Yaşınıza Göre Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

06.04.2022
3.348
Yaşınıza Göre Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Yaşınıza Göre Cilt Bakım Önerileri. Yaşımız ilerledikçe vücudumuzdaki hormon seviyesinde de değişimler yaşanır. Bu nedenden dolayı cildimizde etkilenir. Cildin her yaşa göre etkilenmesinden dolayı her yaş için farklı cilt bakımları yapılması gerekir. Cilt bakımları 20’li, 30’lu, 40’lı ve 50’li yaşlara göre farklılık gösterir. Daima genç ve canlı bir cilt görünümü için yaşınıza uygun bakımlar uygulamanız son derece önemlidir.

Cilt için yapılması gerekenler arasında mutlaka düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme gelir. Ayrıca güneş, aşırı makyaj ve kimyasal ürünlerde cildin erken yaşlanmasına neden olur. Cildinizi bunlardan koruyarak genç ve canlı bir cilt görünümüne sahip olabilirsiniz.

Cilt Bakımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

· Cilt problemlerinin en başında aşırı yağlanma gelir. Fazla yağı cildinizden gidermek için her gün düzenli olarak cildinizi yıkamanız ve haftada en fazla 3 kez olmak üzere yüz yıkama jeli kullanmanız önemli ölçüde etkilidir.

· Güneş kremleri yaz ve kış aylarına özel olarak üretilmektedir. Yaz ve kış aylarına özel üretilen güneş kremlerini mevsimine göre kullanın.

· Yağ üretimini kontrol etmek için salisilik asit içeren temizleyiciler kullanabilirsiniz.

· A vitamini ve benzoil peroksit içeren kremleri ve losyonları gözeneklerin açılması için kullanabilirsiniz.

20’li Yaşlarda Cilt Bakımı

20’li yaşlarda yaşanan cilt problemleri sağlıksız beslenme ve ihmallerden kaynaklar. Özellikle bu yaşlarda tüketilen sigara ve alkol gibi zararlı maddeler hem genel sağlık açısından hem de cilt sağlığı açısından oldukça olumsuz etkiler taşır. Ayrıca güneş koruyucu kullanmadan güneş ışığına maruz kalmak, sivilce gibi problemlerin önüne erkenden geçmemek gibi nedenlerden dolayı cilt sağlığı olumsuz etkilenir. Bu durumların önüne geçmek için düzenli ve sağlıklı cilt bakımları yapılması gerekir. 20’li yaşlarda cilt bakımı önerileri şunlardır;

· Özellikle 20’li yaşlarda hormonlardan dolayı kadınların makyaj kullanma oranı yüksektir. Bu yaşlarda makyajlar bazen aşırıya kaçabiliyor. Makyaj kullanımında mutlaka güvenilir markaların tercih edilmesi ve aşırı makyaj kullanılmaması gerekir.

· Gün boyunca UVA ve UVB korumalı nemlendiriciler kullanın.

· İltihaplı olmayan sivilceler için salisilik asit veya benzoil peroksit içeren ürünler kullanın. (Sivilcelerin kesinlikle sıkılmaması gerekir. Bu durum yara izleri ve kalıcı izlerin oluşmasına neden olabilir.)

· Geceleri, makyajınızı salisilik asit içeren ürünler ile temizleyin ve hafif bir nemlendirici uygulayın.

30’lu Yaşlarda Cilt Bakımı

30’lu yaşlarda güneşin zararlı etkileri ve kırışıklıklar görülmeye başlar. Ayrıca genellikle bu yaşlarda doğum yapıldığı için 30’lu yaşlarda doğum kontrolünün yaratmış olduğu ince çizgiler ve renk değişikliği cilt sağlığı üzerinde oldukça etkilidir. Bu yaşlarda mutlaka düzenli olarak peeling yapmanız gerekir. Bunun yanı sıra 30’lu yaşlarda cilt bakımı önerileri şunlardır;

· 30’lu yaşlarda kadınlar 20’li yaşa kıyasla daha fazla temizleyiciye ihtiyaç duyarlar. Temizleyici tercih ederken özellikle pH değeri yüksek ve maltobionik asit içeren temizleyici kullanılması tavsiye edilmektedir.

· Güneş kremi kullanmadan önce anitoksidan bakımından zengin bir nemlendirici, losyon veya serum kullanın.

· 30’lu yaşlarda özellikle kadınların göz çevresindeki kırışıklıkları oluşmaya başlar. Bunun önüne geçmek amacıyla gündüz ve gece için bir göz kremi kullanın. Göz kremi, göz çevresini nemlendirir ve cildin esnekliğini arttırır.

· Özellikle A ve C vitamini içeren sağlıklı besinler tüketmek cildin genel dokusunu ve tonunu iyileştirmeye yardımcı olur.

yaşa göre cilt bakımı nasıl yapılır

40’lı Yaşlarda Cilt Bakımı

40’lı yaşlarda kaş, göz ve ağız çevresinde çizgiler oluşmaya, kırışıklar artmaya ve östrojen seviyesi azalmaya başlar. Bu durumlar cildin nem dengesini kaybetmesine ve kurumasına neden olur. Özellikle dekolte ve boyun bölgeleri önceki yaşlara kıyasla çok daha az sağlıklı ve canlı görünür. Bunların önüne geçmek için düzenli ve doğru cilt bakımı yapmanız gerekir. 40’lı yaşlarda cilt bakım önerileri şunlardır;

· 40’lı yaşlarda göz çevresindeki kırışıklıklarda ciddi artışlar görünür ve cilt hücreleri ölmeye başlar. Ölen cilt hücrelerinin temizlenmesi için yüz temizleme fırçası ve uygun bir temizleyici kullanarak cildinizi temizleyebilirsiniz.

· Cildin ihtiyaç duyduğu nemi tutmaya yardımcı olmak için yüksek miktarda hyaluronik asit içeren nemlendirici kullanın.

· Cilt hasarlarının önüne geçmek için günlük düzenli olarak SPF (Güneş koruyucu) kullanın.

· Peptitler retinoidler ile beraber kullanıldığı zaman kolajenin yeniden oluşmasını sağlar. Bu durum cildin her zaman genç ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur.

50’li Yaşlarda Cilt Bakımı

50’li yaşlarda en büyük sorun ciltteki ton kaybı, kırışıklık ve sarkmalardır. Özellikle önceki yaşlarda düzenli bakım yapmadıysanız bu yaşlarda peptid, retinoid ve amino asit içeren krem ve serumlar kullanmanız gerekir. Bunlara ek olarak 50’li yaşlarda cilt bakım önerileri şunlardır.;

· 50’li yaşlarda cilt çok daha fazla bakıma ihtiyaç duyar. Bu nedenle cildi temizlerken aynı zamanda nemlendirecek kremleri kullanmanız gerekir.

· Geceleri nemlendirici kullanmadan önce retinoid uygulayın. Nemlendirici tercihi yaparken fitoöstrojen içeren nemlendiricileri seçmelisiniz.

· 50’li yaşlarda kırışıklıklar çok fazla artar. Bu nedenle bolca C vitamini içeren besinler tüketin. Hidroksi asitler, koensizm Q10 ve retinol da kullanabilirsiniz.

· Cildi korumak ve nemlendirmek için SPF içeren nemlendirici kremleri tercih edin.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.