Yağ Lekelerini Tüm Yüzeylerden Çıkarma Yöntemleri

01.10.2023
6.559
Yağ Lekelerini Tüm Yüzeylerden Çıkarma Yöntemleri

Giysilerimiz, yerlerimiz kimi zaman da duvarlarımız istemesek de yağ lekelerini maruz kalır. Ancak bu lekelerden kurtulmak o kadar da zor değildir. Peki yağ lekesi nasıl çıkar? İşte pratik yolları…

Yağ lekesi nasıl çıkar?

 

Bazen yemek yaparken üzerimize istemeden de olsa yağ sıçrayabilir. Bazen de otomobiliniz yolda kalır ve kendiniz tamir etmek zorunda kalırsınız. Böyle durumlarda bu lekeler kaçınılmazdır. Ancak her yüzey için farklı yöntemlerle bu izlerden kurtulmak mümkündür. İyi bir leke çıkarıcı kullandığınız halde bazen bu izlerle başınız derde girebilir. Ancak her evde bulunabilecek veya her yerden kolayca temin edebileceğiniz bazı malzemelerle bu izlerden kolayca kurtulmanız mümkün. Peki yağ lekesi tüm yüzeylerden çıkarılabilir mi? Tabi ki doğru yöntemler uygulandığında her yüzey için pratik bir yöntemi vardır. İşte her yüzey için pratik yöntemleri.

Bu izlerden tamamen kurtulabilmek için öncelikle lekenin yüzeye yayılmasını önlemek gerekir. Bu nedenle fark ettiğinizde metal bir kaşık yardımıyla fazlalığını almanızda fayda olacaktır. Ayrıca bu izlerin çıkabilmesi için lekeye mümkün olduğunca erken müdahale etmek gerekir. Kurumuş yağ lekelerinden kurtulmak çok daha zordur.

En sevdiğiniz elbisenizi bu izler yüzünden çöpe atmak zorunda kalmanıza gerek yok. Evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz birkaç yöntem ile bu izlerden kurtulmak çocuk oyuncağı. Ancak yağ molekülleri kolayca genleşen bir yapıya sahip olduğundan lekeye erken müdahale etmek yöntemlerin işe yaramasını kolaylaştıracaktır. Her yüzey için farklı yöntemler işe yarayacaktır ancak genelde bu izleri emici maddelerle tedavi etmek gerekir. Emici moleküle sahip maddeler bu molekülleri hapsedecektir.

Kumaşlardan ve giysilerden yağ lekesi çıkarma

Kumaşlar dokuları bakımından sıvıları kolayca emecek bir yapıya sahiptir. Ancak bazı kumaşlar leke tutmaz özelliğe sahipken bazıları çok kolay lekelenebilir. Bu lekelerden en zor olanı ise yağ lekesi. Yağ lekesi kolayca kumaşa nüfuz eder ve dokuları arasında tutunur. Sıradan deterjanlarla yıkamak bu izlerden kurtulmak için yeterli olmayabilir. Bu durumda alternatif çözümlere başvurulmalıdır. Öncelikle kumaş üzerindeki fazlalık alanı kaşık yardımıyla alınız. Ardından üzerini kaplayacak şekilde bebek pudrasını üzerine serpin. Pudra tanecikleri yağ moleküllerini emecektir. İyi sonuç almak için bir süre bekletin. Ardından yine bir kaşık yardımıyla fazlalığını alın. Bu işlemi birkaç kez tekrarlayın. Ardından kumaşınızı yıkama talimatlarına uygun şekilde yıkayabilirsiniz.

 

Bu yöntemler işe yaramadıysa asidik çözeltilerden yararlanmalısınız. Örneğin amonyak etkili bir çözüm olacaktır. Yarım su bardağı amonyak ile bir su bardağı suyu karıştırıp lekeye uygulayın. Yarım saat kadar beklettikten sonra kumaşı yıkayınız.

