Yanmış Emaye Tava Nasıl Temizlenir, Yöntemleri Nelerdir?

19.02.2019
6.006
Yanmış Emaye Tava Nasıl Temizlenir, Yöntemleri Nelerdir?

Yanmış Emaye Tava Nasıl Temizlenir, Yöntemleri Nelerdir?

Emaye tavalar mutfaklarda oldukça fazla kullanılmakta olan ve zaman zamanda yanan tavaların yanık lekelerini çıkarma ve temizleme yöntemleri.

Tuz ve Soda

 • 6 yemek kaşığı tuz;
 • 2 yemek kaşığı toz soda;
 • 1 litre su.

Emaye tavaların yanması durumunda hemen temizliğine başlanması daha çabuk ve yorulmadan temizlenme işlemini gerçekleştirmeniz konusunda etkili olacaktır. Bu sebeple de vakit kaybetmeden derhal temizliğini yapmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Öncelikle yanan tavayı soğuk suya batırmak gibi bir hatayı yapmamanız gerekmektedir. Bunun yerine her zaman için tavanın kendiliğinden soğumasını beklemelisiniz. İçerisinde bulunan yiyecekler boşaltılmalı ve kendi başına soğumaya bırakmanız sonrasında soğumuş tavayı temizlemek için bir karışım hazırlamanız gerekmektedir.

Bunun için 1 litre suyun içerisine tuz ve bulaşık sodasından yukarıda belirtilen miktarda bırakmanız gerekmektedir. Bu karışımın içerisine yanan emaye tava bırakılmalı ve en az 3 saat boyunca bekletilmesi gerekmektedir. Sonrasında ise sıcak suyun içerisine koyun ve biraz daha bekletmelisiniz. Şayet çok ciddi bir yanık olması durumunda ikinci bir tuzlu ve bulaşık sodası ile hazırlayacağınız suyu aynı yöntemle uygulamanız gerekmektedir.

Sonrasında ise normal tavayı yıkadığınız gibi bir süngerin üzerine az miktarda bulaşık deterjanı koyarak yıkayın ve durulayın.

Süt

 • 2 litre süt;
 • 1 yemek kaşığı bulaşık deterjanı;
 • Sünger;
 • Bol miktarda su.

Süt yanık sonucunda gelişecek olan karbonun çıkarma yöntemleri arasında bulunması nedeniyle sizlerde evinizde süt varsa uygulayabilirsiniz. Öncesinde yapacağınız tavanın içerisinde bulunan bütün malzemeleri atmak olacaktır. Sonra tavayı soğuk suyun altına tutmak yerine bırakın kendiliğinden soğusun. Soğuması ile birlikte sütü bir kabın içerisinde kaynatın ve tavanın içerisine sığacağı büyüklükte geniş bir kabın içerisine dökmeniz gerekiyor. Tava içerisine konulmalı ve 3 saat boyunca bekletmeniz gerekmektedir.

Yanmış tavanın üzerinde bulunan karbon büyük bir oranda çıkacaktır. Süngerin ıslatılmasının ardından üzerine bir miktar bulaşık deterjanı koymalı ve tavanın genel temizliğini yapıyor gibi yapmanız gerekmektedir. Şayet inatçı bir karbon lekesi varsa o zaman bulaşık teli kullanarak da çıkarmanız son derece etkili olacak yöntemdir.

Deterjanla birlikte yıkadıktan sonra bol su ile durulamalısınız. Telle temizliğini gerçekleştiriyorken tavanın çizilmemesine çok dikkat etmelisiniz.

Sirke ve Karbonat

 • 1 su bardağı beyaz sirke;
 • 3 yemek kaşığı karbonat;
 • 1 litre kaynar su;
 • Bulaşık deterjanı;
 • Sünger ve bulaşık teli.

Sirke ve karbonat ile birlikte hazırlayacak olduğunuz karışımı eklemeniz durumunda etkili yöntemlerden bir tanesi olarak da bilinmektedir. Tavayı atmak yerine biraz uğraşmanız sonucunda ilk aldığınız gün kadar etkili olacağını da bilmeniz önemlidir. Bunun için yapacağınız tavanın içerisine girecek kadar geniş bir kabın içerisine 1 litre su konulmalı ve içerisine sirke ve sonrasında da karbonat koyun ve karıştırın.

Karbonatın erimesi için sıcak su kullanmanız etkili olur. Yanan tavayı içerisine koyun ve bütün bir gece boyunca bekletmelisiniz. Sabah olduğunda tavaya bakın ve eğer ki tavada karbon lekeleri hala duruyorsa o zaman bir daha aynı karışımı hazırlamanız ve uygulamanız önerilmektedir. En son inatçı lekeleri daha kolay çıkarabilmek için bulaşık teli almalısınız ve bulaşık telini hassas yöntemler ile birlikte uygulayarak tavayı yıkamaya başlayın. Çok bastırmanız durumunda telin zarar vermesine neden olur. En son bulaşık deterjanı ile birlikte süngere dökerek yıkayın ve durulayın. Tavanız ilk aldığınız gün kadar temizlenmiş olacaktır.

Deterjanlar

 • 3 yemek kaşığı sıvı deterjan;
 • 3 yemek kaşığı sabun çözeltisi;
 • Sünger ve bulaşık teli;
 • 2 litre kaynar su.

Tavanın üzerinde ki karbon lekesini çıkarma yöntemlerinden bir tanesi olarak uygulamanız etkili bir yöntem olacaktır. Kaynar suyun içerisine sıvı deterjan ve sabun çözeltisinden yukarda belirtilen miktarda koyun ve karıştırmanız gerekmektedir. Daha sonrasında ise hazırladığınız karışımı soğumuş ve yanmış tencerenin içerisine dökerek ocağın altını kısık ateşe getirin ve 30 dakika boyunca kaynatmalısınız.

Deterjan ve sabun çözeltisi etki edeceği için kısa zamanda karbon lekeleri yumuşayacak ve böylelikle de lekeleri öncelikle bulaşık deterjanı ile birlikte kazımalı ve daha sonrasında süngere bulaşık deterjanından bir miktar dökerek temizliğini gerçekleştirmelisiniz. Böylelikle sizlerde tavalarınızı atmayacak ve ilk gün kadar güzel görünüme de kavuşacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.