Farklı Alanlardaki Yanık Lekelerini Çıkarmak İçin Pratik ve Etkili Yöntemler

19.07.2017
7.137
Farklı Alanlardaki Yanık Lekelerini Çıkarmak İçin Pratik ve Etkili Yöntemler

Koltuklarımızda, ütülerimizde, ocaklarımızda, tencerelerimizde veya tezgahlarımızda oluşabilecek yanık lekelerini çıkarmak için en etkili yöntemler yazımızda.

Farklı Alanlardaki Yanık Lekeleri

 

Evlerimizde zaman zaman istemeden yanık lekeleriyle karşılaşabiliriz. Kimi zaman üzerinde sigara unutulmuş bir döşeme, kimi zaman üzerinde ütü unutulmuş bir koltuk, kimi zaman üzerinde sıcak tencere unutulmuş bir tezgah, kimi zaman ise ocakta unutulmuş bir çaydanlık bu lekelerle bizi yüzleştirebilir. Böyle durumlarda bazı pratik ama bir o kadar da etkili yöntemlerle bu lekelerden kurtulabliriz.

Yanık lekelerinde en çok dikkat etmemiz gereken konu yanığın leke mi yoksa hasar mı olduğudur. Eğer yanığın izinin olduğu bölge fiziksel olarak hasar almışsa izi çıksa bile hasarının örtülmesi mümkün değildir. Ancak sadece sıcaktan kaynaklı bir is şeklindeyse bu yöntemlerle temizlenebilir.

Özellikle mutfak yüzeyleri ve çelik tencerelerdeki yanık lekelerinin temizlenmesi ütü ve koltuktaki lekelere oranla daha kolay ve zahmetsizdir. Birçok insan koltuktaki yanık lekesi nasıl çıkar, yanık tencere nasıl temizlenir diye merak etmektedir. Bu tür lekeler doğru yöntem uygulandığında kolaylıkla geçer.

Koltuktaki Yanık Lekelerini Çıkarma Yöntemleri

 

Boraks İle Temizleme

Özellikle koltuk ve döşemelerde kullanılan boraks maddesi, oksijen, sodyum ve bordan oluşan doğal bir mineraldir. Döşememize hiçbir zarar vermeyeceği gibi bu izleri çıkarma konusunda da oldukça etkilidir. Uygulanışı ise şu şekildedir; 1 kaşık boraks tozunu 2 fincan ılık su ile sulandırarak lekeli bölgeye süreriz. Temiz bir bezle bu alanı silerek daha sonra da duruladığımızda bu alan temizlenir ve izler geçer.

Karbonat İle Çıkarma

Karbonat ve sodayı karıştırarak macun kıvamına getiririz. Daha sonra bu karışımı yanığın izinin üzerine sürerek kurumasını bekleriz. Kuruduktan sonra elektrikli süpürge ile vakumlayarak çekeriz. Tortularıdan arındırmak için ise deterjanlı bir bezle tekrar silip durularız. Bu şekilde de bu izler temizlenir.

Hidrojen Peroksit İle Çıkarma

Hidrojen peroksit kuvvetli bir kimyasal olduğundan öncelikle koltuk veya perdenin gözle görünmeyen bir bölümünde test etmek gerekir. Bu denemeden sonra hidrojen peroksidi 1/3 oranında su ile çözelti haline getiririz. Daha sonra kuru bir bezi bu çözeltiyle ıslatarak lekenin üzerine bırakırız. Ardından normal sıcaklıkta bir ütü ile bezi ısıtarak lekenin çıkmasını sağlarız. Leke çıktıktan sonra bu alanı ıslak süngerle duruladığımızda da lekeler temizlenir.

Metallerdeki Yanık Lekelerini Çıkarma Yöntemleri

 

Sirke İle Temizleme

Bu yöntem ütü altındaki yanıklar ve yanmış çaydanlık gibi metal yüzeylerde oldukça iyi sonuçlar verir. Ütü tabanındaki yanık lekelerini temizlemek için ütüyü ısıttıktan sonra sirke ile ıslatılmış bir bezle bastırarak sileriz. Bunu yaparken elimizi yakmamaya dikkat etmeliyiz. Daha sonra lekeler çıkınca bu alanı temiz ıslak bir bezle sildiğimizde lekelerden kurtulmuş oluruz. Eğer sirke yöntemini yanmış tencere ve çaydanlıklarda kullanacaksak sirkeye ek olarak kabartma tozu ekleyip birkaç dakika kaynattığımızda yanıktan kaynaklanan lekeler yumuşayacaktır. Bu aşamada süngerin sert kısmıyla sildiğimizde bu izleri tamamen geçirir.

Çamaşır Deterjanı İle Temizleme

Çamaşır deterjanı da mutfak ve çelik yüzeylerde bulunan yanık izlerini çıkarmada oldukça etkilidir. Küçük bir kabın içinde çamaşır deterjanını ılık su ile sulandırarak köpürtürüz. Daha sonra temiz bir bezi bu suya batırıp yanıkların olduğu alanı ovarak veya fırçalayarak temizleriz. Bu yöntemle de bu lekeler tamamen giderilir. Bu yöntemde eldiven kullanılmalıdır.

Bulaşık Sabunu İle Temizleme

Mutfak ve mutfak ürünlerinde, çelik tencere ve çaydanlıklarda en sağlıklı yöntemlerden biri de bulaşık deterjanıdır. Yanık izlerinden kurtarmak istediğimiz mutfak gerecimizi su ile doldurarak içine bir miktar bulaşık deterjanı ekler ve köpürtürüz. Daha sonra bu şekilde suyu kaynatırız. Kirler silinebilir hale geldiğinde bulaşık teli veya süngerin sert kısmıyla hafifçe ovduğumuzda da bu izler geçer.

Tuz ve Limon İle Temizleme

Tuz ve limonun asidik değerleri yüksek olduğundan bu lekelerin çıkarılmasında etkili olmaktadırlar. 2 ölçek limon suyu ile 1 ölçek tuzu iyice karıştırıp yanıklarını temizlemek istediğimiz mutfak gerecimizin içine dökeriz. Bu karışımı izleri kaplayacak kadar su ile çoğaltırız. Bu karışımı mutfak gerecimizin içinde yarım saat kadar beklettikten sonra süngerle yanıkların olduğu bölgeyi hafifçe ovarak lekeleri çıkarırız. Bu yöntemler doğru şekilde uygulandığında yanık lekesi nasıl geçer diye düşünmeye gerek kalmaz. Bu yöntemler denenmiş ve iyi sonuçlar alınmış yöntemlerdir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.