Vişne Lekelerini Yok Etmek İçin Neler Yapılması Gerekmektedir?

20.06.2023
6.500
Vişne Lekelerini Yok Etmek İçin Neler Yapılması Gerekmektedir?

Vişne lekeleri birçok bayanın korkulu olan rüyasıdır. Bu tarz lekeler için neler kullanılacağını ve nasıl temizleme işlemi yapılacağını bilmek kısa zamanda kurtulmaya olanak sağlar.

Vişne Lekesi Nasıl Çıkarılır?

 

Vişne tarzındaki yiyecekler halıya, kilime, koltuğa ya da kıyafete döküldükten sonra önemlidir. Bu meyvenin kendisin ya da suyunun dökülmesinden sonra kırmızı ya da morumsu bir leke meydana gelir. Vişne suyu lekesi çıkarması zahmetli gibi gözükse de aslında kolay bir şekilde çıkarılan lekeler arasında yer alır. Özellikle kıyafetlerden ve kumaşlardan vişne suyu lekesi çıkartmak için;

 • Kıyafette ya da kumaşta bulunan fazla vişneler alınır.
 • Vişne lekesi suyu kumaştan olabildiğince alınmalıdır. Bunun içinde içerden dışarıya doğru soğuk suyun altında yıkanır.
 • Vişne lekesi olan bölge sıvı çamaşır deterjanı ile temizlenir ve bu şekilde 15 ila 30 dakika boyunca soğuk suya batırılır.
 • Bu işlemlerden sonra herhangi bir leke kalmazsa kumaş için güvenli olan renkli bir beyazlatıcı ya da klorlu çamaşır suyu ile yıkanır.
 • Vişne lekesi yapılan işlemlerden sonra kalmışsa hidrojen peroksit uygulanır. Bu uygulama sonrasında kumaş ya da kıyafet bu şekilde bekletilir. Sonrasında duru su ile iyice yıkanır.
 • Vişne suyu nasıl temizlenir ve çıkarılır kapsamında tüm işlemler bittikten sonra kurutma yapılır. Kurutmadan sonra lekelerin tamamen yok olup olmadığı belli olacaktır. Vişne lekesi kalmışsa işlemler tekrarlanır.

Tüm Yüzeylerden Vişne Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?

 

Koltuktan ve Döşemelerden Çıkarma İşlemleri

Koltuk ve döşemede meydana gelen vişne reçeli, vişneli dondurma ya da suyu şeklindeki lekeleri temizleme için aşağıdaki adımlar takip edilmelidir.

 • Kurumuş ya da yeni meydana gelen lekenin fazla olan kirliliğini olduğu bölgeden alın.
 • Vişne lekesini ne çıkarır kapsamında 2 fincan soğuk su ile 1 çorba kaşığı bulaşık sıvısını karıştırın.
 • Bu karışımı temiz beyaz bir bez yardımı ile kullanarak lekenin üzerine sürün.
 • Bu sıvı vişne lekesi üzerinde absorbe oluncaya kadar sürmeye devam edin.
 • Ardından beyaz sirke yardımı ile karışımı durulayın. Beyaz sirkede temiz bir bez ile kullanıldığı sürece lekeyi çıkarır.
 • Döşeme ya da koltuktan leke çıkıncaya kadar sirke ile ovma işlemine devam edin.
 • Vişnenin suyu yüzünden meydana gelen leke çıkarıldığında temiz soğuk su ve yeni bir beyaz bez almalısınız. Bu şekilde beyaz sirkede döşemeden temizlenmelidir.
 • Tüm işlemler bittiğinde mutlaka doğal hali ile kurumaya bırakın.

Evde Halıdan Vişne Suyu Nasıl Çıkar?

1 çorba kaşığı amonyak ve 1 çorba kaşığı ılık su karıştırılır. Bu karışım halıdan vişnenin suyu lekesini çıkarmak adına kullanılır. Lekenin üzerine yapılan karışım dökülür ve biraz bu şekilde bekletilir. Ardından soğuk su yardımı ile iyice durulanır. Bezin sürekli yıkanarak durulama işlemin yapılması uygun olacaktır. Bu sayede lekeler tam anlamı ile çıkar. Tüm işlemler bittikten sonra kuruması için camlardan yardım alınması gerekir. Yani doğal hali ile kurumaya bırakmak uygun olacaktır. Kuruma işlemi tamamen bittikten sonra lekenin temizlenip temizlenmediği ortaya çıkar. Temizlenmeyen leke için mutlaka işlemler en baştan tekrarlanmalıdır. Halıda işe yarayan amonyak eldeki lekelerin de çıkarılması konusunda işe yarar. Ele dökülecek olan amonyak ovulmalıdır. Lekeler çıktıktan sonra mutlaka bol su ile durulanması gerekir. Bol su ile durulma eldeki lekeler için önemlidir.

Lekeler İçin Önerilen Deterjanlar

 

Meyve lekeleri için kendiniz evde karışım yapmak istemiyorsanız ya da malzemeniz bulunmuyorsa buna uygun olan leke sökücüleri tercih etmelisiniz. Bu tarz leke sökücüler sadece meyve lekelerinin çıkarılması adına tasarlanmıştır. Özellikle sıvı şekilde piyasada bulunan bu deterjanlar kesinlikle kullanma talimatları dâhilinde kullanılmalıdır. Bu talimatlar dışında kullanıldığında işe yaramazlar ve lekenin çıkmasına olanak sağlamazlar. Bundan dolayı kullanım esnasında dikkatli olmak gerekir. Ayrıca bu tarz ürünler kimyasal karışıma sahip olduğundan dolayı eldiven ve maske ile kullanılması daha uygundur. Bu sayede daha sağlıklı bir temizlik işlemi de yapılır. Kimyasal ürünlerin kullanımı yerine evde doğal olan ürünlerin kullanımı tercih edilmesi sağlık açısından daha iyi olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.