Tost Makinesi Nasıl Temizlenir, Püf Noktaları Nelerdir?

23.02.2019
6.232
Tost Makinesi Nasıl Temizlenir, Püf Noktaları Nelerdir?

Tost Makinesi Nasıl Temizlenir, Püf Noktaları Nelerdir?

Kahvaltıların vazgeçilmezleri arasında olan tost makinelerinin temizliği sanıldığının aksine son derece kolay olmaktadır. Püf noktaları ve yöntemleri hakkında bilgiler.

Tost Makinesinin Temizlenmesi

Tost makinesi ya da ekmek kızartma makinelerinin temizlenmesi için mutlaka dikkat edilmesi gereken kurallar bulunmaktadır. Birçok insan yanlış temizleme yöntemleri sebebiyle çoğu zaman tost makinelerinin bozulmalarına neden olmaktadır. Bu durum olmaması için sizlerde şu durumlara dikkat etmeniz gerekmektedir.

 • Tost makinesini temizlemeden önce prizden çekmeniz ve elektrik bağlantısının kalmadığına dikkat etmelisiniz;
 • Her zaman için tost makineleri soğuk bir şekilde temizliğinin yapılması gerekmektedir. Sıcak olan bir tost makinesinin hemen temizlenmesi bozulmasına neden olur;
 • Kesinlikle metal ve kesici herhangi bir nesne kullanmamanız gerekiyor;
 • Suyun altına tutmak ya da suyun içerisine batırmak gibi bir hata yapmanız bozulmasına neden olur.

Yukarıda yazmış olduğumuz kurallara uymanız durumunda daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaksınız. Ayrıca nasıl temizlemeniz gerektiği konusunda püf noktalarını biliyorsanız o halde evde kendiniz kolaylıkla temizliğini gerçekleştirebilirsiniz.

Her kullanım sonrasında temizliğini aksatmamanız durumunda ise genel temizliğini gerçekleştirirken daha kolay ve çabuk olacaktır.

Tuzla Temizliği

 • 4 yemek kaşığı sofra tuzu;
 • 1 tane sünger;
 • 1 fincan su.

Tost makinesi zamanla ekmek kırıntıları ya da ekmeğin arasına koyduğunuz malzemelerin erimesi nedeniyle bakterilerin oluşmasına neden olacaktır. Bu durumda birçok bakterinin yok olmasını sağlayacak olan temizleme yöntemlerinden bir tanesi de tuz kullanarak temizliğini gerçekleştirmek olacaktır. Bunun için yapacağınız ilk olarak süngerin sert kısmını kullanarak ekmek kırıntılarını almak için hafif basınç uygulamak ve kırıntıları çıkarmak olur. Ardından ise temizliğini gerçekleştirmek için sünger çok hafif nemlendirilmesi gerekiyor. Tekrardan tost makinesinin her tarafını silin ve eşit miktarda üzerine tuz dökerek 1 saat boyunca bekletmelisiniz. Sonrasında ise sünger ile birlikte tuzlar alınmalı ve sünger yıkandıktan sonra suyu çok iyi sıkılmalı ve tekrardan silinmelidir. Bu işlem sayesinde bakterilerin ölmesini sağlamış olacaksınız.

Sirkeyle Temizliği

 • 3 yemek kaşığı sirke;
 • 1 su bardağı su;
 • 1 tane sprey şişesi;
 • 1 tane sünger.

Sirke bilindiği üzere en iyi bakterileri yok edecek olan ve onların tekrardan üremesini engelleyecek doğal temizleme yöntemi olarak bilinmektedir. Bunun için yapacağınız temiz ve boş bir sprey şişesi içerisine 3 yemek kaşığı sirke konulmalıdır. Üzerine 1 su bardağı miktarında su koyun ve bu karışımı ilk olarak çalkalamanız gerekmektedir. Daha sonrasında ise sünger ile birlikte ilk öncelikle tost makinesinin üzerinde bulunan ekmek kırıntılarını alabilmek için mutlaka süpürmek gerekmektedir. Daha sonrasında ise hazırladığınız karışımı tost makinesine 15 santim uzaklıkta püskürtmeye başlayın. Fakat çok fazla püskürtmemeye dikkat etmeniz gerekmektedir. 1 saat boyunca beklenmeli ve ardından ise sünger yıkanarak suyunu sıkın ve sirkeli kısmı temizleyin. Bütün bakteriler ölmüş olacaktır.

Karbonatla Temizliği

 • 1 yemek kaşığı karbonat;
 • 1 yemek kaşığı deterjan;
 • Mikrofiber bez;
 • Sünger;
 • 1 litre su;
 • Fırça ve kova.

Karbonat parlamasını sağlayacağı gibi aynı zamanda da genel temizliğini de bu yöntem ile birlikte gerçekleştirmiş olacaksınız. Bunun için öncesinde tos makinesinin ekmek kırıntılarını fırça ile birlikte fırçalamalı ve sonrasında ise üzerine karbonat dökerek bir süre beklemeniz gerekmektedir. En az 1 saat boyunca bekleyin ve ardından ise bir kova içerisine ılık su doldurmalısınız. İçerisine 1 yemek kaşığı miktarında bulaşık deterjanı da eklemeli ve sonrasında da karıştırmanız gerekiyor. Köpürmesi sonrasında sünger batırılmalı ve tost makinesi silinmelidir. Karbonatları asla fırçalamadan üzerindeyken silmeniz daha etkili olacaktır. 10 dakika boyunca bekleyin. Ayrıca bütün her ayrıntısını da sildiğinize emin olmalısınız. Silerken mutlaka sık sık süngeri çeşme suyunun altında yıkamalı ve ardından ise hazırladığınız karışıma batırıp sıkarak tekrardan silmelisiniz. 10 dakika boyunca bekledikten sonra ise yapacağınız ilk işlem ise süngeri tekrardan yıkamak ama bu defa deterjanlı suya batırmamak olur. Deterjan kalıntılarının kalmaması için temiz ve nemli sünger ile birlikte silin. Süngerin asla çok ıslak olmamasına dikkat edin.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.