Yemek Lekeleri Nasıl Çıkar?

17.06.2019
3.888
Yemek Lekeleri Nasıl Çıkar?

Yemek Lekeleri Nasıl Çıkar?

 Pek çok kadının korkulu rüyası, çıkmak bilmeyen yemek lekeleridir. Bir misafiriniz geldiğinde, halıya dökülen yiyecek ve içeceklerin lekelerini, çocuğunuzun yemek yerken üstüne döktüğü yemek lekeleri, yanlışlıkla yere dökülen yağların ve sosların lekelerini çıkartmak bazı durumlarda kişileri zorlayıp inatlaşan leke haline gelebilir. Bu yazımızda yemek lekelerinden mustarip olan hanımlar için pek çok aperatif yöntemler vereceğiz.

Yemek lekesi içerisinde bulundurduğu sos, yağ ve salçadan dolayı her zaman kolay çıkan ve yalnızca yıkandığı zaman geçen lekelerden olmayabilmektedir.  İnatçı, kişiyi zorlayıcı ve kolay çıkmayan bu lekelerle nasıl başa çıkacağınız hakkında biraz konuşalım.

Salça, Sos Ve Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Salça lekesi, sos ve yağ lekeleri hanımların korktuğu ve uzak durduğu zor lekeler arasında yer almaktadır.

 • Bu lekelerle baş edebilmek ilk olarak yapmanız gereken bir miktar perkloretilen ya da bir miktar tineri bir sünger yardımı ile leke üzerine, leke dışına taşırmamaya dikkat ederek tampon yapar gibi doğrudan uygulamanızdır.
 • Ardından tiner ve perkloretilenin kokusunun çıkması için lekeyi iyice şampuanlamanız gerekmektedir.
 • Eğer bu işlemleri yaptıktan sonra hala lekenin izi tam olarak yok olmadıysa bir diğer seçenek olarak amonyağı kullanabilirsiniz.
 • Yaklaşık %5 oranında  NH3’ü yani amonyağı bir miktar su içerisine ilave edip ardından lekenin olduğu bölgeyi bu amonyaklı su içerisinde bir süre bekletiniz.

Bu işlemi yaptıktan sonra artık sizi zorlayacak bir iz ile karşı karşıya kalmayacaksınız.

Şeker lekesi Nasıl Çıkar?

Şeker deyip geçebiliyoruz fakat bazı durumlarda başa çıkamayacağınız lekelerin meydana gelebilmesine sebep olabilmektedir.

 • Çocukların ellerinden düşmeyen, bazı durumlarda halı üzerine ya da kıyafetlere dökülüp, düşerek başa bela olan lekeler haline gelebilir.
 • Bu gibi bir durumla karşı karşıya kaldığınız zaman, şekerin bulaştığı ve lekenin oluştuğu yere hemen su ve bir miktar deterjan ile tampon yapın ve hemen ardından iyice şampuanlayıp durulayın. Bekleyen lekelerin çıkması çok daha zor olabilmektedir. Şeker lekesi de bunlardan bir tanesidir.
 • Aynı zaman da şeker lekesi eğer kıyafetlerinizin üzerinde ise doğrudan çamaşır makinesine atmaktan kaçının, tampon işlemi yapılmadan önce çamaşır makinesine atmak da ekenin iyice nüfus etmesine sebep olur.

Tereyağı Lekesi Nasıl Çıkar?

 • Eğer tereyağı lekesi sentetik bir kumaşa geçmiş ise hiç telaş yapmanıza gerek yok kısa sürede müdahale ederek sadece su yardımı ile bu lekeyi kolay bir şekilde giderebilirsiniz.
 • Eğer oluşan tereyağı lekesi pamuklu ya da beyaz bir kumaşa geçmiş ise, çamaşır makinesine yani yıkamaya atmadan önce lekenin üzerini kuru bir sabun ile iyice ovun.
 • Ardından yıkamak için makineye atabilirsiniz.
 • Yünlü ya da ipekli bir kumaş üzerine tereyağı bulaşmış ise o zaman sabun yerine, talk pudrası ya da tebeşir tozu kullanmanız daha etkili olacaktır.

Yağ lekesi Nasıl Çıkar?

Özellikle yemek yaparken ya da kızartma yaparken sıçrayan yağ ile baş edebilmek bir hayli zor olabilmektedir. Sıçrayan yağ lekelerini kumaş üzerinden çıkarmakta bir o kadar zordur. Bu sebeple sizler de bu yağ lekelerine karşı acımasız olun ve ispirto ile bu zorlayıcı ve inatçı lekeleri tampon yapar gibi bir güzel temizleyin ardından makineye atarak lekelerden tamamen kurtulmak için yıkayın.

Zeytinyağı Lekesi Nasıl Çıkar?

Zeytinyağı oldukça lezzetli ve her yemeğe yakışan bir yağdır. Fakat her güzelliğin zorluğu vardır. Zeytinyağının zorluğu da çıkmak bilmeyen lekesidir. Eğer zeytinyağı çok sevdiğiniz nadide bir elbisenizin üzerine damlamış ise elbisenizi doğrudan yıkamanızı hiç mi hiç önermeyiz. Aynı zaman da lekenin üzerine doğrudan kolonya döküp silmeye çalışmak da ikinci bir yanlış seçim olacaktır bu inatçı lekeyi çıkarmak için.

 • Zeytinyağı lekesini çıkarmanın en basit ve en uygun yolu üzerine hiçbir işlem yapmadan bir parça ekmek içini yuvarlayıp lekenin üzerinde yavaş yavaş gezdirmeniz olacaktır.
 • Bu işlemi yaptıktan sonra lekenin ne kadar kolay çıkmış olduğunu çok rahat görebilirsiniz.

Yumurta Lekesi Nasıl Çıkar?

Yumurta lekesi ve yumurta kokusu çoğu zaman kadınların korkulu rüyası olabilmektedir.

 • Bu lekeyi kolay bir şekilde çıkarmak için muhakkak soğuk su kullanmanız gerekmektedir.
 • Eğer yumurta lekesi beyaz bir kumaşın üzerine gelmiş ise sabunlu suyun yanı sıra bir miktar çamaşır suyu kullanmanızda da fayda vardır.
 • Aynı zaman da çamaşır suyu sadece beyaz çamaşırları yıkarken de kullanabileceğiniz ve çok daha beyaz çamaşırlar elde etmenize de yardımcı olur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.