Tentürdiyot Lekesini Çıkarma Yöntemleri ve Kullanılacak Malzemeler

18.07.2017
6.954
Tentürdiyot Lekesini Çıkarma Yöntemleri ve Kullanılacak Malzemeler

Yara dezenfektanı olarak pansumanlarda sıklıkla kullanılan koyu kırmızı renkli bu sıvı üstümüze veya çevremize bulaştığında zorlu lekeler bırakır. Peki tentürdiyot lekesi nasıl çıkar?

Tentürdiyot Lekesini Kumaşlardan Çıkarma

 

Yüksek miktarda iyot içeren tentürdiyot lekesini çıkarmak için bir çok yol vardır. Ancak bu lekeleri kumaşlardan çıkarmak biraz daha zahmetli ve meşakkatli bir iştir. Ancak evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz yöntemler ile bu lekeleri çıkarabilirsiniz. Peki tentürdiyot lekesini ne çıkarır? İşte pratik yöntemleri ve kullanacağınız malzemeler…

İyotlu lekeleri çıkarmak için asitli çözeltilerden yararlanmakta fayda vardır. Asitli çözeltiler tentürdiyot içerisindeki pigmentleri kumaşlardan uzaklaştırmaya yarayacaktır ve kumaşlara zarar vermeden bu lekeleri kolaylıkla çıkaracaktır.

Bu lekeleri kumaşlardan çıkarabilmek için uygulayacağınız ilk yöntem lekeyi soğuk su ile yıkamak olacaktır. bu lekelerin büyük kısmını çıkaracaktır. Ardından bir kap su içerisine bir miktar bulaşık deterjanı ve amonyak eklemelisiniz. Bu karışım lekelerin çözünerek kumaşı terk etmesine yeterli olacaktır. Ardından kumaşı bu karışım içerisine bırakınız ve yarım saat kadar bekletiniz. Bu süre zarfında amonyak tentürdiyot içerisindeki iyotu etkisiz hale getirecektir. Süre dolduktan sonra kumaşı yıkama talimatlarına uygun olarak yıkayabilirsiniz.

Tentürdiyot Lekesini Halı ve Döşemelerden Çıkarma

Halı ve döşeme gibi derin gözenekli yüzeylerden bu lekeleri çıkarmak her zaman için daha zor olacaktır. Ancak doğru yöntemleri uygulayarak bu lekeleri çıkarmak her zaman için mümkündür. Burada daha güçlü asidik çözeltilerden yararlanmamız gerekecektir. Bazı asidik çözeltiler halı ve döşemelerde renk değişimlerine ve solmalara sebep olabilir. Bu durumu önlemek için uygulamadan önce küçük bir alanda test etmenizde yarar vardır.

 

Halı gibi derin gözeneklere sahip yüzeyler her zaman için lekeyi kolaylıkla emer. Bu durumu önlemek için lekeye mümkün olduğunca hızlı müdahale etmek önemlidir.

Bu lekeleri halılarınızdan veya koltuklarınızdan çıkarmak istiyorsanız sodyum tiyosülfat kullanabilirsiniz. Eczanelerden temin edebileceğiniz bu kimyasal oldukça güçlü bir içeriğe sahiptir. Kumaşa direk uygulamanız sakıncalı olacağından hazırlayacağınız karışım içerisinde bir miktar kullanmanız daha doğru olacaktır. Bir fincan su içerisine bir çay kaşığı sodyum tiyosülfat eklemeniz yeterli olacaktır. Hazırladığınız karışımı döşemenizde ve halılarınızda bez yardımıyla uygulayabilirsiniz.

Tentürdiyot Lekesini Elden Çıkarma

Bu lekelerin en sık karşılaşıldığı yer ise ellerdir. Ellerden çıkarılması cilde zarar vermeden biraz zor olabilir. Ancak alkollü çözeltiler ile bu lekeleri elinizden kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Zamanla çıkmasını beklerseniz bu günler hatta haftalar sürebilir. Bu durumla karşılaşmamak için elinize bulaşır bulaşmaz mümkün olduğunca hızlı şekilde müdahale etmenizde fayda vardır. Peki tentürdiyot lekesi elden nasıl çıkar?

 

Bu lekeleri ciltten çıkarmanın en etkili yolu asitli veya alkol içeren çözeltilerden yararlanmaktır. Ellerdeki lekeleri çıkarmak için kesinlikle sodyum tiyosülfat veya amonyak kullanmayınız. Bu cildinizi tahriş eder ve alerjik reaksiyonlara sebep olur.

Tentürdiyot lekelerini elden çıkarmanın en sağlıklı yolu el dezenfektanlarıdır. Bu solüsyonlar oldukça fazla miktarda alkol içermektedir ve cildinizi tahriş etmeyecek şekilde formüle edilmiştir. Bir diğer etkili yöntem ise izopropil alkoldür. Bu yöntem ile de ellerinize zarar vermeden tentürdiyot lekelerini kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Bu yöntemler dışında beyaz sirke de oldukça etkili bir yöntemdir. Ancak elinize uzun süre uygulamaya dikkat edin. Bu yöntemler ile içeriğindeki iyotu etkisiz hale getirebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.