz doğal sabun çözeltisi dökülür. Pamuklu bir bez bu karışımın içine batırılır ve tay tüyü koltuk bununla temizlenir. Bu iki uygulamadan hangisi uygulanırsa uygulansın mutlaka ardından ılık su ile durulama yapılmalıdır. Durulama işlemi de tay tüyü kumaş için bez ile yapılır. Durulama bittikten sonra koltuğun kurumasını hızlandırmak adına temiz kuru bir bez ile nemi alınmalıdır.

Sirkeli Su

 

Sirke ev içindeki lekeleri çıkarma konusunda oldukça önemli bir yardımcıdır. Ayrıca ev içinde kullanılan dezenfektan bir maddedir. Yani koltukların kumaş temizliğinde de dezenfekte özelliği sağlar. Ilık suyun içine yarım çay bardağı sirke katılır. Bu karışımın iyice karıştırılması homojen bir karışım elde edilmesine olanak sağlar. Karışımın kullanılması için pamuklu bir bez kullanılması uygun olacaktır. Karışıma bezi batırın ve iyice sıkın. Ardından nemli ve pamuklu bez yardımı ile tay tüyü koltuk temizliği için silme yapın. Kumaş üzerinde bulunan lekeler çıktıktan sonra ılık su yardımı ile durulama yapmayı kesinlikle unutmayın. Hem tay tüyü koltuk tüylerinin bozulmaması için hem de kumaş çabuk kurusun diye kuru bezle koltuğun üzerindeki nemi alın.

Islak Mendil

 

Tay tüyü koltuk kumaşları üzerinde minik lekeler fark ettiğinizde bebek cildi için kullanılan ıslak mendillerden yardım alabilirsiniz. Islak mendil kumaş üzerindeki lekelere hemen müdahale etmek adına da kullanılır.

Deterjan

Tay tüyü koltuklarınızda genel temizlik yapmak istiyorsanız kumaş üzerine uygun olan deterjanı uygulamalısınız. Yalnız deterjanın fazla uygulanması sorun yaratabilir. Kolay temizlenen ve kumaş özelliklerine uygun olanların seçilmesi gerekir. Silmeden sonra mutlaka durulama yapılmalıdır.

Arap Sabunu

 

Ilık su içinde çözülen arap sabunu ile koltuklarınızı silebilirsiniz. Tüm lekeler konusunda etkili olan bu çözümdür. Uygulamanın ardından mutlaka ılık su ile durulama yapılması gerekir. Durulama işleminde koltuğun üzerinde kalan fazla su kuru bez ile alınmalıdır.

Temizlikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Tay tüyünden üretilmiş olan koltukların kumaşlarında mikro kapsüller bulunur. Bunların bozulmaması için çamaşır suyu ve ağartıcı özelliği bulunan deterjanlar kullanılmamalıdır.
  • Temizleme işlemlerinde çok sıcak ve çok soğuk suyun kullanılmasın kumaşın özelliklerinin bozulmasını sağlar.
  • Bu kumaşlarda sıvı itme özelliği bulunduğu için leke kolay şekilde müdahale edilir. Bu özelliği dikkate alınarak en doğru müdahalenin yapılması uygun olacaktır.
  • Alınan koltukların ne ile silineceği konusunda leke çıkarıcı ürünler kullanılacaksa kumaşın özellikleri dikkate alınarak seçim yapılmalıdır. Aksi takdirde kumaşta bozulmalar meydana gelir.

Kaliteli Tay Tüyü Nasıl Anlaşılır?

Tay tüyü kumaşların sık dokunmuş olması ve kadifemsi bir görüntüye sahip olması gerekmektedir. Kumaşta kellikle ve boşluklar kesinlikle olmamalıdır. Ayriyeten koltukların üzerinin toz ya da tüy toplamamış olması da çok önemlidir. Tay tüyü kumaş ya da koltuk alımlarında bozulmalar ve renk değişimleri konusunda garanti veren firmalardan alım yapmak çok önemlidir. Firmanın uzun süre sattığı ürünün arkasında durması gerekir. Piyasada tay tüyü olarak satılan birçok sahte kumaş ve koltuk bulunur. Bu konuda dikkatli olunması gerekir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.