Vernik Lekelerinin Çıkarılması İçin Nasıl Uygulamalar Kullanılması Gerekir?

16.07.2017
7.506
Vernik Lekelerinin Çıkarılması İçin Nasıl Uygulamalar Kullanılması Gerekir?

Vernik lekelerinin çıkarılması için yapılacak olan uygulamalarda kullanılan ürünlerin sağlık açısından sorun meydana getirmemesi için mutlaka ek donanımların kullanılması gerekir.

Kumaştan ve Camdan Çıkaran Kolay Çözümler

 

Aseton Kullanımı

Gerekli Malzemeler

 • Aseton
 • Su
 • Temiz pamuklu bez

Aseton özellikle kadınların yaşamlarında vazgeçilmez bir üründür. Bu ürün kimyasal bir üründür ve vernik lekesi çıkarma konusunda oldukça etkilidir. Pamuklu bir bezin üzerine aseton dökün. Kumaştan vernik lekesi çıkarmak için pamuklu bez ile lekeleme işlemi yapın. Lekeleme ile sorun ortadan kalkmadıysa bir kovanın içine su ve aseton dökülür. Bu karışımda lekeli olan kıyafet belli bir süre bekletilir. Ardından çıkartılır ve soğuk su ile durulanır. Bu sayede vernik lekesi kolay ve hızlı şekilde çıkar.  Doğal yollar ile kurutulması gerekir. Yani camlar açılarak kurutulduğunda lekelerin çıktığını da gözlemleyebilirsiniz.

Tiner Kullanımı

 

Gerekli Malzemeler

 • Tiner
 • Beyaz pamuklu bez
 • Su

Vernik lekesi nasıl çıkar kapsamsında kullanılacak olan tiner kimyasal bir maddedir. Tiner sayesinde meydana gelmiş olan camdaki ve kumaştaki lekeler kolay, hızlı bir şekilde çıkar. Tiner ile ıslatılan bez yardımı ile sorun olan bölge silinmelidir. Bu işlemde dikkat edilecek olan en önemli nokta tinerin yanıcı bir madde olduğudur. Bundan dolayı silme işlemi bittikten sonra mutlaka temiz su yardımı ile durulama işlemleri yapılır. Durulamadan sonra kurulama da yapılmalıdır. Durulama gerekirse birkaç kez tekrarlanabilir. Tiner uygulaması yanında var olan ateş yangının çıkmasına neden olabilir. Bundan dolayı vernik lekesi çıkarma esnasından mutlaka dikkatli olunması gerekir. Ayrıca bu uygulamada eldiven kullanımı da yapılmalıdır.

Ahşaptan Çıkaran Kolay Çözümler

 

Ahşapta bulunan vernik lekelerinin çıkartılmasında oldukça dikkatli hareket etmek gerekir. Lekelerin çıkarılmasındaki tüm detaylar göz önüne alarak hareket etek gerekir. Ahşaptan vernik lekesi çıkarmak için 3 ayrı çözüm kullanılır. Bunlar;

 • Kimyasal ürün kullanma
 • Zımpara yapma
 • Sıcak hava kullanmadır.

Kimyasal sökücüler; bu ürünler genelde oymalı ve süslemeli olan ahşaplar için uygun olan ürünlerdir. Ahşaptan vernik lekesi nasıl çıkar kapsamından ürünler kullanım talimatlarının dışına çıkılmadan kullanılmalıdır.

Zımpara yapmak; zımpara ile vernik lekesi olan bölge zımparalanır. Bu uygulama oldukça ince bir toz meydana gelebilir. Bundan dolayı maske kullanımı yapmak gerekir. Uygulamada ahşaba zarar vermemek için dikkatli bir uygulama yapmak gerekmektedir. Zımpara sonrasından ahşap boyası ile alan boyanır ve ardından verniklenir. Bu sayede eski görüntüsüne kolay ve hızlı bir şekilde dönüşür.

Sıcak hava; 650°C olan sıcak hava tabancası yardımı ile vernik lekesi olan bölge yumuşatılır. Bu uygulamada sıcak hava ve vernik kokusu meydana geleceği için camların açılması gerekir. Bu uygulamada ahşabın yanmamasına dikkat edilmesi gerekir. Uygulamada solunum için maske kullanımı yapılır. Eriyen vernik bekletilmeden silinir. Ahşabın parlak cilası bu sıcaklık ile yerinden çıkmışsa tekrardan fırça yardımı ile uygulanır.

Fayanstan Çıkarma

 • Tiner
 • Su

Fayanstaki vernik lekelerinden kurtulmak için tiner kullanımı yapılır. Tiner su ile karıştırılır ve bölgeye bez yardımı ile uygulanır. Bu şekilde 10 dakika boyunca bekletilir. Ardından bol su ile bölge durulanmalıdır.  Durulanma işlemleri mutlaka yapılmalıdır. Çünkü tiner yanıcı bir özelliğe sahiptir. Bundan dolayı da durulanması hem ev hem de sağlık açısından gereklidir. Ardından mutlaka kurulama işlemleri de yapılır. Ayrıca tiner uygulaması yapıldığında tüm camlar açılmalı ve bu ürünün meydana getirdiği koku evden kısa sürede çıkartılmalıdır. Kimyasal bir ürünü solumak zarar vereceği için havalandırma işlemi de bu uygulamanın en önemli detayları içinde yer alır.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.