Tuz Ruhu Lekesini Çıkarma Yöntemleri ve Kullanılacak Malzemeler

21.07.2017
6.870
Tuz Ruhu Lekesini Çıkarma Yöntemleri ve Kullanılacak Malzemeler

Tuz ruhu ağır pas ve kireç lekelerini temizlemek için kullanılan yoğun derecede asidik bir maddedir. Yüzeylerde yanlış uygulama sonucu ağır lekeler bırakabilir veya yüzeyi yıpratabilir. Peki bu lekeler nasıl çıkar?

Tuz Ruhu Lekesi

 

Tuz ruhu kimyasal adı hidroklorik asit olan oldukça güçlü asidik bir maddedir. Bu madde genellikle mutfak ve banyodaki ağır pas ve kireç lekelerini çıkarmada kullanılır. Ancak içeriğindeki yoğun asit yüzeyleri aşındırabilir. Temizlik alanında büyük kolaylıklar sağlasa da insan sağlığı açısından oldukça tehlikeli bir maddedir. Bu madde ile temasınız halinde ciddi kimyasal yanıklara maruz kalabilirsiniz.

Hidroklorik asit ciltle temasında çok ciddi kimyasal yanıklara sebep olacaktır. Ayrıca gazının solunması da oldukça tehlikelidir. Bu nedenle eğer bu maddeyi uygulayacaksanız önlem olarak maske ve eldiven takmalı mümkünse cildinizi tamamen kaplayan kıyafetler giymelisiniz.

Metaller ve fayanslar üzerindeki kireç ve pas lekelerini yok etmek için kullanılan hidroklorik asit bir diğer adıyla tuz ruhu bu yüzeyler üzerinde beklenmedik etkiler yaratabilir. Hidroklorik asit aynı zamanda ağır bir koku bırakacaktır. Bu kokuyu gidermek için evinizi ne kadar havalandırsanızda başarılı olamayabilirsiniz. Bu kokuyu gidermek için bir kaseye beyaz sirke koyun ve gece boyunca odada bekletin. Asitin kokusunu bastıracaktır. Ardından alanı havandırmanız yeterli olacaktır.

Metal Yüzeylerden Çıkarma

Metallerdeki kireç ve pas oluşumunu yok etmede kullanılan hidroklorik asit bazen bu yüzeylerde yeni lekeler oluşmasına sebep olur. Alüminyum veya bakır gibi metallerde ciddi hasarlara yol açabilir. Bu maddeyi çok mecbur kalmadıkça bu metallerde kullanmamalısınız. Aksi takdirde hafif metalleri eritebilir.

Metal yüzeyin kararmasına sebep olabilir. Bu durumda oldukça zorlu lekeler meydana gelecektir. Bu asiti çözebilmek için daha bazik yapıdaki asitlerden yararlanılır.

 

Her asit bu maddeyle tepkimeye girmeyecektir. Yanlış bir maddeyle temas ettirildiğinde istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle bu lekeleri çıkarmak için öncelikle hidroklorik asiti su ile yüzeyden uzaklaştırmak gerekir. Ardından krem temizleyicilerle uygulama yapmanız kararmayı büyük ölçüde yok edecektir. Ancak bu yöntem yeterli gelmezse klorlu çamaşır suyu ile müdahale edebilirsiniz. Ancak tuz ruhu lekesi için en etkili yöntem amonyak olacaktır. Amonyağı direkt olarak uygulayabilir veya amonyak katkılı bir krem temizleyici kullanabilirsiniz. Ancak amonyak kullanacaksanız kesinlikle çamaşır suyu ile birlikte kullanmayın. Bu bileşim zehirli metan gazının ortaya çıkmasına sebep olacaktır.

Seramik Yüzeylerden Çıkarma

Güçlü asitlere karşı dayanıklı olan seramik hidroklorik asitle tepkimeye girebilir. Bu da yüzeyinde zorlu lekeler oluşmasına sebep olacaktır. Seramik lavabolardaki veya küvetler deki kireç ve pas lekelerini temizlemek için bu maddeyi kullanamaya karar vermeden önce bir kez daha düşünmelisiniz. Bunun yerine daha doğal yöntemleri tercih etmeniz fayanslarınızı korumanız açısından iyi olacaktır.

 

Seramik yüzeyler bir çok aside karşı dayanıklıdır. Ancak hidroklorik asit yüzeyde tortular bırakabilir ve daha kötüsü kimyasal tepkimeye girerek bu yüzeyleri eritebilir.

Seramik ve fayanslardan bu lekeleri çıkarmak istiyorsanız krem temizleyicilerle müdahale etmeniz doğru bir yöntem olacaktır. Çamaşır suyu ile de asit lekelerini çıkarabilirsiniz. Ancak uygulama yapacağınız çamaşır suyunun klorlu olamasına dikkat edin. Bu lekeleri yüzeylerden çıkarmanın en etkili yolu amonyaktır. Amonyak ve su karışımını lekeler üzerine uygulayarak iyi sonuçlar alabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.