Öncelikle lekeye erken müdahale etmek çok önemlidir. Çünkü bu izler kumaşa yerleştiğinde ve kuruduğunda çıkarması çok daha güç bir hal alır. Bu yöntemler ile kumaşınızdan bu izler kolaylıkla geçer. En iyi yöntemlerden biri de mısır nişastasıdır. Bu yöntemi de aynı bebek pudrası gibi uygulayabilirsiniz.

Duvardan çıkarma

Duvar yüzeyi pürüzsüz olmasına karşın bu tip lekeleri yüzeyinde çok kolay hapseder. Bu sebeple lekeye mümkün oldukça erken müdahale etmekte fayda vardır. Öncelikle her yüzey için uygulamamız gereken fazlalıkları alma işlemini uyguluyoruz. Bu lekenin derinlemesine işlemesine engel olacaktır. Ardından bulaşık deterjanı ve su karışımı ile sünger yardımıyla izlere müdahale etmek fayda sağlayacaktır. Bulaşık deterjanı bu lekelerde en etkili yöntemdir.

Bir diğer etkili yöntem ise WD-40`dır. Bu alaşım güçlü bir yağ sökücüdür. Kimyasal yapı bakımından alkol oranı yüksektir. Bu maddeyi izler üzerine doğrudan uygulayıp yine bir sünger yardımıyla yüzeye yaymalısınız. Ardından bulaşık deterjanı ve su ile de durulayabilirsiniz. Durulama işleminde sirkeli suda etkili bir yöntem olacaktır. Şampuan da bu yüzeylerde oldukça iyi sonuçlar verecektir. Bir diğer etkili yöntem ise karbonattır. Karbonat moleküleri yağ moleküllerini etkisiz hale getirerek yüzeyden uzaklaştıracaktır. Su ve karbonat ile bir macun elde edin. Bu karışımı temiz bir diş fırçası yardımıyla yüzey üzerine uygulayın. Karbonat yağ şişesi temizlemede de etkili bir yöntemdir. Karbonat ve su ile şişesi kolaylıkla temizlenir.

Halıdan çıkarma

Halı dokusu bakımından sıvı maddeleri içerisine hapseder ve zorlu lekeler oluşmasına sebep olur. Bu lekelerden kurtulmanın en etkili yolu karbonattır. Karbonat su ile macun haline getirilip direkt leke üzerine uygulanmalıdır. Ardından halıya zarar vermeyecek bir giyim fırçasıyla fırçalanmalıdır. Saç spreyi de bu lekelerden kurtulmanıza yardımcı olacak bir diğer yöntemdir. Saç spreyi halınıza kesinlikle zarar vermez. Saç spreyini esef miktarda lekeye uygulayın. Ardından kuruması için zaman tanıyın. Daha sonra sirkeli su ile kalıntıları halınızdan uzaklaştırın. Böylece izlerden tamamen kurtulabilirsiniz.

 

Deri yüzeylerden çıkarma

Deri yüzeyler pürüzsüz gibi görünse de yağ moleküllerini kolaylıkla içerisine hapsedebilir ve zorlu lekelere maruz kalabilir. Bu yüzeylerden lekeleri çıkarmak biraz zahmetli olabilir. Saç spreyi burada da imdadımıza yetişecek önemli bir maddedir. Saç spreyini deri montunuza veya deri koltuğunuza doğrudan uygulayabilirsiniz. biraz kuruduktan sonra sirkeli su ile temizlemelisiniz. Bir diğer etkili yöntem ise Koladır. Kola asit bakımından oldukça zengindir ve etkili bir yağ çözücüdür. Kola ile ıslattığınız bir bulaşık süngeri ile lekeye müdahale edebilirsiniz. Ardından kuruması için güneşe bırakınız. Bir diğer mucizevi leke çıkarıcı ise WD-40`dır. Deri koltuk veya eşyalarınıza zarar vermeden bu lekeleri çıkarabilir. Doğrudan leke üzerine uygulayın ve yüzeye zarar vermeyecek bir fırça ile fırçalayın. İzlerin tamamen yok olduğunu göreceksiniz.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.