Teflon Tava Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

08.01.2019
6.049
Teflon Tava Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Teflon Tava Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Yemekleri pişirmek için mutfaklarda vazgeçilmez bir pişirme aracı olan teflon tavaların uzun ömürlü kullanımı için temizleme yöntemleri.

Teflon Tava Bakımı

 

Teflon yüzeye sahip olan bir tencere ya da tavanın kesinlikle bulaşık fırçaları, sert süngerler ya da teller kullanılarak temizleme işlemi yapılmamasına dikkat edilmelidir. Teflonun yüzeyinde çizilmeler oluşması halinde sağlığa zararlı olması nedeniyle ve karbon oluşmasına sebep olacağından önerilmemektedir. Bu eşyaların temizliği her zaman dikkatli ve nazik yapılması hem sağlıklı olacak hem de uzun ömürlü kullanımının olmasını sağlayacaktır. Teflon eşyaların bakımları da çok önemlidir. Bakımı için şu yöntemleri uygulamanız sonucunda daha uzun ömürlü kullanmanız mümkün olacaktır.

 • Bulaşık makinesinde yıkanmaması gerekmektedir. Her zaman 200 derecenin altında sıcak su ile yıkanması gerekmektedir. Aşırı ısınması sonucunda deformasyon oluşmasına neden olur;
 • Kullandıktan hemen sonrasında temizliğini yapmanız ömrünün uzamasını sağlar;
 • Teflon yüzey kısmına asla metal herhangi bir eşya değmemesine dikkat edin. Yemeklerinizi kızartırken metal çatal ya da kaşık değmemesine dikkat edin. Her kullanım sonrasında içinin temizliğini yaptığınız gibi alt kısmını da temizleyin.

Teflon tavalarda yemeklerin yanması ya da eskimesi durumunda sürekli sık sık karbon oluşmasına neden olur. Bu sağlığı tehdit edecek olması sebebi ile temizliğini yapsanız bile artık yiyeceklerinizin de sağlıksız pişirmesine sebep olur.

Teflon kaplamalı tavalarda pişirilen yiyeceklerin sağlık açısından tehlike oluşturacağından sık sık karbon oluşmasıyla karşılaşmanız durumunda atmanız ve yenisini almanız önerilmektedir.

Teflon Tava Temizliği

 • 2 yemek kaşığı kabartma tozu;
 • 200 gram su.

Kirlenmiş ve bakımını aksattığınız teflon eşyalarınızın temizliğinde etkili yöntemlerden bir tanesi olan kabartma tozu ve su ile elde edeceğiniz karışım temizlikte etkili bir yöntem olacaktır. İlk öncelikle bir kabın içerisine çözeltiyi hazırlamanız gerekiyor. Bu çözeltinin 5 dakika boyunca kısık ateş üzerinde kaynatmanız ve sonrasında ise ocaktan alınarak karıştırılır ve çözeltiyi teflonun içerisine dökmelisiniz.

Soğuyana kadar beklemeli ve yumuşak bir sünger ile birlikte nazikçe çizilmesini önleyerek temizliğini yapınız. Teflonun bakımında en önemli noktalardan bir tanesinin çizilmesini önlemektir. Bu nedenle de sert ya da fırça ile temizliği yapılmamalıdır.

Süngerlediğiniz eşyanızı ılık su ile birlikte durulamalı ve ters çevirip kurumasını beklemelisiniz.

Sodayla Teflon Temizliği

 • 2 yemek kaşığı soda;
 • 300 gram su;
 • Bulaşık deterjanı;
 • Yumuşak sünger.

Sodayla temizliğini gerçekleştirecek olanlar için çok kaynar su kullanmamanız önemli bir nokta olacaktır. Pişirmekte olduğunuz yemekleri yaktıysanız karbon oluşmasına neden olacaktır. Bu karbonun kolaylıkla çıkmasını sağlayabilmek amacıyla yapacağınız bir kabın içerisine 70 derece sıcaklıkta su koyup içerisine 2 yemek kaşığı miktarında soda koyun ve karıştırın.

Tavanın içerisine konularak bekletilmeli ve oluşan karbonun yumuşaması beklenmelidir. En az 30 dakika boyunca bekletilmesi çok önemli olmaktadır. Çözelti dökülür ve içerisine çok az miktarda bulaşık deterjanı koyup, yumuşak bir süngerle birlikte siliniz ve ılık suyla durulamalısınız. Asla süngerin sert kısmı ile temizliğini yaparak çizilmesine neden olacak bir durumda bulunmamalısınız.

Kolayla Temizliği

 • 500 gram siyah kola;
 • Bulaşık deterjanı;
 • Sünger.

Karbon oluşması halinde teflonu atmak istemiyorsanız temizliği için mutlaka önlem almanız gerekmektedir. Bunun için ilk öncelikle yapacağınız işlemin siyah kola kullanarak yapmak olduğunu biliyor musunuz? Siyah kola tavanın tamamen dolduracak şekilde koymalısınız. 500 gram tam olarak doldurmaması halinde üst kısmına bir miktar daha ekleme yapmanız gerekiyor. Ocağın üzerine koyun ve 15 dakika kısık ateşte kaynatma sonrasında ağzını kapatarak soğumaya bırakın. Soğuduğundaysa dökerek ilk önce durulayın ve bir miktar bulaşık deterjanı koyup süngerle yıkayın. Duruladıktan sonra kurulamaya bırakmalısınız.

Yağ Çözücü

Genellikle kızartmalar için kullanılmakta olan tavaların dış kısmında bir süre sonrasında yağ kalıntılarının oluşmasına neden olacağından mutlaka belirli aralıklarla birlikte dış yüzeyinin de temizliğini yapmanız gerekmektedir. Marketlerde satılan yağ çözücüler alınmalı ve tavanın dış yüzeyine püskürtmeniz gerekiyor. 5 dakika beklemeli ve sünger ile birlikte temizliğini gerçekleştirmelisiniz.

Ayrıca yanıkların oluşmasına neden olacağından muhakkak CİF kullanarak temizliğini gerçekleştirmeniz sonucunda daha uzun ömürlü kullanmanız da mümkün olacaktır. Dış yüzeylerini de temizlerken her zaman iç yüzeyini temizlediğiniz gibi yumuşak bir sünger kullanarak temizliğini gerçekleştirirseniz, çizilmelerini önlemiş olacak ve uzun bir süre kullanmanız da mümkün olur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.