Ütü Lekesini Çıkarmanın Pratik Yolları Nelerdir?

24.05.2018
6.866
Ütü Lekesini Çıkarmanın Pratik Yolları Nelerdir?

Kıyafet ya da eşyalarda oluşan ütü lekelerini çıkarabilmek için uygulanacak pratik yollar ile oluşan ütü lekelerini kolaylıkla çıkarmanız mümkün olacaktır.

Ütü Lekesini Çıkarma

Kıyafetlerin bazılarının ütüsü olmadığı zaman çirkin bir görünüme sahip olacaktır. Ütü kıyafetin daha güzel görünmesinde etkili olacaktır. Fakat bazı kıyafetlerin üzerinde ütünün fazla bırakılması ile birlikte kıyafetin ya da ütü sıcakken eşyanın üzerinde unutulması durumunda ütü yanığı lekesinin oluşması görülmektedir. Siyah kumaşa yapışan ütü izi kumaştaki görüntüsü çok çirkin bir görüntü olmasına neden olmaktadır. Ütü yanığı izi oluşması durumunda çok hızlı hareket etmek gerekmektedir. Giysileri kurtarmak istiyorsanız o zaman hızlı bir şekilde yanığa müdahale etmek gerekmektedir. Pantolondaki ütü lekesi nasıl çıkar sorusu akıllara gelmektedir. Ütü lekesi kumaşa bulaştığı zamanlarda yanığın kalıcı olduğunu bilmek gerekmektedir. Yanık lekesi çok olmaması durumunda pamuklu ve ketenli olan kumaşlara bulaşması durumunda bu lekelerin çıkma ihtimali bulunmaktadır.

Gömlekteki ütü lekesi oluşması durumunda hemen ütünün fişini çekmeniz ve lekeye müdahale etmeniz durumunda lekenin kurtarma şansınız olacaktır. Sararan ütü lekesi kumaşta olması durumunda ılık suyla yıkamanız durumunda ütü lekesi nasıl geçer ve bu durumda lekenin sararmasını da engellemiş olacaksınız. Ilık suyla yıkamanız durumunda ön müdahaleyi yapmış olacaksınız. Daha sonrasında ise lekeyi deterjan ile yıkamanız durumunda sararma işleminin yok olmasını da sağlamış olacaksınız. Bunun için lekenin üzerine bir miktar deterjan dökmeniz gerekmektedir.

Biraz ovmanız ve beklemeniz gerekmektedir. Sonra durulamanız durumunda sararan ütü lekesi temizlenir.

Ütü Lekesini Kıyafetten Çıkarma

Yanan kıyafette oluşan ütü yanığı lekesi nasıl çıkar şeklinde soruyu akıllara getirmektedir. Bunun için ütü yapılırken yanma işlemi gerçekleşmesi sonucunda kişiler bir an önce yanık oluşan lekenin hemen hafif ılık su ile kıyafetin yıkanması gerekmektedir. Bunun için ön bir müdahale yapılacaktır. Ilık su ile ön müdahale yapılmasının ardından hemen deterjan ile müdahale edilmelidir. Bunun için kıyafetin sadece lekeli olan kısmına müdahale etmeniz gerekmektedir. Dikkat etmeniz gereken ilk nokta kıyafetin türü olmaktadır. Bu nedenle kıyafetin nasıl yıkanacak olduğunu da bilmelisiniz.

Ütü izini çıkarmak için yanık kısmın üzerinde deterjan bir süre bekletilmeli ve sonrasında ise elde ovalamanız gerekmektedir. En az 5 dakika boyunca ovalamanız gerekmektedir.

Kumaş renkli değilse o zaman çamaşır suyuna lekeyi basmanız gerekmektedir. Kumaşın renkli olması durumunda çamaşır suyuna basılmaması gerekmektedir. Çamaşır suyunda beyaz olan kumaş en az 15 dakika boyunca beklenmesi gerekmektedir. Çamaşır suyu ile beklendikten sonrasında ılık su ile durulamanız ve çamaşır suyunu arındırmanız gerekmektedir. Çamaşır suyundan sonrasında makinenin 45 dereceye ayarlanmalı ve yaklaşık olarak 1 saat süresi boyunca 800 devirde çamaşır suyuna bastırmış olduğunuz lekeyi çamaşır makinesinde yıkamanız gerekmektedir. Makineden çıkardığınız yanık izi temizlenir ve gider. Bu nedenle de güneş ışığında kurutmanız gerekmektedir.

Ütü Lekesini Eşyalardan Çıkarma

  • 1 çay bardağı oksijenli su;
  • 1 su bardağı su.

Koltuktaki ya da diğer eşyalarda oluşan ütü lekesinin izi oluşması durumunda bunun geçmesi için oksijenli suyu bir kova içerisinde hazırlamanız gerekmektedir. Bunun için hazırlayacak olduğunuz oksijenli su ve normal su ile seyreltmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında yünlü bir bez bu suya batırılmalıdır. Eşyalarda oluşan ütü lekesinin bastırılarak en az 5 dakika boyunca silinmesi gerekmektedir.

Yanık lekesini sadece eşyalardan çıkarmak için etkili olan bu yöntemi kot pantolon gibi kıyafetlerde oluşan ütü yanığı izi gidermek içinde kullanmanız mümkün olacaktır.

Yanık lekesi meydana gelmesi ile birlikte sirkeli su bütün lekelerin çıkarmakta etkili olan yöntemlerden bir tanesi olmaktadır. Bunun için sizlerde beyaz sirke ya da elma sirkesinden yararlanmalısınız. Uygulamadan önce ütü yanığının oluşturduğu izi sirkeli su ile silmelisiniz. Yanık sizini bastırmalı ve ovalayarak temizlemeniz gerekmektedir. Bir süre sonra oluşan yanık lekesi eşyalardan çıkacaktır.

Patateste bulunan nişastanın lekeleri emme konusunda çok yoğun bir etkisi olacaktır. Bunun gerçekleşebilmesi için kişilerin lekeli olan bölgelere patatesi keserek lekeli alana bastırmalısınız. Sonrasında ise patatesi leke üzerinde gezdirmelisiniz. Bu sayede eşyalarda meydana gelen hafif yanık ütü lekelerinin çıktığını fark edeceksiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.