Vazelin Lekesi Olan Alanlarda Temizlik Nasıl Yapılır?

14.07.2017
5.589
Vazelin Lekesi Olan Alanlarda Temizlik Nasıl Yapılır?

Vazelin lekelerinden kurtulmak için öncelikli olarak bunun bir yağ lekesi olduğunu unutmamak gerekir. Yağ için etkili olan maddeleri dikkatli kullanarak sorun ortadan kalkar.

Kıyafet, Halı, Koltuk Ve Döşemelerden Çıkarma

Bulaşık Deterjanı Kullanımı

Vazelin belli başlı yağların kullanımı ile elde edilen bir üründür. Bulaşık deterjanı yağ çözücü özelliği ile bilindiği için bu lekelerde de fayda sağlar. Kumaşın, halının ya da koltuğun üzerinde bulunan vazelin lekesi olan bölgeye kaliteli bulaşık deterjanını dökün. Bu şekilde 15 dakika boyunca beklemesine izin verin. Hassas bir şekilde ve hafif hafif çok bastırma yapmadan ovalama işlemleri yapın. Ardından deterjan kalıntılarını tamamen su ve bez yardımı ile silin. Kıyafette vazelin lekesi meydana gelmişse bulaşık deterjanının fazlası alınır ve çamaşır makinesinde yıkanır.

Çamaşır Deterjanı Kullanımı

 

Boya ve koku içeriği bulunmayan çamaşır deterjanı ile vazelin lekesi kısa süre içinde çıkar. Vazelin lekesi boyutuna bakarak çamaşır deterjanı kullanımı yapmak gerekir. Leke üzerine çamaşır deterjanı uygulaması yapıldıktan sonra bu şekilde yarım saat boyunca bekletilir. Ardından bölge bez yardımı ile ovulur. Kıyafette meydana gelen bir lekeyse mutlaka deterjanın kalıntıları temizlenerek çamaşır makinesine atılır.

Yarım Yağlı Süt Kullanımı

 

Süt kullanımı özellikle kumaşlarda bulunan lekelerin çıkartılması adına oldukça etkilidir. Vazelin lekesi olan kıyafetinizin üzerine yarım yağlı sütten dökün ve 15 dakika boyunca bu şekilde bekletin. Ardından çitilediğinizde vazelin lekesi kumaştan çıkar.

Karton ve Ütü Kullanımı

 

Vazelin lekesi nasıl çıkar kapsamında bu uygulamada sert bir karton kullanmanız gerekir. Karton bulamazsanız birkaç kat kağıt havlu işinize yarar. Kıyafetin alt kısmına kartonu yerleştirin. Kumaşın arka kısmından sıcak ütü ile ütüleme yapmaya başlayın. Kartonun yağı emmesi ile karton diğer yüzünü koyun ve ütülemeye devam edin. Zaten kartona vazelinin yağının çıktığını görebilirsiniz.

Pudra ve Limon Kullanımı

 

Vazelin lekesi nasıl çıkar kapsamında kullanılacak olan limon asitli yapısı sayesinde yağ lekelerinin parçalanmasına olanak sağlar. İlk olarak bebek pudrası leke olan alana dökülür. Bu sayede yağın belli bir kısmı pudra aracılığı ile emilecektir sonra dilimlenmiş olan limon lekenin üzerinde 15 dakika boyunca gezdirilir. Sonrasında kıyafetinizi çamaşır makinesine atarak yıkamalısınız. Leke koltuk ya da halıdaysa su ile iyice durulanmalıdır.

Saçlardan Çıkarma

 

Saçlarda meydana gelen vazelin lekesi nasıl çıkar, bu lekeden kurtulmak için lekeyi dağıtmamak gerekir. Özellikle sıcak ortamdaysanız vazelin daha çok eriyecek ve yayılmaya başlayacaktır. Bunun önüne geçmek adına mutla daha serin bir ortama geçmek gerekir. Saçta var olan bu sorun için evde varsa fındık ezmesi sürülmelidir. Bu ikili ile saça masaj yapılması gerekir. Saça masaj yapılmasının ardından saç düzleştirir gibi parmaklarınızdan yardım alarak vazelini çıkartabilirsiniz. Ardından tarak ya da fırça ile saçlar taranmalıdır. Saç karışmışsa bu uygulamada biraz canınız yanabilir. Tarama işlemi bittikten sonra sıcak su ile bu bölge durulanmalıdır. Saçlardaki sorun durulama işlemi ile çıkar. Kalıntı kaldıysa mutlaka fındık ezmesi ile tekrar uygulama yapmanız gerekir. Tüm leke çıktıktan sonra saç şampuanı ve saç bakım kremi ile yıkanmak ve kalan kalıntıları temizlemek gerekmektedir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Belediye Yardımları Yardım Basvurusu