Pantolonlardaki Yağ Lekeleri Nasıl Çıkarılır? Pratik Yöntemleri

29.06.2017
6.751
Pantolonlardaki Yağ Lekeleri Nasıl Çıkarılır? Pratik Yöntemleri

Pantolonunuz yağ lekelerine mi maruz kaldı? Evde uygulayabileceğiniz yöntemler ile bu lekelerden kurtulmak aslında çok kolay. İşte en pratik yöntemleri ve kullanılan malzemeler.

Pantolondaki Yağ Lekeleri

 

Pantolondan yağ lekelerini çıkarmak çok zor gibi görünebilir. Kalın kumaşlardan bu lekeleri çıkarmak her zaman daha zordur. Ancak pratik yöntemleri bilindiğinde o kadar da zor olmadığını göreceksiniz. Pantolon kumaşları kalın kumaşlar olduğu için genelde lekeleri daha çok içerisinde hapseder. Bu durumda izlerden kurtulmak zor bir hal alır. Ancak her lekenin olduğu gibi yağ lekesini çıkarmanın da püf noktaları vardır. Bu izlerden kurtulmak için aşağıdaki adımları takip etmeniz ve size uygun temizlik yöntemini uygulamanız yeterli olacaktır. Bu temizlik yöntemleri denenmiş ve işe yaradığı kanıtlanmış yöntemlerdir. Peki pantolondan yağ lekesi nasıl çıkar?

Pantolondaki yağ lekeleri zorlu lekelerdir. Ancak yağ moleküllerini sökücü materyaller kullanıldığında bu izlerden kurtulmak mümkündür. Sıradan deterjanlar bu izleri yok etmeye yetmeyebilir. Bu durumda alternatif yollara başvurulur.

Kot veya keten pantolondan yağ izlerini çıkarmak çok zor olabilir. Özellikle bu izler kurumuşsa işiniz daha zor demektir. Ancak öğreneceğiniz yöntemler ile bu lekelerden kurtulmak çocuk oyuncağı. Lekeye mümkün olduğunca erken müdahale etmek burada hayat kurtarıcı faktördür. İçine işlemiş ve kurumuş moleküllerin bıraktığı izler çok daha zorludur. Ancak aşağıdaki yöntemlerin bazılarıyla bu kurumuş izlerden de kurtulabilirsiniz.

Yağlı Boya Lekeleri

Bu izler en zor lekelerdendir ve kuruduğunda tam bir kabusa dönüşür. Ancak evde kolayca uygulayacağınız birkaç yöntem ile bu izlerden kurtulmak büyük bir iş olmaktan çıkacaktır. Öncelikle lekeye mümkün olduğunca erken müdahale etmek en önemli faktördür. Fark edildiği anda müdahale edildiğinde kalıcılığı azalacaktır.

 

Bu izlerden kurtulmanın en mucizevi yolu WD-40`dır. Bu ürün kumaşa derinlemesine işleyerek boya izlerini yok edecektir. Boya izlerinin üzerine bolca kendi püskürtme aparatının yardımıyla boya üzerine püskürtün ve beklemeye bırakın. Yaklaşık yarım saat bekledikten sonra temiz bir giyim fırçasıyla kumaşı fırçalayın. Kumaşın aşınmaması için yumuşak bir fırça kullanmanızda fayda vardır. Ardından boya izleri ile kirlenmiş pantolonunuzu yıkama talimatlarına uygun şekilde yıkayabilir ve boya izlerinden tamamen kurtulabilirsiniz. Çakmak gazı da benzer bir etkiye sahiptir ancak dikkatli kullanmak gerekir. Yanıcı bir madde olduğundan hemen ardından su ile temizlemekte fayda vardır.

Bebek pudrası

Bu yöntem en bilindik ve özellikle taze izler için en etkili yöntemdir. Yağ lekesi pantolondan nasıl çıkar sorusunun en pratik çözümüdür. Özellikle taze lekeler için oldukça etkili bir yöntemdir. Lekeli bölgeye kalın bir tabaka halinde uygulayın ve ardından metal bir kaşık ile bu bölgeyi kazıyın. Ardından pantolonunuzu yıkayabilirsiniz.

Bulaşık Deterjanı

Yağ moleküllerini söküp atacak bir diğer yöntem de her evde bulunan bulaşık deterjanıdır. Normal deterjanlardan farklı bir yapıya sahip olan bulaşık deterjanı ile lekeyi fırçaladığınızda bu izlerden kurtulabilirsiniz. Fırçalama işlemi için diş fırçasından yararlanabilirsiniz.

 

Şampuan

Yağların en büyük düşmanlarından biri de şampuandır. Bu yöntem ile hem pantolonunuzun kumaşına zarar gelmez hem de izler tamamen yok edilir. Şampuanlı su alaşımını leke üzerine uygulayın ve ardından durulayın.

 

 WD-40

Bir çok lekede olduğu gibi yağ lekelerinde de WD-40 mucizevi bir çözümdür. Güçlü kimyasal yapısıyla kumaşa derinlemesine nüfuz eder ve izleriyok eder. Kumaşa doğrudan uygulayın ve 30 dakika bekletin. Ardından yıkayabilirsiniz.

 

Aleo Vera

Bu bitkinin yapraklarının içindeki jel kıvamındaki madde etkin bir leke sökücüdür. Doğrudan kumaşa uygulamanızda bir sakınca yoktur. Kumaşınıza herhangi bir zarar vermez. Uyguladıktan sonra fırça yardımıyla iyice yedirin.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.