Kağıttan Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkartılır?

17.04.2023
8.384
Kağıttan Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkartılır?

Tükenmez kalem kağıttan nasıl çıkar, lekeyi silmek için belli birçok yöntem kullanılır. Bu yöntemler en doğru şekilde uygulandığı sürece fayda sağlayacaktır.

Birinci yöntem

Ev Kimyasalları Kullanımı

Tükenmez kalem kağıttan nasıl çıkar, lekeyi silmek için aseton kullanımı yapılmalıdır. Asetonda dökücü özellik bulunduğu için kağıttan lekeyi çıkartır. Pamuklu kulak çubuğuna az miktarda aseton uygulayın ve silmek istediğiniz mürekkebin üzerine sürtün. Siyah ve mavi tükenmez kalem lekesi içinde kullanılır. Tükenmez kalem lekesi olan kağıtlar alkol desteği ile sürtünme sayesinde çıkar. Tükenmez kalem lekesi az ise kulak çubuğu yardımı ile çıkar.

Limon Kullanımı İle Çıkar

Bir cam kavanozun içine limon sıkın. Pamuklu kulak çubuğunu limon suyunun içine batırın. Sonrasında ıslak olan kulak çubuğu ile silmeye çalıştığınız mürekkepli kağıda hafifçe silin. Limon içinde bulunan asit tükenmez kalem lekesinin çözülmesini sağlayacaktır. Yalnız yapılacak olan işlemde nazik olmak önemlidir. Ağır olan kağıtlardan limon ile silme işlemleri daha zor olurken hafif kağıtlarda bu işlem daha kolaydır.

Kabartma Tozu ve Su Kullanın

Kabartma tozu ile su cam bir kapta macun kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Macun kıvamına gelen karışımı temiz, beyaz bir pamuklu bez kullanmak gerekmektedir. Bu macuna bezi bandırın ve lekenin üzerine sürün. Bu şekilde yavaş yavaş ovun. Kağıt üzerinde ovma işlemi el ile yapılamayacağından dolayı eski bir diş fırçasını kullanışlı olacaktır. Diş fırçanızın kılları hala nispeten sağlamsa, ancak çok yıpranmış değilse bu en iyi sonucu verir. İşlemlerden sonra kağıdın iyi kuruması gerekir.  kağıdın durulanmasına gerek yoktur ve su buhar olarak kendi kendine kurumalıdır. Kuruması için pencere önüne bırakıp beklenebilir.

İkinci yöntem

Bıçak Kullanın

Tükenmez kalem lekesi çıkarmak için bıçak kullanımı yapın. Özellikle baskılı mürekkeplerin çıkarılması adına kullanılır. Bıçak kâğıda dik tutulur ve hafif hafif kazınır. Bıçağı fazla bastırmak kâğıt katmanlarının bozulmasına ve yırtılmasına sebep olur.

Mürekkep Silgisi Kullanın

Silinebilir tükenmez kalem kullanıyorsanız, mürekkep silgisiyle kolayca silebilirsiniz. Silinebilir mürekkep genellikle mavi ve siyahtır ve ambalajında `silinebilir` ibaresi bulunur. Genellikle bir ucunda kalem, diğer ucunda bir silgi bulunur. Tükenmez kalemin silinip temizlenemediğinden emin değilseniz, bulmak için yazıyı silgisiyle silmeyi deneyin. Vinil silgi kullanarak tükenmez kalem çıkar. Ancak bu işlemde dikkatli olmak gerekir. Silgi oldukça pürüzlüdür. Bundan dolayı dikkatli olunması gerekir. Silgi kağıdı kolay şekilde oluşturabilir.

Zımpara Kullanın

Tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar, için zımpara kullanımı yapılabilir. Zımpara oldukça ince olmalıdır. Zımparayı elle kullanmalı ve oldukça hassas davranmalısınız. Hatta küçük zımpara makinası bile bu işlem için kullanılabilir. Bu makinenin kafa kısmı hafif hafif döner bu sayede kağıt üzerinde bulunan tükenmez kalem lekesi çıkar. Özellikle mürekkep dökülmesinde bu işlem tercih edilmektedir. Zımpara çok kuvveti olmadığından dolayı kağıda ve kitap sayfalarına zarar vermez. Zımpara makinesinin yüzey kısmı pürüzlüdür. Bu pürüz sayesinde kağıt ve kitapta olan leke çıkar. Makineyi aşırı düzeyde tutmamak gerekir. Aşırı tutulduğu zaman kağıtta delinme yapar.

YORUMLAR

 1. Büşra dedi ki:

  Ben limonu denedim olmadı

 2. Bşvr dedi ki:

  Saol

 3. Hasan dedi ki:

  Tukenmez kalem yazısını hic leke birakmadan tertemiz silmenin yöntemini bulabilen varsa 3000 euro ödeme yaparım. 538.698.77.90. Numaram bu.

  1. Miray dedi ki:

   Ben buldum ve çıkardım

 4. Damla dedi ki:

  Nasıl