Topuk Çatlağı Neden Olur? Topuk Çatlağına Ne İyi Gelir?

03.04.2022
10.114
Topuk Çatlağı Neden Olur? Topuk Çatlağına Ne İyi Gelir?

Topuk Çatlakları Nasıl Önlenir? Özellikle fiziksel işlerde çalışan kişilerde sıkça topuk çatlağı rahatsızlığı görülmektedir. Topuk çatlaklarını önlemek ve gidermek için birçok merhem ve bakım kremi bulunmaktadır. Ancak bu ürünler kimyasal olması ve özellikle yağlı merhemler kullanılması deri gözeneklerinin tıkanmasına ve ter salgısının kısıtlanmasına neden olabiliyor.

Topuk çatlaklarının kimyasal olmayan ürünler ile gidermek ve önlemek daha sağlıklısı olacaktır. Esnek, pürüzsüz ve çatlaklara karşı dirençli bir topuk tipine sahip olmak için düzenli olarak haftada bir kez ayak topuğunuzu ayak törpüsü veya ponza taşı ile temizlemeniz gerekir.

Ayak törpüleri hassas olan derinin zedelenme riskini azaltır ve pürüzsüzleştirir. Bu sayede topuk çatlağı gibi problemlerin önüne geçer. Ayak törpüsü topuk çatlaklarına dik gelecek şekilde kullanılması durumunda çatlaklar derinleşir bu nedenle törpüyü ayak çatlaklarına paralele şekilde kullanılması gerekir. Ayak törpüsü kullandıktan sonra uygun bir topuk kremini masaj yapar şekilde ovmanız gerekir.

Topuk Çatlağı Nedir?

Topuk çatlakları ayak derisinde görülen ince ve derin yarıklardır. Bu çatlaklar derinin en üstteki kalın boynuzsu tabakasından derinin en derin tabakasına kadar uzayabiliyor. Çatlaklar ayak topuklarında ve yan yüzeylerde sıkça görülür.

Sağlıklı deri elastik, basınca dirençli ve pürüzsüz bir yapıda olurken topuk çatlaması olması halinde ayak derisi kuru ve pürüzlü bir yapıya dönüşür. Yüzeydeki ölü hücrelerden oluşan boynuzsu tabaka kalınlaşır. Topuk çatlakları ayakları rahatsız eder, yürürken zorluk çıkarabilir veya ağrılı olabilir. Bu durumlar yürümeye ve özellikle spor faaliyetlerine engel olur.

Topuk Çatlağı Neden Olur?

Topuk çatlaklarının birçok farklı nedeni olabilir bu nedenler genellikle aşağıdaki gibidir;

 •  Topuk çatlaklarının oluşma nedeni genellikle sedef, egzama, deri hastalığı ve ayak mantarları gibi nedenlerden olur.
 •  Kış aylarında havaların soğuması ve iç mekanlardaki havanın kuru olması topuk çatlaklarına neden olabilir.
 •  Yaz aylarında ayak derisinin tozlu zeminlere temas etmesi deri kuruluğuna ve topuk çatlağına neden olabilir.
 •  Vücudun ihtiyaç duyduğu sıvıyı karşılamamak veya üre eksikliğinin olması gibi sebepler topuk çatlağına neden olabilir.
 •  B vitamini eksikliği ve Demir minerali eksikliği topuk çatlağına neden olabilir.
 •  Aşırı kilolu olmak veya aşırı aktivite yapmak ayak tabanlarının fazla basınca maruz kalmasına neden olabilir. Bu durumda topuk çatlağına neden olabilir.
 •  Böbrek hastalığı, şeker hastalığı veya tiroit yetmezliği gibi metabolik hastalıklar topuk çatlağı oluşumuna neden olabilir.
 • Ayağın yapısal şeklinin bozuk olması, el veya ayak derisinde kalınlaşma ve sertleşme ve bazı genetik deri hastalıkları topuk çatlığına neden olabilir.

topuk çatlağı neden olur nasıl geçer

Topuk Çatlağına Ne İyi Gelir?

Topuk çatlağı için kimyasal ürün kullanmak yerine bitkisel çözümler ile daha sağlıklı bir şekilde topuk çatlağı rahatsızlığından kurtulabilirsiniz. Topuk çatlağına iyi gelen bitkisel çözümler şunlardır;

 • Cilt ile ilgili birçok probleme iyi gelen limonun asidik yapısı cildin yumuşamasını sağlar ve topuk çatlağına iyi gelir.
 •  Badem yağı, Hindistan cevizi yağı, zeytin yağı ve badem yağı cilt üzerinde birçok olumlu etkiye sahiptir. Topuğunuzu ponza taşı ile ovduktan sonra bu yağlardan herhangi birini kullanarak ayak topuğunuza masaj yapabilir ve topuk çatlağından kurtulabilirsiniz.
 •  Her duşta sonra ayak topuğunuza bitkisel nemlendirici kremi uygulayarak topuk çatlağının önüne geçebilirsiniz.
 •  Balın anti bakteriyel ve nemlendirici özelliği sayesinde ayak topuk çatlağından kurtulabilirsiniz.

Vazelin Topuk Çatlağına İyi Gelir Mi?

Ayaklarınızı ılık su içerisinde yaklaşık olarak 10 ile 15 dakika kadar beklettikten sonra topuğunuzu ponza taşı ile ovun. Ardından vazelini tüm ayağınıza sürün ve ayaklarınıza çorap giyerek uyuyun. Çorap vazelinin ayak topuğunuza daha iyi temas etmesini sağlar. Aynı zamanda bir çay kaşığı kadar vazelini ve limon suyunu karıştırarak ayağınıza sürebilir ve topuk çatlağından kurtulabilirsiniz.

Vazelin topuğun yumuşamasına yardımcı olur ve cildin ihtiyaç duyduğu nemi karşılar. Bu sayede topuk çatlağı problemine karşı olumlu anlamda oldukça etkilidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.