Uhu Lekesini Çıkartmak İçin Nasıl Bir Yol İzlenmelidir?

19.07.2017
6.673
Uhu Lekesini Çıkartmak İçin Nasıl Bir Yol İzlenmelidir?

Uhu lekesi çıkartmak için yapılacak olan uygulamalar sorunun nerede olduğuna göre değişmektedir. Bundan doılayı leke meydana geldiğinde sorun bölgesine göre hareket edilir.

Giysiden Çıkarma

Toz Deterjan

 

Kıyafetten uhu lekesi nasıl çıkar ve elbiseye yapışan uhu nasıl çıkar kapsamında leke yeni meydana gelmişse mutlaka kuruması için bekletilmesi gerekir. Aksi takdirde yeni oluşan uhu lekesi izi üzerine uygulama yapıldığında leke daha zorlu bir duruma gelir. uhu lekesi nasıl çıkar, lekenin kurması için en az 2 saat beklenmesi gerekir. Elbiseye yapışan lekenin kaldırılması için tereyağı bıçağı, kredi kartı ya da spatula tarzında bir ürün ile kuruyan madde kaldırılmalıdır. Geriye kalan kalıntılar için;

Gerekli Malzemeler

 • Toz çamaşır deterjanı
 • Ilık su
 • Havlu

1 su bardağı suyun içine ağartıcı özelliği bulunmayan toz deterjan eklemesi yapın. Hazırlanan karışımı temiz beyaz bir havluya emdirin ve havlu ile kurumuş uhu lekesi kalıntısını tamponlayın. Ardından kumaştaki kalıntıları durulayın. Uhu lekesi izi çıkartılan kumaştaki sorunun tamamen yok olması için kendi kendine kurumasına izin verin. Bu uygulamada kuruma işlemi için kurutucu kullanılmamalıdır. Kurutucu lekeyi sabitler.

Kumaştan Çıkarma

 

Gerekli Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı amonyak
 • 1 bardak ılık su

Amonyak ile ılık su birbirine karıştırılır. Hazırlanan karışımı temiz beyaz bir havluya emdirin ve havlu ile kurumuş uhu lekesi izi olan bölgeye tamponlayın. Ardından izi su ile durulayın ve doğal yollar ile kurumasına izin verin.

Sıvı Çamaşır Deterjanı

 

Gerekli Malzemeler

 • 300 mililitrelik kap
 • 2-3 çay kaşığı kadar sıvı çamaşır deterjanı
 • Su
 • Temiz bez

Kabın içine su ve sıvı çamaşır deterjanını koyarak uhu lekesi izi için karışım elde edin. Temiz bir bezi bu karışımın içine batırın ve lekenin üzerine tamponlanarak tamamen nüfus etmesini sağlayın. uhu lekesi elden nasıl çıkar kapsamında karışımın tamamen kumaş tarafından emilmesi gerekir. Ardından elbisede olan sorun bez ile silinir ve durulanır. Kumaş elbiseden leke tamamen çıksın diye doğal yollar ile kurutulur. Eğer kumaşta leke izi kalmışsa uygulama tekrardan yapılmalıdır.

Mobilyadan Çıkarma

 

Buz

 

Gerekli Malzemeler

 • Buz
 • Ütü

uhu lekesi masadan nasıl çıkar ve diğer mobilyalardan nasıl çıkar kapsamında lekeler çoksa ve fazla dökülmüşse ele takılan eldiven ile fazlası bekletilmeden alınmalıdır. Ardından bir buz parçası sorun olan bölgeye hemen sürülür. Buz erimeye başladığından yine beklemeden ütü buharı sorun olan kısma tutulmalıdır. Bu tamamen eridiğinde leke izi de tamamen temizlenir.

Aseton

 

Gerekli Malzemeler

 • Aseton
 • Zımpara ya da jilet

Kurumuş uhu lekesi nasıl çıkar, sorun olan bölgenin üzerine direkt olarak aseton dökülür. Bu şekilde birkaç dakika bekletilir. Uhu lekesi çıkarma için mobilyadan jilet ya da zımpara ile kazıma yapılır.

Halıdan Çıkarma

 

Gerekli Malzemeler

 • 1 su bardağı su
 • 1 çay kaşığı çamaşır deterjanı
 • Temiz bir bez

Halıdan uhu lekesi nasıl çıkar kapsamında özel boyalar içeren ve elyaf olan ürünler oldukça risklidir. Halıdan uhu lekesini çıkarmak için kuruması adına 1 ila 2 saat kadar beklemek gerekir. Halıdaki sorunlar için temizleme konusunda pratik bilgiler bilinmelidir. Püf noktalar ve pratik bilgiler bilindiği sürece işiniz kolay demektir. Lekenin kurumasının ardından küt ağıza sahip bir bıçak ya da kredi kartı ile kazıma yapılır. Ardından 1 su bardağı suya 1 çay kaşığı çamaşır deterjanı karıştırılır. Temiz bir bez yardımı ile uhu lekesi tamponlarak silinir.

Koltuktan Çıkarma

 

Uhu lekesi koltuktan nasıl çıkar, koltuktaki kumaş üzerine dökülen uhu lekesinin kurumasını beklemek gerekir. Bekleme süresi bitiğinde küt ağıza sahip bir bıçak ya da kredi kartı ile kazıma yapılmalıdır.  Koltuk üzerinde kalan kalıntıları temizleme için suyun içine birkaç damla bulaşık deterjanı dökün ve temiz bir bez yardımı ile sorun olan bölgeyi iyice silin. Ardından su ve bez yardımı ile sorun olan bölge iyice silinir.

Elden Çıkarma

 

Uhu lekesini elden çıkartmak için aseton kullanımı yapılmalıdır. Bir pamuk üzerine 4 ila 5 damla aseton dökün. Eldeki yapıştırıcı üzerine sürün ve ovalayın. Aseton uhu ve Japon yapıştırıcısı tarzındaki ürünlerin kolay şekilde el üzerinden çıkmasına olanak sağlar. Evde asetonunuz bulunmuyorsa aynı uygulamayı kolonya yardımı ile de yapabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.