Yaban Arıları Evden Uzaklaştırma Yöntemleri Nelerdir?

26.02.2019
6.860
Yaban Arıları Evden Uzaklaştırma Yöntemleri Nelerdir?

Ev ya da bahçelerinizde sık sık karşılaştığınız yaban arılarının sizi sokmaması için uzaklaştırmanız ve mücadele etmeniz için uygulayacağınız pratik yöntemler.

Yaban Arısı Neden Tehlikelidir?

Yaban arıları çok tehlikeli olması nedeniyle yaşam alanınıza yakın bir yere yuva yapması durumunda sık sık ziyaretinize gelecektir. Yaban arıları eşek arısı olarak da isimlendirilmektedir. Sık sık karşılaştığınız eşek arılarından kurtulmak sanıldığı kadar kolay değildir. Bir eşek arısı kolonisi ile başa çıkmak için cesur olmalı ve hazırlıklarınız çok iyi olmalıdır. Yaban arılarının bir insanı ısırması durumunda zararları şunlardır:

 • Meyve ve sebzelere zarar verecektir;
 • Enfeksiyon kapamanız a neden olur;
 • Aniden başlayan şiddetli bir ağrı gelişebilir;
 • Sokması durumunda zehrinin bazı insanlarda alerjik reaksiyonların gelişmesine sebep olur.

İnsanların erişmekte zorlanacak olduğu yerlere yuva yapmaktadır. Görünüm olarak büyük olması sebebiyle insanların korkmasına neden olur. Birçok insan sokması ile birlikte soktuğu yer aniden şişecek ve kızaracaktır.

Çoğunlukla eşek arısının evlerin çatılarına, metal borulara ya da boş kömürlüklere yuva yapmaktadır. En sıklıkla ilkbahar aylarında görülmekte ve tehlikeli olmaktadır.

Eşek Arısını Görünce Ne Yapılmalıdır?

Yaban arıları ile karşılaşmanız durumunda sizi sokmaması için yazdığımız uyarılara dikkat etmeniz öneriyoruz.

 • Ani hareketleri yapmanız durumunda eşek arıları sizi görecek ve saldırıya geçecektir;
 • Sakin davranmalı ve ani hareketlerde bulunmak onu kızdıracaktır;
 • Sessiz ve sakin hareketlerle yürümelisiniz;
 • Arılar nemi sevdiği için terlediğiniz zaman nemli ortamları sevdiği için bu eşek arılarını çekecektir. Terinizi yavaş hareketlerle silmelisiniz.

Sık sık arılarla karşı karşıya kalıyorsanız onların dikkatini çekecek olan nemli ortamların olmamasını sağlamalısınız. Eşek arılarının tatlı sevmesi nedeniyle mutlaka meyve ya da tatlılarınızın ağzını sıkıca kapatmanız gerekmektedir.

Biberle Kaçırma Yöntemi

Kırmızı biberi evinize asmanız durumunda arılar kokup bulundukları ortamdan uzaklaşacaktır. Kırmızı biberin ortam içerisine yaymış olduğu kokuların arılar tarafından hissedilmesi durumunda bulunduğu ortamı hızla terk edecektir. Biberin yaymış olduğu kokunun arıları korkutarak kaçıracak olduğundan kolaylıkla önlem almış olabilirsiniz. Kuru ya da taze biber olmalıdır. Kullanacağınız kırmızı biber olmalıdır. Yeşil ya da farklı renkte olan biberlerin kokularının farklı olması nedeniyle onların kaçmamasına neden olur.

Sirkeyle Arıları Kaçırma

Sirkenin de keskin bir kokusu vardır. Bu kokunun arıların ve diğer zararlı olan böceklerin uzaklaşmasını sağlamaktadır. Zararlı böceklerin kaçmasını sağlamak için sık sık evinize girecek olan arıları kaçırmanız için sirkenin kokusu anında uzaklaşmalarını sağlayacaktır. Bahçenizde ağaçların ve çiçeklerin üzerine dökün. Ayrıca evinizin içerisine sık sık girmiş olan arıların ev ortamından uzaklaşması için perdelere ya da mobilyalarınızın üzerine dökmeniz durumunda kokusunun arıların içeriye girmesini engellemiş olacaktır.

Arılara Tuzak Kurmak

 • 1 tane pet şişe;
 • 100 gram bal ya da reçel;
 • Zeytinyağı.

Sirke ya da biber kullanarak kokusunun arıları korkutup kaçırdığı gibi aynı zamanda da kokuları bazı insanların da rahatsız olmasına neden olur. Bu yüzden tercih edilmemesi halinde arıları yakalamak için tuzak kurmanız gerekiyor. Bunun için boş bir pet şişe alınmalıdır. Çok az miktarda içerisine yağ koyun ve çalkalamalısınız. İçerisine 100 gram miktarında bal ya da reçel koymalısınız. Tatlının arıları çekmesi nedeniyle pet şişenin içerisine girecektir.

Zeytinyağı sayesinde arının kaçması dışarı çıkmaya mümkün olmayacaktır. Her defasında kayacak ve düşecektir. Aynı zamanda tatlıyı yemek için dip kısmına doğru hareket ettiği zaman ise yapışacak olduğundan çıkması imkansız olacaktır. Ağzını hemen kapatın ve atmanız sonucunda arıdan kurtulmuş olacaksınız.

Yapışkanlı Bant

Bant küçük arılara tuzak kurmanızı sağlayacak olduğundan, yapışmalarını sağlamış olacaktır. Bunun için büyük bir koli bandını alın ve uzun olacak şekilde bir miktar kopartmanız gerekiyor. Bant ortadan ikiye katlanmalı ve bir katın üzerine yapıştırılmalıdır. Aynı zamanda çift taraflı bantları da bu tuzağı kurmak için kullanabilirsiniz. Arıların daha çok dikkatini çekmeniz için bant bir bölümüne bal sürün. Balın kokusu ile birlikte oraya yönelecek sonra ise yemek isteyeceği için bant üzerine yapışacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.